Kotlety jagnięce z piekarnika

Ocena:

4.45 (146)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Kotlety jagnięce z piekarnika z dodatkiem chrupiących, kolorowych warzyw to prawdziwe niebo w gębie. Choć jagnięcina nie jest zbyt popularna w kuchni polskiej, to zdecydowanie warto włączyć ją do menu. Ten typ mięsa jest wyjątkowo soczysty i pełen smaku, ale przy tym chudy i lekkostrawny. Jak przygotować kotlety jagnięce, aby wydobyć wszystkie ich walory? Zobaczcie nasz sprawdzony przepis, który zawsze wychodzi!

Składniki:

  • jagnięcina  12 szt.

  • smalec  200 g

  • oliwa z oliwek  0.5 l

  • pomidory truskawkowe  500 g

  • sól morska  0.5 łyżeczki

  • pieprz  0.5 łyżeczki

  • czosnek  1 szt.

  • tymianek  2 gałązki

  • natka pietruszki  0.5 pęczka

  • warzywa  1 kg

Kotlety jagnięce z piekarnika - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Pieczone pomidory: Piekarnik rozgrzewamy do temp. 120ºC. Pomidory zalewamy wrzątkiem, hartujemy, obieramy ze skóry, tniemy na ćwiartki, usuwamy pestki. Układamy na blasze, oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą, posypujemy tymiankiem i wstawiamy do piekarnika na 1 godz. 20 min. Główkę czosnku dzielimy na ząbki, nie obieramy. W garnku topimy smalec, gdy będzie przejrzysty, wrzucamy czosnek i smażymy na małym ogniu przez 10–15 min. Wyjmujemy z tłuszczu, owijamy folią aluminiową i trzymamy w cieple. 

    Pomidorki koktajlowe i czosnek
  • Krok 2:

    Duszone warzywa: Oliwę wlewamy na wysokość 6 mm do dużej patelni. W tym czasie myjemy, obieramy i kroimy na mniejsze części ulubione warzywa (może być to marchew, pietruszka, cukinia, bakłażan, fasolka szparagowa, papryka czy groszek cukrowy). Warzywa wkładamy na patelnię i mieszamy, aby równomiernie pokryły się tłuszczem, a następnie mocno zmniejszamy ogień i dusimy przez około 10-15 minut aż zmiękną. Przyprawiamy solą i pieprzem, zdejmujemy z ognia, oprószamy natką pietruszki. 

    pieczone-warzywa
  • Krok 3:

    Pieczone kotlety jagnięce: Upieczone pomidory wyjmujemy z piekarnika i wstawiamy w ciepłe miejsce, a następnie podnosimy temperaturę  do 210ºC. Kotlety kładziemy na drugiej blasze i wstawiamy do piekarnika na 10–12 minut.  Upieczone kotleciki zostawiamy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na około 5 minut, a po wyjęciu oprószamy solą i pieprzem. Podajemy z pomidorami, ząbkami czosnku i warzywami duszonymi w oliwie.

    kotlety-jagniece

Porady

  • Kotlety jagnięce z piekarnika najlepiej smakują w towarzystwie pieczonych warzyw, gotowanych ziemniaków lub lekkiej sałatki. 
  • W sezonie wiosenno-letnim fantastycznie sprawdzą się też kotlety jagnięce z grilla. To mięso robi się na ruszcie dosłownie kilka minut, a smak jest absolutnie wyjątkowy. 
  • Kotlety jagnięce świetnie komponują się z winem, zarówno białym, jak i czerwonym. Ten trunek sprawdzi się zarówno jako dodatek do popicia już usmażonych kotletów, jak i składnik przepisu. Wino można wykorzystać zarówno do marynowania surowej jagnięciny, jak i do przygotowania pysznego sosu. 
  • Kotlety jagnięce pieczone mogą być razem z warzywami. W ten sposób za jednym razem przygotowujemy mięso, jak oraz dodatki i cały obiad robi się dosłownie sam.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kotlety jagnięce z piekarnika - jak je doprawić?

Jak dobrze przygotować jagnięcinę? Pierwszym krokiem jest jej odpowiednie zamarynowanie. Kilka godzin spędzonych w marynacie sprawi, że mięso nabierze nie tylko smaku i aromatu, ale i kruchości. Czym przyprawić jagnięcinę, do pieczenia? Uniwersalnymi dodatkami, które zawsze dobrze smakują z tym mięsem będą: sól, pieprz, rozmaryn, tymianek i czosnek. Inne smaki, które dobrze podkreślą smak jagnięciny to cząber oraz ostra i słodka papryka. 

Do marynowania jagnięciny świetnie sprawdzą się również odświeżające dodatki, taki jak cytryna, świeża mięta czy imbir. Warto więc wcisnąć do marynaty trochę soku z cytryny lub zetrzeć odrobinę jej skórki. 

Świetnym sposobem na zamarynowanie jagnięciny, jest również nacieranie jej smalcem wymieszanym z przyprawami. W ten sposób przyprawy dobrze trzymają się mięsa, a co za tym idzie jeszcze mocniej wnikają w jego strukturę. Po wrzuceniu takiej jagnięciny na patelnię lub do piekarnika, smalec zacznie się topić, sprawiając, że mięso będzie wyjątkowo aromatyczne, a także pięknie przypieczone z zewnątrz i soczyste w środku. 

Jak zrobić kotlety jagnięce z piekarnika? Trzymaj się tych zasad

Kotlety jagnięce z piekarnika warto uprzednio krótko podsmażyć na patelni. W ten sposób, zamykamy włókna i zapobiegamy tym samym utracie soków podczas pieczenia. Ten prosty trik to gwarancja, że mięso nie wyschnie i pozostanie idealnie soczyste.

Kolejna zasada, której należy się trzymać to odpowiedni sposób i czas pieczenia. Ten typ mięsa nie wymaga długiego pieczenia, a wręcz przeciwnie, wystarczy mu dosłownie kilka do kilkunastu minut spędzonych w piekarniku. W przeciwnym razie mięso będzie przeciągnięte. Kotlety jagnięce wkładamy więc na blachę, do naczynia żaroodpornego lub do ceramicznej formy do zapiekania, a następnie wkładamy do piekarnika. W jakiej temperaturze piec kotlety jagnięce? Optymalne temperatura do pieczenia jagnięciny to 170-180 stopni. 

Ostatnia niezwykle ważna porada to odstawienie mięsa, aby odpoczęło przed podaniem. Pieczone kotlety jagnięce mogą puścić swoje soki na talerzu, co niestety nie wygląda estetycznie. Aby temu zapobiec, wystarczy zostawić mięso po upieczeniu, aby chwilę odpoczęło. Należy więc wyłączyć piekarnik, a następnie uchylić jego drzwiczki i zostawić tam upieczone kotlety jeszcze na około 5 minut. Po tym czasie możemy je spokojnie serwować jagnięcinę na talerze.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne