Ciasto śliwkowe (z imbirem)

Ocena:

4.37 (148)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Ciasto śliwkowe z dodatkiem imbiru to pyszny wypiek, zarówno na codzienny deser, jak i na wyjątkowe okazje. Te słodkie owoce i wyrazista przyprawa korzenna doskonale komponują się, tworząc idealnie zbalansowaną mieszankę smaków i aromatów. W przypadku tego przepisu, oprócz świetnego smaku, największą zaletą jest łatwe i szybkie przygotowanie. Jak zrobić to wyjątkowe ciasto ze śliwkami? Zobaczcie przepis krok po kroku!

Składniki:

  • śliwki węgierki  500 g

  • mąka  300 g

  • cukier muscovado  175 g

  • jajka  2 szt.

  • masło  200 g

  • miód  140 ml

  • mleko  200 ml

  • imbir  1 łyżka stołowa

  • cynamon  1 łyżeczka

  • soda oczyszczona  0.5 łyżeczki

Ciasto śliwkowe (z imbirem) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto śliwkowe: tortownicę o średnicy 23 cm natłuszczamy 25 gramami masła. Dno i boki wylepiamy pergaminem i posypujemy cukrem trzcinowym. Śliwki myjemy, osuszamy, usuwamy pestki i układamy ciasno na dnie tortownicy przeciętą stroną do dołu. Resztę masła topimy z cukrem muscovado i miodem w dużym garnku na małym ogniu, mieszając. Odstawiamy na 10 min, a następnie mieszamy z roztrzepanymi jajkami oraz mlekiem. Do masy przesiewamy mąkę, sodę oczyszczoną i przyprawy, mieszamy na gładkie ciasto. Wylewamy je na śliwki. 

    Ciasto mikser
  • Krok 2:

    Pieczenie: piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180ºC i wkładamy do niego ciasto na 45–55 minut. Po upieczeniu, pozostawiamy placek w formie przez 10 minut, a następnie wyjmujemy go i pozostawiamy na kratce do ostygnięcia. Przestygnięte ciasto śliwkowe z imbirem wykładamy na talerz do góry dnem. 

    imbirowy-placek-ze-sliwkami

Porady

  • Do tego przepisu najlepiej nadają się śliwki węgierki, ale sprawdzą się też renklody, a nawet mirabelki. Jeśli macie ochotę na taki deser poza sezonem śliwkowym, z powodzeniem możecie użyć owoców mrożonych, a nawet powideł, konfitury lub dżemu.
  • Ciasto śliwkowe z imbirem możemy przechować w lodówce, zawinięte w pergamin i folię do pieczenia, przez okres do 5 dni. Jeśli nie zdążymy go spożyć w tym czasie, z powodzeniem możemy je zamrozić.
  • Podstawą tego wypieku są oczywiście słodkie i miękkie śliwki. Ważne, żeby kupując owoce, wybierać te dojrzałe, ale jędrne i sprężyste. Miękkie i przejrzałe śliwki całkowicie rozpadną się w czasie pieczenia, tworząc dżem zamiast widocznych i wyczuwalnych kawałków.
  • Placek śliwkowy najlepiej smakuje na ciepło, podany z gałką ulubionych lodów. Smakowitym dodatkiem do tego ciasta jest też kleks bitej śmietany. 

Lubisz sezonowe owocowe wypieki? Wypróbuj też ciasto jogurtowe ze śliwkami.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ciasto śliwkowe - dodatki

Co dodać do ciasta ze śliwkami, aby było jeszcze bardziej rozkoszne? Te owoce świetnie smakują z korzenną nutą, dlatego idealnie sprawdzą się tutaj przyprawy takie jak cynamon, kardamon czy goździki. Innym pysznym pomysłem jest użycie wanilii. Smacznym dodatkiem, który współgra ze śliwkami jest także kakao, dlatego warto przygotować to ciasto również w wersji czekoladowej. Kolejnym smakowitym pomysłem jest też wykorzystanie innych owoców, takich jak gruszki, wiśnie czy brzoskwinie. Pysznym wypiekiem będzie też ciasto śliwkowo-jabłkowe.  

Dodatkami możemy urozmaicać nie tylko środek ciasta, ale i jego wierzch. W cukierniach i domowych kuchniach najczęściej spotkamy ciasto śliwkowe z kruszonką. Może to być klasyczna receptura z mąki, masła i cukru, ale także wersja orzechowa, na bazie mielonych orzechów włoskich, migdałów czy wiórek kokosowych. Jeśli nie lubicie klasycznej kruszonki, wierzch ciasta ze śliwkami możecie ozdobić kratką z ciasta kruchego

Ciasto ze śliwkami - inne przepisy na wypieki

Ciasto śliwkowe z imbirem to tylko jedna z wielu znakomitych receptur, gdyż te owoce mają wiele zastosowań w kuchni. Najprostszym przepisem jest chrupiące crumble ze śliwkami. W naszych domach często pojawia się także placek ze śliwkami w różnych wersjach smakowych. Miłośnicy aksamitnych, kremowych ciast koniecznie powinni przygotować sernik ze śliwkami.

Co zrobić ze śliwek? Przepisy ze śliwkami

Oprócz ciast, śliwki doskonale nadają się także do dań obiadowych, takich jak naleśniki czy knedle. Absolutnym hitem sezonu letnio-jesiennego są również pierogi ze śliwkamiKolejnym fantastycznym przepisem, wartym wypróbowania, jest nutella ze śliwek. To smarowidło to zdrowa alternatywa dla popularnych kremów czekoladowych.

Nie od dziś wiadomo też, że śliwki to genialny materiał na wszelkiego rodzaju domowe przetwory. Przyrządzimy z nich doskonały dżem, konfiturę i powidła. W każdej spiżarni przydadzą się też śliwki w occie lub zalewie korzennej. Idealnie nadają się także do napojów. W wersji dla dzieci wyczarujemy z nich pyszny kompot w słoikach, a w odsłonie dla dorosłych zrobimy świetne domowe wino

Jednak śliwki możemy wykorzystać nie tylko na słodko, ale i na słono, jako dodatek do mięsnych pieczeni czy gulaszy. Z tych owoców zrobimy też przepyszny orientalny sos, który idealnie sprawdzi się zarówno do wieprzowiny, jak i wołowiny, czy drobiu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne