Wegański majonez (sojonez)

Ocena:

4.48 (184)

  • 20 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Wegański majonez to zamiennik, który nie zawiera w składzie jajek. Nasz przepis bazuje na mleku sojowym, jego wykonanie jest bardzo proste. Sojonez to idealny dodatek do sałatek np.: do tradycyjnej sałatki jarzynowej (bez jajka) oraz wegańskich potraw inspirowanych polską kuchnią.

Składniki:

  • mleko sojowe  125 ml

  • olej rzepakowy  200 ml

  • ocet jabłkowy  1.5 łyżki stołowe

  • musztarda  2 łyżki stołowe

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • kurkuma  1 szczypta

  • płatki drożdżowe  1 łyżka stołowa

Wegański majonez (sojonez) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie wegańskiego majonezu: mleko sojowe bez cukru należy miksować w blenderze przez kilka minut aż się spieni. Następnie dodajemy płatki drożdżowe nieaktywne i przyprawy: sól, pieprz i kurkumę oraz musztardę – do smaku. Masę na majonez wegański należy ponownie wymieszać. Następnie cały czas miksując, trzeba dodać olej, bardzo powoli, cienką strużką. Gdy zacznie gęstnieć, należy go miksować jeszcze przez 2–3 minuty.

    oleje-roslinne-tluszcze

Porady

  • Majonez wegański można przygotować również na bazie innego mleka roślinnego. Można je kupić w sklepie lub przygotować w domu samodzielnie.
  • Sojonez będzie smaczniejszy, gdy doprawimy go odrobiną ostrej musztardy oraz sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.
  • Można też wzbogacać przepis podstawowy o ulubione zioła: tymianek, estragon, bazylię, kolendrę, zgniecione ząbki czosnku albo posiekaną ostrą papryczkę chilli.
  • Jajka do majonezu wegańskiego można zastąpić np. siemieniem lnianym. Wtedy całość przygotowujemy według przepisu na domowy majonez.
  • Można przygotować go w różnych wersjach kolorystycznych. Z dodatkiem sproszkowanej herbaty matcha będzie zielony, żółty – ze szczyptą kurkumy lub curry, pomarańczowo–różowy – dzięki dodatkowi papryki w proszku. Czerwona barwa to zasługa zmielonych suszonych pomidorów. Wariantów smakowych i kolorystycznych jest co nie miara.
  • Do zrobienia potrzebny jest blender, jeśli jednak go nie mamy to wystarczy tradycyjna trzepaczka, choć czas przygotowania będzie bardziej czasochłonny.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Majonez wegański – co trzeba o nimi wiedzieć?

Majonez wegański najczęściej powstaje z napoju sojowego. Wtedy jest określany sojonezem. Podczas przygotowywania, należy zwracać uwagę, aby korzystać z niesłodzonego napoju sojowego. Warto wiedzieć, że pomimo wykonania majonezu wegańskiego z produktów pochodzenia roślinnego nadal jest on wysoko kaloryczny. W dużej mierze przez użycie sporej ilości oleju.


Sekretnym składnikiem, który nadaje smak zbliżony do jajek jest użycie specjalnej soli. Często używa się soli wędzonej lub soli kala namak, która ma wyrazisty smak. Kolejnym tajemniczym składnikiem są płatki drożdżowe. Posiadają one bogactwo smaku umami, które dodają daniom wyrazistości.

 

Majonez wegański z ciecierzycy

Majonez wegański można wykonać również z aquafaby, czyli z płynu z ciecierzycy, który zostaje po gotowaniu i odparowaniu w garnku lub po odlaniu jej z puszki. Wlewamy ją do wysokiego naczynia, doprawiamy dwiema łyżeczkami soku z cytryny lub łyżką octu jabłkowego. Opcjonalnie można dodać ostrą w smaku musztardę, sól i szczyptę cukru lub zdrowszy słodzik, np. miód. Następnie blenderem ręcznym z umieszczoną trzepaczką należy miksować na najwyższych obrotach przez kilka minut, aż majonez wegański zgęstnieje. Potem dodajemy półtorej szklanki oleju – wlewamy powoli, cały czas mieszając.


Należy przechowywać go w lodówce (ok. tygodnia) i używać do sałatek lub kanapek. Majonez wegański z ciecierzycy może być doprawiany ziołami i przyprawami w podobny sposób jak majonez na bazie napoju sojowego.

 

Majonez wegański – przepis na sałatkę jarzynową

Wykorzystując majonez wegański można przygotować świetną sałatkę jarzynową. Należy użyć tradycyjne składniki, takie jak marchewki, pietruszka, ziemniaki, średni seler korzeniowy, słodko–kwaśne jabłko, biała część pora, puszka groszku konserwowego, szczypta soli i pieprzu oraz ogórki kiszone. Wyszorowane warzywa (można ze skórką) trzeba włożyć do szerokiego garnka, zalać wodą (tylko tyle, żeby były zakryte) i gotować, aż będą miękkie. Odcedzić, ostudzić, obrać i wszystkie warzywa pokroić w drobną kostkę. Całość należy wrzucić do dużej, głębokiej miski. Potem obieramy jabłko, kroimy w kostkę i dorzucamy do miski z warzywami. Kolejnym krokiem jest dodanie osączonego z zalewy groszku, przyprawienie sałatki jarzynowej solą i pieprzem do smaku. Na koniec powinno się sałatkę jarzynową wymieszać z majonezem wegańskim, a następnie schłodzić w lodówce.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne