Kugiel

Ocena:

4.39 (190)

  • 40 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Kugiel - czyli babka ziemniaczana - to danie kuchni żydowskiej, które można przygotować w wersji słodkiej lub słonej. Danie to łatwo jest więc dopasować do swoich upodobań. Kugiel (lub kugel) posiada wiele różnych odmian. Podstawowym składnikiem są zwykle ziemniaki i jajka. Kugiel jest daniem żydowskim, ale znanym też w kuchni polskiej i litewskiej. W Polsce taka babka ziemniaczana z rozmaitymi dodatkami jest przyrządzana przede wszystkim na Podlasiu. Co ciekawe, kugiel może też być wykonywany z makaronem.

Składniki:

  • ziemniaki  8 szt.

  • cebula  1 szt.

  • mąka pszenna  60 g

  • jajka  3 szt.

  • olej  55 ml

  • sól  5 g

  • pieprz  5 g

Kugiel - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ziemniaki trzeba obrać i zetrzeć je na drobnej tarce. Następnie należy wymieszać ze startą cebulą, mąką pszenną, jajkami oraz 50 ml oleju. Masę ziemniaczaną trzeba doprawić do smaku solą i pieprzem.

    Ziemniaki obieranie
  • Krok 2:

    Następnie trzeba formę żaroodporną wysmarować 5 ml olej i  napełnić masą ziemniaczaną. Kugiel trzeba piec 45 minut w temperaturze 160°C. Kugiel jest gotowy do podania.

    Cebula siekanie

Porady

  • Za smak potrawy odpowiadają przede wszystkim przyprawy. Sól, pieprz, majeranek, czosnek, sproszkowana ostra papryka - wszystko to wpływa na smak dania. Każdy może oczywiście doprawić zapiekankę wedle własnych upodobań. Można skorzystać z gotowych przypraw, na przykład mieszanki do mięs lub do ziemniaków.
  • Tradycyjnie kugiel powinien być daniem pozbawionym mięsa. W polskiej kuchni jednak najczęściej serwujemy kugiel z żeberkami. Pod wpływem temperatury mięso oddaje swój aromat i smak do ziemniaków. Składniki układa się warstwami.
  • Smakosze twierdzą, że kugiel najpyszniejszy jest na drugi lub trzeci dzień. Pierwszego dnia zapiekanka jest dosyć miękka. Drugiego i trzeciego dnia (o ile coś zostanie) staje się zaś nieco bardziej zbita i pozwala się kroić w plastry, które można podsmażyć na patelni lub podgrzać w piekarniku. Kugiel to nieco czasochłonne i pracochłonne danie, jednak z pewnością zachwycające smakiem!
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czym jest kugiel?

Kuchnia żydowska jest wciąż obecna na ziemiach polskich - choćby w postaci takich dań jak czulent, karp po żydowsku czy właśnie kugiel. Sama nazwa w jidysz oznacza "okrągły". Dawniej rzeczywiście tego rodzaju zapiekanki miały okrągły kształt. Z czasem jednak zaczęto wykonywać danie również i w innych kształtach - przede wszystkim w naczyniach prostokątnych. Nazwa jednak pozostała.  Kugiel - znany też jako kugel - to w tradycyjnej kuchni żydowskiej typ potrawy w formie zapiekanki, łączącej kilka różnych składników. Najczęściej chodzi tu o babkę ziemniaczaną, z jajkami i mąką kukurydzianą, z dodatkiem cebulki lub skwarek. Może być to zapiekanka wegetariańska lub z dodatkiem jakiegoś mięsa. W kuchni żydowskiej kugiel najczęściej jest przyrządzany bez mięsa lub z mięsem kaczki czy gęsi. W Polsce zaś zwykle do zapiekanki dodawane są żeberka wieprzowe. 

Co ciekawe, kugel może być podawany jako danie główne lub jako deser. Może to być też dodatek do obiadu. Tego rodzaju zapiekanka może być podawana na słono lub na słodko. Wersja na słodko to najczęściej tak zwany kugiel jerozolimski, przygotowywany z makaronu, jajek, cukru, cynamonu i rodzynek. Loszken kugel może też zawierać biały ser, śliwki i jabłka, które jeszcze podkreślają słodycz całości.

Kugiel ziemniaczany i makaronowy to nie jedyne rodzaje tej potrawy - można także przygotować kugiel z chałki. W tym celu kruszymy czerstwą chałkę, zalewamy ją wrzątkiem i odstawiamy, a po wyciśnięciu dodajemy do niej pokrojone jabłka, rodzynki, cukier, cynamon, sól, olej oraz jajka. Wszystko należy dokładnie zmieszać i upiec w żaroodpornym naczyniu. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne