Pesto z lubczyku z orzechami

Ocena:

4.48 (153)

  • 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Pesto z lubczyku, orzechów i innych ziół to pyszny sos do kasz i makaronów. Intensywny w smaku, jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu.

Składniki:

  • garść lubczyku
    garść liści mięty
    garść bazylii
    30 g orzechów laskowych
    30 g pistacji
    30 g orzechów piniowych
    50-100 ml oliwy
    sok z ½ cytryny
    opcjonalnie: skórka z ½ cytryny
    1 ząbek czosnku
    sól

Pesto z lubczyku z orzechami - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Pesto z lubczyku i mięty jest bardzo intensywne w smaku. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kasz i makaronów. Na kanapkach może być zbyt intensywny w smaku.

    Właściwości lubczyku

    To pyszne zioło rośnie niemal w każdym ogrodzie, a przywędrowało do nas z Iranu i Afganistanu. Popularny dodatek do zup, bulionów i gulaszy, w smaku przypomina znaną, uniwersalną przyprawę do potraw. Możemy go jeść na świeżo, suszony lub mrożony. Doskonale niweluje nieprzyjemne zapachy W niewielkiej ilości lubczyk sprawdzi się także jako dodatek do dań słodkich, np. waniliowej panna cotty. Lubczyk warto dodawać do dań ciężkostrawnych. Usprawnia on trawienie i hamuje nadmierną fermentację w jelitach. Napary z tego zioła stosuje się także jako środek wykrztuśny. Osoby z chorobami nerek oraz kobiety ciężarne powinny jednak ograniczyć spożywanie tego zioła. Lubczyk jest bardzo prosty w uprawie. Wystarczy trochę wody i ziemi, a wyrośnie w ciągu jednego sezonu. Jest rośliną wieloletnią, więc warto zaplanować dla niego stałe miejsce w naszym warzywniku.

    Wykonanie

    Każdy rodzaj orzechów prażymy osobno na suchej patelni. Liście lubczyku, mięty i i bazylii odrywamy od łodyżek. Do kielicha blendera wkładamy orzechy i mielimy. Dodajemy oliwę, sok z cytryny, posiekany czosnek i liście obu ziół. Blendujemy na pesto. Doprawiamy solą.

Porady

  • Pyszne pesto można zrobić także z innych ziół, warzyw i sałat. Szczególnie warto spróbować pesto z natki pietruszki, z buraka i z liści rzodkiewki. 
  • Do pesto można dodać różne rodzaje pestek i orzechów. Świetnie sprawdzą się migdały, pistacje, a nawet pestki słonecznika.
  • Orzechy czy pestki do pesto warto je wcześniej uprażyć. Nabiorą wtedy więcej smaku i aromatu. 
  • Takie domowe pesto przyda się nie tylko do makaronu, ale i jako dodatek do sałatek, kanapek, tart i naleśników. 

 

Zobacz też: pesto z jarmużu z polentą

Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne