Szarpana wieprzowina – jak zrobić pulled pork

Ocena:

4.29 (198)

  • 3 godz. 30 min.
  • dla 10 osób
  • średni

Szarpana wieprzowina (z ang. pulled pork) to długo pieczona, tak miękka, że rozpadająca się dosłownie pod dotykiem widelca wieprzowina. Kanapka z szarpaną wołowiną z nią to klasyka street foodu, zwłaszcza na południu USA, ale w naszych warunkach wieprzowina szarpana świetnie sprawdzi się jako składnik szybkiego obiadu. Jak zrobić ten pulled pirk w domu? Mięso szarpane w tym przepisie to wersja dla niecierpliwych – szarpane mięso wymaga pieczenia „tylko” przez 3,5 godz. w temperaturze 150°C.

Składniki:

  • łopatka  2 kg

  • olej  2 łyżeczki

  • ciemne piwo  400 ml

  • brązowy cukier  3 łyżki stołowe

  • sól  1 łyżeczka

  • czosnek granulowany  1 łyżeczka

  • cebula granulowana  1 łyżeczka

  • kumin (kmin rzymski)  1 łyżeczka

  • pieprz  1 łyżeczka

  • papryka wędzona  1 łyżeczka

Szarpana wieprzowina – jak zrobić pulled pork - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Cukier mieszamy ze wszystkimi przyprawami, dokładnie nacieramy mięso ze wszystkich stron, odstawiamy w zamkniętej brytfance na noc do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do temp. 150°C. Mięso na chwilę wyjmujemy z brytfanny, wlewamy do niej olej, rozgrzewamy mocno i szybko obsmażamy mięso ze wszystkich stron, żeby nie przypalić przypraw.

  • Krok 2:

    Wlewamy piwo, przykrywamy, wstawiamy do piekarnika na 3,5 godziny.

  • Krok 3:

    Zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy tak długo, aż mięso da się z łatwością oddzielić widelcem. Wyjmujemy ostrożnie i zostawiamy pod folią, aby odpoczęło.

  • Krok 4:

    Rozdzielamy za pomocą dwóch widelców do własnego sosu z pieczenia - to właśnie końcowy efekt wizualny, jak powinna wyglądać szarpana wieprzowina.

  • Krok 5:

    Do przepisu polecamy pieprz ziarnisty, który należy pognieść grupa w moździerzu oraz sól wędzoną (ale klasyczna także się sprawdzi).

Porady

Tradycyjnie szarpana wieprzowina (pulled pork) przyrządzana była metodą barbecue, czyli powolnego pieczenia na grillu, na żywym wolnym ogniu. Dochodzące pod przykryciem przez 12–15 godzin mięso zachowywało wszystkie soki, smaki i różowy kolor oraz zyskiwało tę niewiarygodnie delikatną konsystencję. Bardzo podobny efekt można na szczęście uzyskać także w domowym piekarniku – rwana wieprzowina uda się idealnie! Warunkiem powodzenia jest wybór mięsa z dużą ilością tkanki łącznej i apetycznymi przerostami tłuszczu – najlepsze będą karkówka (stąd popularna nazwa karkówka szarpana) i boczek, sprawdzi się łopatka (łopatka pieczona szarpana), można też wziąć pod uwagę szynkę, o ile pozostawimy ją w skórze, wtedy szynka szarpana wyjdzie idealnie. Tkanka łączna i tłuszcz chronią mięso przed przesuszeniem i nadają mu najbardziej pożądanej w pulled pork cechy – cudownej kleistości. Jeśli chcemy, by wieprzowina szarpana miała dymny posmak, wymoczmy mięso przez 12 godzin w wodzie z wędzoną solą (2 łyżki na litr), a do przyprawiania wybierajmy wędzoną paprykę (słodką i pikantną) oraz mocno uprażone na suchej patelni przyprawy.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Szarpana wieprzowina wymaga cierpliwości, optymalna temperatura pieczenia pulled pork to 90-100 stopni C – mięso ma wtedy cudowny kolor i kleistą teksturę. Wymaga jednak pozostawienia w piekarniku na 10-12 godzin.

Jak zrobić pulled pork?

Najlepsza do pieczenia będzie gliniana brytfanna typu rzymski garnek, w której właściwie piecze się na parze, dzięki czemu wieprzowina szarpana jest absolutnie soczysta i smakowita. Formę przed użyciem należy wymoczyć w wodzie; nie myjemy jej, dopóki nie wystygnie (inaczej popęka) i nie używamy do tego detergentów, aby nie wnikały w naczynie (zwykle nie jest szkliwione), a potem do jedzenia.

Wieprzowina szarpana do obiadu

Gotowe mięso szarpane, wymieszane z sosem, będzie pyszne do przygotowania dania typu pulled pork burger. Wieprzowina szarpana nadaje się też na mięsne zapasy - można włożyć ją do słoików i zapasteryzować: a właściwie poddać procesowi tyndalizacji, który ma na celu wyeliminowanie z produktów wszelkich drobnoustrojów mogących spowodować ich psucie. Tyndalizacja polega na trzykrotnym gotowaniu w odstępach 24 godz. Jeśli nasze słoiki z pulled pork mają 450 ml poj., pierwszy raz powinniśmy gotować je 45 min, drugi – 35 min, trzeci – 20 min. Tak zakonserwowane mięso można przechowywać poza lodówką, ale też w chłodnym ciemnym miejscu, nawet przez 6 miesięcy. Wieprzowina szarpana do obiadu uzupełni smakowite pyzy, ziemniaki z wody czy frytki domowe.

Inny pomysł na wieprzowinę? Sprawdź przepis na gulasz wieprzowy, który zawsze się udaje.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne