Rogaliki z ciasta francuskiego

Ocena:

4.49 (196)

  • 30 min.
  • dla 3 osób
  • łatwy

Rogaliki z ciasta francuskiego to pyszny i prosty deser, którego przygotowanie zajmie nam zaledwie 30 minut. Sprawdzą się  świetne na spotkanie w gronie rodzinnym, a także na kinderbal – dzieci uwielbiają takie słodkie przekąski! Przepis na rogaliki z ciasta francuskiego jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia w cukiernictwie. Podpowiadamy, jak zrobić rogaliki z ciasta francuskiego z marmoladą. Zamiast niej możemy również użyć czekolady, masła orzechowego lub ulubionego powidła.

Składniki:

  • ciasto francuskie  400 g

  • marmolada pomarańczowa  200 g

  • cukier puder  50 g

  • jajka  1 szt.

Rogaliki z ciasta francuskiego - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przepis na rogaliki z ciasta francuskiego zaczynamy  od wyjęcia gotowego, świeżego ciasta francuskiego z opakowania i pokrojenia go na prostokątne paski. Następnie z wycinamy każdy z nich przecinamy po przekątnej, tak żeby wyszły nam trójkąciki. 

    Ciasto francuskie
  • Krok 2:

    Kolejnym krokiem w odtwarzaniu przepisu na rogaliki z ciasta francuskiego jest nałożenie niewielkiej ilości twardej marmolady na każdy z trójkącików i zawinięcie ich od szerszego miejsca do końcówki. Po zwinięciu należy końce rogalika zbliżyć do siebie, a cienką końcówkę podwinąć pod spód. Następnie gotowe rogaliki wykładamy na blasze, smarujemy jajkiem i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez ok. 20-25 minut. Po upływie tego czasu rogaliki wyciągamy i studzimy – opcjonalnie możemy je posypać cukrem pudrem. 

    Rogaliki z ciasta francuskiego

Porady

  • Przed przygotowaniem rogalików francuskich, należy wyjąć wcześniej ciasto z lodówki (co najmniej 15 minut przed przygotowaniem rogalików) – wówczas nie będzie się ono kruszyć podczas zwijania. 
  • Zamiast świeżego ciasta francuskiego do przygotowania rogalików możemy wykorzystać także ciasto mrożone. 
  • Jeśli kupiliśmy gruby arkusz ciasta francuskiego, to przed pokrojeniem go w paski, możemy go jeszcze dodatkowo rozwałkować. 
  • Rogaliki z ciasta francuskiego możemy zrobić z dowolnym nadzieniem – przykładowo zamiast marmolady, możemy dodać czekoladę: do każdego rogalika wkładając kostkę czekolady. Możemy użyć także kremu czekoladowego, gęstego dżemu czy masła orzechowego. Warto jednak pamiętać, by wybrany przez nas rodzaj nadzienia miał gęstą konsystencję. 
  • Jeśli nie uda nam się zjeść wszystkich rogalików z ciasta francuskiego w dzień przygotowania, to powinniśmy je włożyć do woreczka – papierowego lub foliowego – a następnie przechować w szafce lub w chlebaku. Sprawdzą się też rozmaite - najlepiej szklane - pojemniki przystosowane do przechowywania żywności.
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Samodzielnie przygotowane ciasto francuskie na rogaliki


W naszym przepisie na rogaliki z ciasta francuskiego rekomendujemy skorzystać z ciasta gotowego. Jeśli jednak nie chcemy pójść na skróty, to możemy je przyrządzić samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka, chociaż na pewno czasochłonna. Przygotowanie ciasta francuskiego polega na naprzemiennym przekładaniu warstw ciasta i masła. W trakcie pieczenia w piekarniku woda, którą dodaliśmy na etapie przygotowania ciasta odparowuje, w efekcie czego masło i ciasto rozwarstwiają się i tworzą się listki. Do przygotowania ciasta francuskiego na rogaliki lub inne dania (również wytrawne) potrzebujemy: wodę, sól, masło, mąkę krupczatkę i mąkę pszenną.

 Ciasto francuskie - domowe czy ze sklepu? Poznaj odpowiedź na to pytanie


Jak zwijać rogaliki z ciasta francuskiego? 


Zdecydowanie najtrudniejszym krokiem w przygotowaniu rogalików z gotowego ciasta francuskiego jest uformowanie ładnych półksiężyców. Pierwszym krokiem jest pokrojenie ciasta na trójkąty, a także nałożenie wybranego nadzienia – w naszym przypadku jest to marmolada. Następnie zaczynamy zwijanie naszych rogalików francuskich: zaginamy podstawę trójkąta i lekko rolujemy w kierunku wierzchołka. Następnie bardzo dokładnie zalepiamy końce i lekki zginamy je do środka (w celu utworzenia kształtu półksiężyca). Pozostałą część ciasta – wierzchołek zwijamy pod spód i już mamy gotowego rogalika.   
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne