Pasta paprykowa

Ocena:

4.54 (174)

  • 10 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Pasta paprykowa to świetna alternatywa dla osób, które znudziły się tradycyjnymi kanapkami z szynką i serem. Jest bardzo aromatyczna, słona i pikantna. Będzie idealna nie tylko do pieczywa, ale i tortilli czy nachosów. Przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie, a łatwość przechowywania sprawia, że długo można się cieszyć jej smakiem. Jak zrobić pastę paprykową? Oto najprostszy przepis na pyszne i zdrowe smarowidło!

Składniki:

  • twaróg  200 g

  • feta  200 g

  • ajwar  3 łyżki stołowe

  • papryka wędzona  1 łyżeczka

  • czosnek  2 ząbki

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

Pasta paprykowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie składników: czosnek obieramy i drobno siekamy. 

  • Krok 2:

    Pasta paprykowa: fetę kruszymy w dłoniach na małe kawałki. Następnie ucieramy ajvar, pokruszoną fetę, twaróg i czosnek. 

  • Krok 3:

    Doprawianie: całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem i wędzoną papryką. 

Porady

  • Warto pamiętać, że ser feta jest dość słony, dlatego też lepiej spróbować pasty przed dodaniem do niej soli. Podobnie ostrożnie należy dodawać czosnek. Najlepiej dorzucać go do pasty stopniowo i próbować czy ten stopień intensywności nam odpowiada.
  • Lubicie pikantne pasty? Dla fanów ostrych smaków idealny będzie dodatek chilli. Dzięki temu będzie ona jeszcze bardziej wyrazista.
  • Pasta paprykowa na kanapki świetnie smakuje zarówno z bułką, jak i chlebem. Można ją też podawać z podpłomykiem lub chlebkiem naan. 
  • Czym zastąpić ajwar w tym przepisie? Jeśli macie problem ze znalezieniem w sklepach tego oryginalnego sosu, możecie po prostu upiec i zblendować paprykę lub użyć gotowej innej ostrej pasty, na przykład harrisy.
  • Pasta paprykowa do chleba sprawdzi się zarówno na klasyczne kanapki, jak i do tostów czy chrupiących grzanek. Można nią posmarować także domowe burgery, zapiekanki czy panini. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Pasta paprykowa - przepis na kilka sposobów

Jak zrobić pastę paprykową? Taki specjał można przygotować na kilka sposobów oraz w wielu wersjach smakowych. Oznacza to nie tylko modyfikację składników, ale i samej obróbki. W powyższym przepisie pastę przygotowujemy na bazie gotowego ajwaru, jednak pyszne smarowidła zrobimy również na bazie domowego puree z paprykiJak je zrobić? Warzywo musimy oczyścić z gniazd nasiennych, a następnie upiec lub podsmażyć. Tak przygotowaną paprykę wystarczy już tylko zblendować na gładki mus.

W książkach kucharskich i sieci znajdziemy różne przepisy na pasty paprykowe, na bazie samych warzyw lub z różnymi dodatkami. Powyżej proponujemy wariant z serem feta, ale równie smaczne smarowidła wychodzą z twarogiem lub tofu. Innym pomysłem może być dodatek strączków. Pasta paprykowa z ciecierzycą czy soczewicą będzie pyszna, a zarazem bogata w białko i sycąca. Świetnym przepisem jest również wegańska pasta paprykowa ze słonecznikiem lub orzechami. 

Ciekawą propozycją jest też pasta paprykowa do słoików. W szczycie sezonu na paprykę, kiedy jest ona najtańsza, a zarazem najsmaczniejsza, warto przygotować zapas tego przysmaku na cały rok. Taka zawekowana pasta posłuży jako baza do wielu sosów, gulaszy czy potrawek. Przepis przygotowuje się tak samo, jednak gotową pastę należy jeszcze gorącą przelać do czystych i wyparzonych słoików. Pasta paprykowa na zimę wymaga jednak pasteryzacji. Dzięki temu takie przetwory będą stały przez cały rok, zachowując walory smakowe i wartości odżywcze. Mocno zakręcone słoiki z pastą możemy pasteryzować w garnku, piekarniku, a nawet w zmywarce.

Jak przechowywać pastę paprykową?

Pasta paprykowa, podobnie jak inne tego rodzaju dodatki, jest stosunkowo łatwa do przechowywania. Wystarczy umieścić ją w słoiku, bądź innym szczelnym pojemniku i schować w lodówce. Ważne, aby naczynie miało pokrywkę lub było osłonięte folią. Tak zabezpieczoną pastę należy spożyć w ciągu 3-4 dni. 

Pasta paprykowa - jak i z czym ją podawać? 

Ten przysmak świetnie smakuje solo, ale także z przeróżnymi dodatkami. Najprostszym sposobem podania będzie zaserwowanie jej jako przystawkę na zimno ze świeżym chlebem, bagietką, pitą lub grzankami czosnkowymi. Pasta paprykowa świetnie smakuje i wygląda zaserwowana jak humus. W takim wypadku podajemy ją w małych miseczkach z chrupiącymi nachosami, paluszkami grissini lub krakersami. W bardziej dietetycznym wydaniu możemy zdecydować się na pokrojone w słupki warzywa. Najlepiej sprawdzą się do tego marchewka, ogórek, różnokolorowe papryki, kalarepa czy łodygi selera naciowego.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne