Sos słodko-kwaśny

Ocena:

4.51 (166)

  • 20 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Sos słodko-kwaśny jest znany i lubiany na całym świecie. Można go przyrządzić w tak prosty sposób w domu, ze składników dostępnych przez cały rok, że grzechem jest kupowanie gotowców. To świetny przepis na błyskawiczny obiad. Warto podawać go z chińską mieszanką warzyw oraz ryżem lub makaronem. Jest też doskonałym dipem do sajgonek. Sprawdźcie, jak zrobić sos słodko-kwaśny nie tylko do potraw kuchni azjatyckiej. 

Składniki:

  • sok ananasowy  400 ml

  • brązowy cukier  300 g

  • ocet ryżowy  150 ml

  • ketchup  75 g

  • sos sojowy  75 ml

  • skrobia ziemniaczana  75 g

  • woda  75 ml

Sos słodko-kwaśny - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie: odlewamy zalewę z ananasów w puszce. Owoce możemy przechować na później lub pokroić je w drobną kostkę i dodać do sosu. Skrobię ziemniaczaną łączymy z wodą w oddzielnej miseczce.   

  • Krok 2:

    Połączenie składników: zalewę z ananasów z puszki, cukier, ocet, keczup i sos sojowy umieszczamy w rondelku i stawiamy na gazie. Doprowadzamy miksturę do wrzenia. Podgrzewamy ją i mieszamy, aż cukier całkowicie się rozpuści.      

  • Krok 3:

    Sos słodko-kwaśny: wlewamy zawiesinę ze skrobi ziemniaczanej do rondelka. Mieszamy sos, aż wyraźnie zgęstnieje. Podajemy z ulubionymi dodatkami, na przykład z ryżem i kurczakiem.    

Porady

  • Cukier można najpierw skarmelizować na suchej patelni, a dopiero potem dodać ocet i resztę składników. Dzięki temu domowy sos słodko-kwaśny będzie miał głębszy, bardziej złożony smak oraz piękny szklisty połysk. 
  • Ketchup na sos słodko-kwaśny do ryżu lub sajgonek nie powinien zawierać octu (ocet ryżowy dodajemy osobno), dlatego warto czytać skład produktów, które kupujemy. Prosty ketchup powinien mieć tylko przetarte pomidory oraz przyprawy i nie zawierać sztucznych konserwantów. 
  • Sos sojowy możemy zastąpić jego bezglutenowym odpowiednikiem, czyli tamari (nie zawiera pszenicy). 
  • Jak zrobić sos słodko-kwaśny w wersji pikantnej? Wystarczy wrzucić do niego pod koniec gotowania posiekaną papryczkę chili. Jeśli jest bardzo ostro, warto usunąć z niej gniazda nasienne, które są głównym nośnikiem kapsaicyny.  
  • Sajgonki, makaron lub ryż z sosem słodko-kwaśnym będą się najlepiej prezentować, kiedy jako zagęstnika użyjemy skrobi ziemniaczanej. Dzięki niej uzyskamy odpowiednią konsystencję, a jednocześnie mamy pewność, że sos nie stanie się mętny.  
  • Przepis na sos słodko-kwaśny warto wzbogacić warzywami na półtwardo. Marchew pokrojoną w słupki, czerwoną paprykę, kukurydzę i pędy bambusa podsmażamy wtedy na oleju, a dopiero potem dodajemy pozostałe składniki. Możemy też wykorzystać gotową mieszankę chińską dostępną w mrożonkach. 
  • Starajmy się nie używać octu spirytusowego zamiast ryżowego. Jest za mocny i może zdominować smak dania. Żeby go zrównoważyć, trzeba będzie dosypywać cukier, co nie ma większego sensu, jeśli nasz sos ma być zdrowszy i mniej kaloryczny niż gotowy. Zdecydowanie lepszym zamiennikiem będzie łagodny i aromatyczny ocet jabłkowy
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Sos słodko-kwaśny – prosty przepis z tradycją 

Powszechnie znany sos słodko-kwaśny pochodzi z Chin, z prowincji Hunan, choć jest tam używany w formie marynaty albo dipu i składa się właściwie tylko z octu ryżowego i cukru lub miodu. W restauracjach obsługujących turystów serwuje się dodatek składający się z octu ryżowego, soli, keczupu, sosu Worcestershire, ciemnego sosu sojowego i specjalnego brązowego cukru (tzw. chinese brown candy) – w formie batonów lub dropsów. Nadal rzadko się zdarza, żeby zawierał pomidory i był używany do duszenia warzyw i mięsa – to wynalazek zamerykanizowanej kuchni chińskiej. W takiej formie przyjął się na całym świecie. Sekretem jego smaku jest zbalansowanie słodkiego i kwaśnego smaku, czyli cukru i octu. Proporcje z przepisu warto traktować raczej jako sugestię i po prostu nieustająco próbować sosu, stopniowo dodając składniki. 

Do czego podawać sos słodko-kwaśny? 

Domowy sos słodko-kwaśny to przede wszystkim świetny dodatek do ryżu. Wystarczy wymieszać go z mieszanką warzyw i sycące, pożywne danie obiadowe powstanie w 15 minut. Kolejne dodatki, które zapewnią nam porcję białka, możemy dobierać według gustu. Świetnie smakuje choćby prosty ryż z kurczakiem w sosie słodko-kwaśnym. Podstawą takiego dania może być także cienki makaron sojowy, pszenny lub ryżowy. Bohater naszego przepisu sprawdzi się jako dodatek do takich potraw z całego świata jak: 

  • sajgonki – mięsne nadzienie owinięte w papier ryżowy i usmażone na głębokim tłuszczu cieszy się w Polsce duża popularnością. Farsz najczęściej składa się z wieprzowiny lub wołowiny, warzyw, makaronu ryżowego, grzybków mun i świeżych ziół. Ta receptura doskonale komponuje się ze słodko-kwaśnym dipem. 
  • tofu z warzywami – marynowane w sosie sojowym lub tamari, podane między innymi z papryką, marchewką, imbirem i cebulą dymką. Można je podawać w formie przystawki lub sycącego dania z ryżem lub makaronem. 
  • krewetki z grilla – niebanalny przysmak, który zaskoczy gości na imprezie pod chmurką. Można zrobić z nich apetyczne szaszłyki i maczać je w sosie słodko-kwaśnym. Warto podawać je z limonką i kolendrą. 

Sos słodko-kwaśny pasuje także do wszelkich dań typu stir fry, zarówno z mięsem, jak i w wersji wegańskiej. Na tym idealnie zbalansowanym dodatku skorzystają nie tylko dania kuchni azjatyckiej, ale także nasze rodzime przysmaki, takie jak pulpety lub szaszłyki z kurczaka

Sos słodko-kwaśny na zimę 

Jeśli chcemy mieć zawsze pod ręką szybki sposób na prosty obiad, zróbmy niezawodny sos słodko-kwaśny do słoików. Można go zrobić o każdej porze roku, ponieważ składa się z łatwo dostępnych składników. Ponieważ zawiera cukier i ocet, tak jak nasze klasyczne przetwory na zimę, na długo zachowa swoje walory smakowe i piękną, czerwoną barwę. Słoiki z gorącym sosem wystarczy odstawić do góry dnem i wystudzić. Jeśli zakrętki prawidłowo się zassały, nie musimy poddawać ich pasteryzacji. Należy przechowywać go w suchym, zaciemnionym i chłodnym miejscu. W każdej chwili można go otworzyć, podgrzać i dodać do ryżu, makaronu lub postawić na szwedzkim stole w formie dipu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne