Kuwertura

16 przepisów

Kuwertura to składnik używany powszechnie w cukiernictwie. Do wielu wypieków sprawdza się lepiej niż zwykła czekolada. Co to jest kuwertura czekoladowa? Jakie są różnice między nią a czekoladą? Kiedy warto po nią sięgać i jak z niej korzystać?

Przepisy z wykorzystaniem kuwertury

Kuwertura: co to jest?

Kuwertura czekoladowa wbrew pozorom nie jest tym samym co gorzka czekolada, choć na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie. Francuskie słowo couverture oznaczające osłonę nie bez powodu zastosowano do nazwania tego wyrobu. Kuwertura to rodzaj czekolady, w którym zawartość masła kakaowego wynosi od 32% do nawet 39%. Czekolada kuwertura sprzedawana jest w postaci klasycznych tabliczek lub większych bloków, których łamaniu towarzyszy głośny trzask, świadczący o dużej zawartości masła kakaowego. Kuwertura nie jest polewą czekoladową ani wyrobem czekoladopodobnym i nie należy jej z nimi mylić. Proces jej przetwarzania wymaga specjalnej obróbki termicznej, czyli temperingu. Dzięki temu blok ma równomierną strukturę, a masło kakaowe i kakao nie oddzielają się. Nie tylko zawartość masła kakaowego jest kluczowa, ale również samego kakao. W kuwerturze powinno znajdować się ponad 50% miazgi kakaowej. Zawartość cukru w tym produkcie powinna wynosić ok. 45%. Pozostały składnik kuwertury to zazwyczaj wanilia. Na rynku oprócz klasycznej kuwertury znajduje się także kuwertura biała, mleczna oraz kuwertura deserowa. Każda przygotowywana jest w podobny sposób i zawiera zbliżone ilości masła kakaowego – większe niż w ich czekoladowych odpowiednikach.

Czym się różni kuwertura od czekolady?

Kuwertura czekoladowa - co to jest i czym różni się od czekolady? O tym czym jest kuwertura już wiadomo. Jednak jakie są różnice między tym wyrobem a klasyczną czekoladą? Podstawową różnicą jest oczywiście zawartość masła kakaowego, która w kuwerturze jest zdecydowanie wyższa. Decyduje to o jej niepowtarzalnej strukturze i twardości. Choć w sklepach dostępna jest kuwertura z pełnego mleka o białym kolorze ma ona znacznie lepsze właściwości od białej czekolady, która w rzeczywistości składa się w większości z cukru. To samo tyczy się kuwertury mlecznej czy deserowej. Wyrób ten jest doceniany przez cukierników o wiele bardziej niż klasyczna czekolada i ma wiele zastosowań, które zawdzięcza swoim unikalnym właściwościom. W kwestii wymagań również wygrywa kuwertura. Przepis na polewę jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany niż przy zwykłej czekoladzie. Polewa z kuwertury wymaga jej wcześniejszej obróbki termicznej. Połamaną na mniejsze kawałki tabliczkę należy stopić w kąpieli wodnej, której temperatura będzie wynosić do 40 stopni Celsjusza. Następnie połowę kuwertury należy wylać na zimną powierzchnię i zagarniać z zewnątrz do środka szpatułką. Kiedy zacznie tężeć należy wymieszać ją z pozostałą ilością płynnej kuwertury. Prezentowany sposób nie jest jedyną metodą obróbki kuwertury. Można także zetrzeć stałą połowę na tarce przed dodaniem do płynnej części lub schłodzić w zamrażalce. Jednak niezależnie od wyboru metody istotne jest utrzymanie odpowiednich temperatur podczas temperingu. Różnią się one w zależności od rodzaju kuwertury – inne będą dla mlecznej, a inne dla białej. Nawet chcąc wykonać polewę ze zwykłej czekolady nie trzeba poddawać jej takiej obróbce. Kuwertura jest więc o wiele bardziej wymagająca. Ale dzięki temu można uzyskać dzięki niej polewę o lepszym smaku i konsystencji.

Co można zrobić z kuwertury?

Jak już wspomniano, kuwertura jest uwielbiana przez cukierników i amatorów słodkich wypieków. Jest idealna do tworzenia polew do ciast czy ciasteczek, ale można robić z niej również czekoladowe nadzienia. Aksamitną polewą z kuwertury możesz polać np. pyszny keks turecki czy chleb bananowy. Z wykorzystaniem kuwertury zrobisz także czekoladowo-jogurtowe muffinki, maślano-kakaowe kuleczki, a nawet ciasteczka korzenne w nieco innej odsłonie niż ta klasyczna. Kuwertura to prawdziwa królowa wśród czekolad w cukiernictwie stworzona z myślą o smacznych wypiekach i czekoladowych koneserach.