Kopytka z serem

Ocena:

4.52 (171)

  • 60 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Kopytka z serem to sentymentalny przysmak, który większość z nas pamięta z babcinej kuchni. Są pyszne, sycące, a do tego tanie i szybkie w przygotowaniu. Jak zrobić je, aby były idealnie miękkie i delikatne? Zobaczcie nasz sprawdzony przepis tradycyjne kluski serowe.

Składniki:

  • ziemniaki  1 kg

  • twaróg  300 g

  • jajka  1 szt.

  • mąka ziemniaczana  50 g

  • mąka pszenna  150 g

  • sól  1 szczypta

Kopytka z serem - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ciasta: Ziemniaki obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedzamy je i odstawiamy do ostygnięcia. Lekko przestudzone ziemniaki przeciskamy przez praskę. Następnie mieszamy je z twarogiem (jeśli jest on grubo mielony, to przeciskamy przez praskę wymieszaną ziemniaczano-serową masę jeszcze raz). 

    Ziemniaki praska
  • Krok 2:

    Zagniatanie: Zmielone ziemniaki z serem przekładamy na stolnicę, wbijamy jedno jajko i dosypujemy mąkę ziemniaczaną oraz mąkę pszenną. Zagniatamy, aż ciasto nabierze plastycznej konsystencji, ale nie wyrabiamy go zbyt długo. 

    ciasto-na-kluski
  • Krok 3:

    Formowanie kopytek: Gotowe ciasto dzielimy na 4 części i każdą z nich formujemy w wałek, który następnie kroimy na ukos, tworząc małe kluseczki. 

    kopytka-krojenie
  • Krok 4:

    Gotowanie kopytek: W garnku zagotowujemy wodę, a kiedy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień. Wrzucamy kopytka i gotujemy przez 3 minuty, od momentu wypłynięcia. Gotowe kopytka z serem podajemy według uznania na słono lub słodko.

    kopytka-gotowanie

Porady

  • Kopytka z serem to przepis w duchu zero waste, gdyż są one najlepszym sposobem na wykorzystanie ugotowanych ziemniaków z obiadu z poprzedniego dnia
  • Aby kopytka z serem były miękkie i delikatne, nie można przesadzić z ilością mąki. Najlepiej więc stopniowo dodawać ją do zagniatanego ciasta i na bieżąco kontrolować jego konsystencję. 
  • Kopytka z serem najlepiej przygotowywać od razu w większej ilości i zamrozić zapas na później. Przeczytaj w notce poniżej, jak to zrobić!
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kopytka - przepis podstawowy i wariacje na temat

Przepis na kopytka z serem jest bardzo prosty i składa się tylko z kilku tanich składników, które zwykle mamy w swoich domach. Wystarczą ugotowane ziemniaki, twaróg, jajka i mąka ziemniaczana oraz pszenna. 

Ten klasyczny przepis można jednak urozmaicić różnymi dodatkami, które nie tylko wzbogacą smak dania, ale i nadadzą mu pięknych kolorów. Świetnym pomysłem jest dodatek odrobiny soku lub puree z buraka, który zabarwi kopytka na różowo lub szpinak, który nada im zielonego odcienia. Jeśli chcemy uzyskać żółtą barwę, wystarczy dosypać do ciasta odrobinę kurkumy. Oczywiście można też użyć do tego barwników spożywczych o rozmaitych kolorach. 

Ciasto na kopytka warto też wzbogacić przyprawami czy ziołami. My szczególnie polecamy wersję na słodko, czyli kopytka z serem i cynamonem oraz w wersji na słono- kopytka bazyliowe. Do ciasta można też dodać garstkę maku, aby otrzymać kopytka w urocze piegi. Jeśli chcemy poeksperymentować z innymi smakami, ziemniaki można oczywiście podmienić na inne warzywa, tworząc pyszne kopytka z dyni czy kopytka z batatów.

Jak zrobić kopytka? 

Kiedy mamy już wyrobione ciasto, pozostaje dowiedzieć się, jak się robi kopytka. To banalnie proste. Wystarczy zrolować ciasto w cienki wałek, a następnie kroić go nożem na ukos, w dość grube plasterki. W ten sposób szybko wyczarujemy idealne kluseczki.

Ten klasyczny, charakterystyczny kształt możemy oczywiście modyfikować, krojąc kopytka serowe w kwadraciki czy formując spłaszczone kuleczki. Kopytka z serem można też ulepić jak włoskie gnocchi. Z kolei przygotowując kopytka dla dzieci, można też rozwałkować ciasto i wycinać z niech kształty za pomocą foremek do pierników. Takie kluski serowe, w formie serduszek czy kwiatków, z pewnością zachęcą maluchy do jedzenia.

Ile gotować kopytka?

Kopytka z serem gotuje się bardzo szybko. Oczywiście czas gotowania zależy od wielkości kopytek, ale zwykle są to  około 2 minuty od momentu wypłynięcia. Należy jednak uwzględnić wielkość naszych kopytek i jeśli są one bardzo duże, wydłużyć nico czas gotowania. Następnie szybko wyławiamy kopytka z garnka i odkładamy na talerz z odrobiną masła, aby się nie posklejały. 

Serowe kopytka - z czym je podawać?

Kopytka z serem można serwować zarówno na słodko, jak i na słono. W wersji wytrawnej wystarczy podać je z zasmażką z bułki tartej lub z kwaśną śmietaną. Jeśli natomiast mamy ochotę na bardziej sycące danie, najlepiej podać kopytka z aromatycznym sosem lub gulaszem. Z kolei kopytka z serem na słodko najpyszniej smakują ze śmietaną i cukrem. Do tego warto dodać jeszcze świeże lub mrożone owoce bądź domowe konfitury.

Czy kopytka można mrozić?

Jak najbardziej! Kopytka z serem świetnie znoszą mrożenie, więc warto przygotować od razu większą porcję i zamrozić ją na później. Możemy je zamrozić zarówno na surowo, jak i już po ugotowaniu, dokładnie tak samo, jak mrozi się pierogiAby zamrozić je przed gotowaniem, wystarczy ułożyć surowe kopytka na płasko, w odstępach i odstawić do lekkiego obeschnięcia. Następnie wstawiamy je do zamrażarki na kilka godzin. Po tym czasie, kiedy kopytka z serem już mocno stwardnieją, możemy przesypać je do woreczka lub pojemnika. 

Drugi sposób polega na krótkim obgotowaniu kopytek, a następnie zahartowaniu ich w wodzie z kostkami lodu. Dzięki temu zabiegowi, kopytka po rozmrożeniu i ponownym gotowaniu się nie rozpadną. Zahartowane kopytka lekko smarujemy olejem i mrozimy na płasko, a następnie przerzucamy do woreczka, analogicznie, jak przy mrożeniu na surowo.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne