Brownie z fasoli

Ocena:

4.51 (202)

  • 30 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Brownie z fasoli to pyszny sposób na urozmaicenie jadłospisu. Deser jest wilgotny, do tego pięknie pachnie czekoladą i doskonale komponuje się z gałką lodów. Nie wyczuwa się w nim smaku strączków, a dzięki daktylom zyskuje naturalną słodycz. Dodatkowo ciasto brownie z fasoli nie wymaga pieczenia! Nasz sprawdzony przepis pochodzi z magazynu "Sól i Pieprz" wydanie specjalne 1/2021.

Składniki:

  • daktyle  200 g

  • mus jabłkowy  125 g

  • fasola czerwona  2 puszki

  • kakao  75 g

  • olej kokosowy  40 g

  • sól  5 g

  • ekstrakt waniliowy  5 g

  • orzechy włoskie  250 ml

  • czekolada  100 g

Brownie z fasoli - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Jak zrobić brownie z fasoli? Formę o wymiarach ok. 20x25cm wykładamy papierem do pieczenia. Orzechy siekamy i odkładamy. Fasolę przekładamy na sito, dokładnie płuczemy, osączamy i wkładamy do robota o dużej mocy. Następnie dodajemy daktyle, mus jabłkowy, kakao, 3 łyżki oleju kokosowego, sól, ekstrakt waniliowy. Całość miksujemy, na gładką masę. Dodajemy orzechy, mieszamy łyżką. Ciasto brownie z fasoli przekładamy do przygotowanej formy, równomiernie rozprowadzamy, dociskamy.

    Fasola
  • Krok 2:

    Polewa czekoladowa: czekoladę łamiemy na kawałki i razem z 1 łyżką oleju kokosowego roztapiamy w kąpieli wodnej. Polewamy nią brownie z fasoli. Ciasto można przyozdobić siekanymi orzechami włoskimi. Następnie odstawiamy do lodówki i chłodzimy przynajmniej 3 godziny.

    Orzechy włoskie

Porady

  • Orzechy włoskie w cieście powinny być pozbawione łusek, które nadają im gorzki posmak. Najłatwiej to zrobić prażąc je na suchej patelni na małym ogniu. Powolne ogrzewanie spowoduje, że skórka będzie łatwiej odchodzić.
  • Do przygotowania brownie z fasoli najwygodniej i najszybciej jest użyć tej z puszki. Jednak odpowiednia będzie też suszona, wcześniej ugotowana.
  • Jeśli zależy nam na jeszcze zdrowszej wersji ciasta, warto czekoladę mleczną zamienić na taką z wysoką zawartością kakao (min. 70%). Fit brownie z fasoli przygotujemy z czekolady bez dodatku cukru.
  • Brownie z czerwonej fasoli powinno być mocno czekoladowesprawdź, jak wybrać najlepszą czekoladę.
  • Wegańskie brownie z fasoli powinno być przechowywane w zimnym miejscu, najlepiej w lodówce.
  • Popularną odmianą tego ciasta jest też brownie z fasoli i banana, który może zastąpić daktyle, ale nie musi.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Brownie z fasoli – porcja zdrowia

Przepis na brownie z fasoli bez pieczenia jest prosty i przyjemny do przygotowania. Jest to solidna porcja słodkości i zdrowych kalorii. Daktyle, fasola i orzechy dostarczają sporo potasu, magnezu oraz błonnika. Brownie fasolowe to przepis dla osób dbających o zdrowie, a także odpowiedni dla wegan (pod warunkiem przygotowania polewy z gorzkiej czekolady).

Brownie z czerwonej fasoli nie ma w składzie mąki ani jajek, dlatego nie wymaga pieczenia. Dobrze schłodzone kawałki będą pysznymi, zdrowymi przekąskami. Ciasto warto uzupełnić polewą z czekolady i oleju kokosowego oraz posypać orzechami.

Przepis na brownie z orzechami bez pieczenia można zaliczyć do przepisów na zdrowe przekąski. Jeśli szukacie więcej fit inspiracji, warto spróbować zdrowych batoników z gorzką czekoladą. Przygotowane są one z ryżu preparowanego i suszonych owoców. Podobnie, jak brownie fasolowe, nie wymagają one pieczenia! Batoniki owsiano-jaglane z bakaliami dostarczą zdrowych kalorii w ciągu dnia, warto mieć je zawsze pod ręką. Również wegańskie batoniki owsiane z bananem doskonale zastąpią słodycze. Domowe batoniki smakują lepiej i nie mają dodatku tuczących syropów cukrowych. 

 

Jak smakuje brownie z fasoli?

Wegańskie brownie fasolowe jest przepisem, który zachwyca osoby odkrywające kuchnię roślinną. Połączenie to z początku wydaje się nietypowe. Dobrze pamiętać, że w niektórych regionach świata czerwona fasola traktowana jest jak owoc, a nie warzywo. Na przykład w Chinach przez jej słodki smak bardzo często można spotkać słodkie wypieki, np. bułeczki na parze, nadziane farszem z czerwonej fasoli.


Brownie z fasoli i daktyli, podobnie jak inne wypieki z jej dodatkiem, jest bardzo wilgotne i miękkie. Fasolka nadaje lekko słodki posmak, jednak nie zagłusza smaku kakao i daktyli. Często osoby, które jedzą to ciasto nie wyczuwają dużej różnicy między tą wersją a klasyczną. Zdecydowanie warto spróbować tego wypieku!

 

Brownie z fasoli i innych warzyw

Moda na eksperymenty w kuchni przyniosła wiele bardzo ciekawych inspiracji. Dzięki niej w wypiekach zaczęły pojawiać się… warzywa! Brownie z czerwonej fasoli jest jednym z licznych przykładów. Ciasta upieczone na bazie warzyw są zdecydowanie bardziej wilgotne niż te tradycyjne. Wywołają one też niemałe zainteresowanie gości. Przeglądając przepisy na brownie znaleźliśmy kilka receptur z warzywem w roli głównej.

Brownie ze słodkich ziemniaków pomoże dodać wartości odżywczych ulubionym przekąskom. Bataty mają dużo cukru, dlatego idealnie nadają się jako baza do upieczenia ciasta. Słodkie ziemniaki należy najpierw ugotować i dodać do pomarańczowego puree wszystkie niezbędne składniki.

Innym nietypowym przepisem jest przewyborne paprykowe wegańskie brownie. Czekolada i papryka nie wydają się na pierwszy rzut oka duetem idealnym, jednak to ciasto, to strzał w dziesiątkę! Przepis ten jest odpowiedni dla osób na diecie roślinnej.

Kolejnym wypiekiem nadającym się zarówno dla wegan, jak i wszystkich miłośników ciast, jest wegańskie brownie z buraków. W każdym z powyższych przepisów warzywa nadają świetnej konsystencji wypiekom, a jednocześnie podkreślają smak czekolady. 


Na koniec polecamy wypróbować również brownie z kaszy jaglanej w polewie kakaowej. Może nie jest to deser niskokaloryczny, ani przygotowany na bazie z warzyw, jednak jest bardzo zdrowy i energetyczny. To brownie, podobnie jak brownie z fasoli – świetnie uzupełni on kalorie po wysiłku fizycznym.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne