wero.ugc

Pampuchy

Ocena:

3.87 (542)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Pampuchy, nazywane również – w zależności od regionu Polski – parowańcami lub buchtami, to puszyste kulki z ciasta drożdżowego. Ponieważ przyrządza się je na parze, są niezwykle lekkie, delikatne i uniwersalne w smaku. Warto podawać je z jogurtem i dżemem lub owocami z syropu, ale pasują także do dań na słono. Jak zrobić kluski na parze? Podajemy prosty przepis, który zawsze się udaje. 

Składniki:

  • mąka pszenna  500 g

  • drożdże  30 g

  • mleko  250 ml

  • cukier  5 g

  • jajka  2 szt.

  • masło  45 g

  • sól  3 g

Pampuchy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Zaczyn: lekko podgrzewamy mleko w rondelku. Powinno mieć około 37°C. Odlewamy 125 ml i łączymy je z rozkruszonymi drożdżami. Dodajemy łyżkę mąki (ujmujemy ją z wcześniej odmierzonych 500 g) i cukier. Mieszamy do połączenia składników. Odstawiamy rozczyn w ciepłe miejsce na 15 minut, żeby drożdże zaczęły pracować.  

    pampuchy - zaczyn
  • Krok 2:

    Ciasto: rozpuszczamy masło i lekko je studzimy. Przesiewamy pozostałą mąkę do miski (dzięki temu pampuchy drożdżowe będą lekkie i puszyste). Dodajemy szczyptę soli, jajka, rozczyn i resztę mleka. Wlewamy roztopione masło. Mieszamy składniki drewnianą łyżką. Wyrabiamy je przez co najmniej 5 minut. Możemy to zrobić rękami lub z pomocą robota kuchennego z hakiem do ciasta drożdżowego. Przykrywamy miskę i odstawiamy ją w ciepłe miejsce na godzinę.   

    pampuchy - ciasto
  • Krok 3:

    Formowanie: kiedy ciasto podwoi swoją objętość, wykładamy je na blat podsypany mąką. Wyrabiamy przez chwilę, po czym lekko rozwałkowujemy. Powinien powstać placek o grubości około 2 cm. Wycinamy z niego pulchne krążki za pomocą szklanki lub wykrawacza do ciastek. Możemy też przygotować pampuszki, po prostu formując kule w dłoniach. Odkładamy je na deskę oprószoną mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut, żeby jeszcze nieco urosły.     

    pampuchy - formowanie
  • Krok 4:

    Gotowanie: ustawiamy na gazie garnek z wodą. Nakrywamy go ściereczką tetrową (lub gazą). Zabezpieczamy ją sznurkiem, żeby się nie zsuwała. Zagotowujemy wodę. Układamy kilka bułeczek na materiale. Przykrywamy je metalową miską. Gotujemy przez 10 minut. W ten sam sposób przyrządzamy pozostałe kluski parowe. Możemy też wykorzystać specjalny garnek z sitkiem lub elektryczny parowar. 

    pampuchy - gotowanie na parze
  • Krok 5:

    Podanie: przekładamy kluski na talerz. Polewamy jogurtem naturalnym lub śmietaną. Serwujemy pampuchy z sosem owocowym lub z dodatkiem dżemu. Świetnie sprawdzą się na przykład jagody lub wiśnie w syropie.  

    pampuchy - podanie

Porady

  • Szybkie pampuchy przygotujemy na bazie drożdży instant. Nie musimy wtedy przyrządzać rozczynu. Wystarczy wymieszać zawartość saszetki z suchymi składnikami, a następnie wyrobić ciasto zgodnie z przepisem. 
  • Tradycyjne kluski na parze (inaczej bułki lub pyzy na parze) można serwować zarówno na słodko, jak i na słono, w roli obiadu. Pasuje do nich na przykład sos pieczarkowy lub prosta zasmażka ze skwarkami. 
  • Możemy przygotować pączki na parze na zapas i zamrozić. Najpierw układamy je osobno na tacy i wstępnie chłodzimy, żeby później się ze sobą nie skleiły. Kiedy stężeją, wkładamy do woreczków. Jeśli najdzie nas na nie ochota, nie musimy ich rozmrażać. Wystarczy podgrzewać je na parze przez 3–4 minuty. 

 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Pampuchy, parowańce, buchty na parze i kluski – czym się różnią?  

Zarówno pampuchy, jak i buchty czy parowańce to regionalne określenia tej samej potrawy. Są to „pączki” wykonane z ciasta drożdżowego. Charakteryzują się kulistym kształtem oraz niezwykle puszystą i sprężystą konsystencją. Co ciekawe, bułki na parze z Kujaw znajdują się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.   

Parowańce znane są też m.in. na Lubelszczyźnie, gdzie spożywa się je głównie na słono, m.in. z kaszą jaglaną, z kapustą z grzybami, twarogiem i zmieloną soczewicą. Prosty przepis na kluski na parze znajdziemy również w Wielkopolsce. Serwuje się na obiad, wraz z modrą kapustą, pieczoną kaczką i jabłkami. Potrawa występuje także na Górnym Śląsku, zwykle pod nazwą buchty. Tam podawana jest najczęściej na słodko, z domowymi powidłami. Można też spotkać pampuchy w wersji wytrawnej – z kapustą kiszoną i wieprzowiną.  

Kluski na parze – z czym podawać? 

Parowańce można serwować na wiele różnych sposobów. W naszym przepisie skupiamy się na wersji na słodko, dlatego proponujemy podanie ich z jogurtem i przetworami owocowymi. Pampuchy świetnie smakują także: 

  • z cukrem i roztopionym masłem – niewiele potrzeba pączkom na parze, żeby cieszyły zmysły. Wystarczy podać je podobnie jak tradycyjne kopytka z serem, czyli z prostą zasmażką na maśle. Można dodać do niej bułkę tartą. Kluski warto posypać brązowym cukrem.      
  • ze świeżymi owocami – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Truskawki lub jagody można rozgnieść z cukrem lub wymieszać ze słodką śmietanką.  
  • cynamonem – przyprawę korzenną wystarczy wymieszać z cukrem lub dodać jej szczyptę do roztopionego masła. 
  • sosem malinowym – taka jednolita, aksamitna polewa pasuje nie tylko do sernika lub panna cotty. Świetnie zaprezentuje się także na kluskach na parze. Gładki sos, mus lub przecier owocowy można też zrobić na bazie innych produktów, na przykład truskawek lub wiśni.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne