Cukier żelujący - właściwości i zastosowanie

Cukier żelujący - co to?

Co to jest cukier żelujący? Cukier żelujący - inaczej znany jako żelfix - to cukier z dodatkiem substancji żelującej, który przyspiesza przygotowywanie domowych przetworów, takich jak konfitury czy dżemy. Produkt ten - o czym warto wiedzieć - występuje w kilku odmianach. Może to być cukier 1:1, 2:1 lub 3:1. Każdy z nich znajduje zastosowanie w nieco innym przypadku - pierwszy rodzaj najlepiej użyć do naturalnie kwaśnych owoców, drugi do konfitur, do których używa się owoców nieco słodszych, a odmiana 3:1 będzie idealna w przypadku owoców naturalnie słodkich.

Jeśli chodzi o cukier żelujący, składa się on z cukru spożywczego, a także pektyn pochodzenia roślinnego lub żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Taki produkt wzbogacony jest również o kwasek cytrynowy, a w niektórych przypadkach również o środki konserwujące. Warto więc dokładnie zapoznać się z etykietą kupowanego produktu, jeśli nie chcemy mieć go w składzie.

Do czego używać cukier żelujący?

Cukier żelujący służy przede wszystkim do przygotowywania przetworów. Przy jego pomocy można przygotować przeróżne dżemy i marmolady. Jest do nich dodawany zarówno po to, by poprawić ich smak, jak i przede wszystkim po to, by przyspieszyć cały proces gęstnienia. Dzięki zastosowaniu cukru żelującego konsystencja takich przetworów jest gęsta. Nie są jak woda, sok, a więc mogą być nakładane na kanapkę i nie spłyną. Warto wiedzieć, że cukier posiada naturalne właściwości konserwujące. Cukier żelujący pozwala oszczędzić czas - wystarczy tylko przeliczyć ilość potrzebnego cukru na posiadaną ilość owoców.

Przepisy z cukrem żelującym

Dżem z wiśni, dżem mirabelkowy z werbeną, konfitura z róży, dżem truskawkowy, galaretka z mniszka, konfitura z żurawiny, powidła śliwkowe - to tylko niektóre pomysły na zastosowanie cukru żelującego w swojej kuchni. Przy jego pomocy można przygotować mnóstwo pysznych przetworów - konfitur, powideł i dżemów. Przygotowywanie przetworów bez cukru żelującego zajmuje o wiele więcej czasu i jest pracochłonne. Warto więc sięgnąć po tego rodzaju pomoc. Tym bardziej, że przy pomocy cukru żelującego można również przygotować domową galaretkę owocową, dla której bazę stanowi sok owocowy.

Czym zastąpić cukier żelujący?

W wielu domach do wykonywania przetworów stosowany jest właśnie cukier żelujący. Czym zastąpić ten produkt, jeśli ktoś nie chce go stosować? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście - dawniej przecież musiano sobie poradzić bez podobnej pomocy i przetwory również wychodziły smaczne, chociaż na pewno trzeba było dłużej nad nimi pracować. Można wykorzystać naturalną pektynę, która - o czym nie wszyscy wiedzą - występuje w jabłkach, borówkach, porzeczkach, pigwie, a także w jarzębinie. Wystarczy więc, że do szykowanej konfitury dodamy jeszcze trochę któregoś z tych owoców, a konsystencja w naturalny sposób się zmieni na bardziej galaretowatą, gęstą.

Naturalna pektyna znajduje się także w skórce cytryny i innych cytrusów. Warto dodać trochę takiej skórki do przetworów - wówczas uzyska się podobny efekt, jak w przypadku takich owoców jak jabłka czy porzeczki. Trzeba jednak robić to z rozwagą - tylko w przypadku tych przetworów, które będą pasować smakiem do cytrusów. Skórka cytryny czy limonki na pewno wpłynie bowiem na smak całości. Co zamiast cukru żelującego? Można też po prostu skorzystać z wysokiej temperatury - tak jak to było dawniej. Długie gotowanie odpowiednio zaprawi owoce i pozwoli im w naturalny sposób się zagęścić. Można także wykorzystać zwykły cukier, miód, albo takie substancje jak żelatyna lub agar-agar.

Polecane przepisy