Kulicz

Ocena:

4.6 (160)

  • 2 godz. 40 min.
  • dla 8 osób
  • średni

Kulicz to tradycyjna, drożdżowa, rosyjska babka wielkanocna. Mocno wyrośnięta, wypełniona bakaliami namoczonymi w rumie, a do tego oblana gęstym lukrem królewskim – jednym słowem idealna. Nie tylko fantastycznie smakuje, ale i pięknie prezentuje się na świątecznym stole. Choć jej przygotowanie wymaga nieco cierpliwości, efekt końcowy z pewnością wynagrodzi cały włożony w to wysiłek. 

Składniki:

  • mleko  500 ml

  • drożdże  10 g

  • mąka  1000 g

  • jajka  6 szt.

  • cukier  200 g

  • cukier waniliowy  16 g

  • sól  1 szczypta

  • masło  200 g

  • rodzynki  100 g

  • migdały  100 g

  • orzechy  100 g

  • rum  80 ml

  • białka  2 szt.

  • cukier puder  100 g

Kulicz - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Zaczyn do ciasta: Mleko lekko podgrzewamy. Rozpuszczamy w nim drożdże. Dodajemy połowę mąki i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Do dużej miski wlewamy ciepłą wodę i wkładamy do niej naczynie z zaczynem. Odstawiamy na przynajmniej 30 minut do wyrośnięcia.

  • Krok 2:

    Ciasto na kulicz: Masło roztapiamy na małym ogniu i odkładamy do lekkiego przestudzenia. Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodajemy do nich utarte żółtka i dokładnie mieszamy. Dodajemy rozpuszczone masło. Całość ponownie mieszamy. Wsypujemy pozostałą mąkę i mieszamy. Łączymy masę z zaczynem i przy pomocy rąk zagniatamy ciasto, aż przestanie przylepiać się do rąk. Odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

  • Krok 3:

    Kulicz: Rodzynki namaczamy w rumie. Wraz z nim dodajemy je do ciasta. Dodajemy pokrojone migdały i orzechy, mieszamy. Formę na kulicz smarujemy masłem. Nakładamy ciasto do 1/3 jej wysokości. Przykrywamy je ściereczką i czekamy, aż urośnie w formie. Piekarnik rozgrzewamy do 100 °C. Wkładamy do niego babkę i pieczemy przez około 10 minut. Po tym czasie zwiększamy temperaturę do 190 °C. Pieczemy kolejne 25 minut. Ciasto dobrze studzimy.

  • Krok 4:

    Glazura lukrowa: 2 białka ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy do nich przesiany przez sitko cukier puder, cały czas ubijając. Gdy lukier nabierze pożądanej konsystencji, oblewamy nim wierzch gotowego, wystudzonego kuliczu.

Porady

Forma na kulicz powinna mieć małą średnicę i znaczną wysokość. Jeżeli takiej nie posiadacie, możecie upiec babkę w czystej puszce np. po kawie. 

Po upieczeniu, kulicz paschalny należy pozostawić w formie, aż do całkowitego wystudzenia. W przeciwnym wypadku ciasto może ugiąć się pod swoim ciężarem i złamać.

Jeżeli nie macie czasu, by przygotować kulicz tuż przed świętami, możecie upiec go z wyprzedzeniem, a następnie zamrozić. Odpowiednio przechowywany zachowa w zamrażalniku świeżość przez około 2 miesiące.

Mleko do rozczynu na rosyjską babkę wielkanocną powinno być ciepłe, ale nie gorące. Jego optymalna temperatura wynosi 36 °C.

Przed przystąpieniem do wyrabiania ciasta, polecamy upewnić się, że wszystkie składniki mają temperaturę pokojową. Dodanie schłodzonych produktów (np. jajek z lodówki) może negatywnie wpłynąć na proces wyrastania babki.

Do przygotowania kuliczu wielkanocnego można użyć zarówno świeżych, jak i suszonych drożdży. Przyjmuje się, że 7 g drożdży instant odpowiada 25 g ich tradycyjnej wersji. Powyższy przepis zakłada wykorzystanie drożdży suchych.

Podany w przepisie rum można zastąpić dodatkiem jakościowego koniaku

Ciasto na kulicz najlepiej wyrasta w pomieszczeniach w których panuje temperatura o wysokości 25 °C.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kulicz – przepis

Kulicz to niemalże obowiązkowy element wielkanocnego stołu w Rosji czy Ukrainie. Babka jest również po popularna w Polsce, w szczególności w jej wschodnich regionach. Rozpoznać ją można po charakterystycznym kształcie. Wypieka się ją z ciasta drożdżowego. Smaku nadaje jej z kolei dodatek rozmaitych bakalii (najczęściej jest to mieszanka rodzynek i orzechów) oraz gęsta polewa lukrowa

Tradycyjna babka wielkanocna doczekała się jednak wielu unowocześnionych wersji. Obecnie często przyrządzą się ją w wersji marmurkowej, na wzór cruffinów, czyli muffino–croissantów. Wówczas masę dzieli się na dwie części. Do jednej z nich należy dodać kakao. Po wyrośnięciu ciasta formuje się z niego rolki, które następnie zwija się na kształt ślimaków we wnętrzu wysokich foremek. Choć przepis na kulicz cruffin jest bardziej czasochłonny od przepisu na klasyczną, rosyjską babkę wielkanocną, gotowy wypiek fenomenalnie prezentuje się na świątecznym stole.

Jak udekorować kulicz paschalny?

Tradycyjnie kulicz dekoruje się wyciętymi z ciasta literami X oraz B (od słów „Христос Воскресе”, czyli „Chrystus Zmartwychwstał”). Należy umieścić je na wierzchu babki, jeszcze przed włożeniem jej do piekarnika. Po wystudzeniu ciasta oblewa się je warstwą gęstego lukru na bazie białek. Wierzch zastygającej polewy można dodatkowo upiększyć przy pomocy kandyzowanej skórki pomarańczy. Jej smak fantastycznie komponuje się z pozostałymi składnikami kuliczu.

Drożdżową babkę wielkanocną można jednak ozdobić na wiele innych sposobów. Świetnie prezentuje się po oblaniu polewą orzechową lub czekoladową. Jej wierzch można dodatkowo obsypać posiekanymi na drobne kawałki, prażonymi orzechami. Równie dobrze wygląda po posypaniu cukrem pudrem. Ciekawie prezentuje się też po oblaniu lukrem z odrobiną barwnika spożywczego – ta wersja przypadnie do gustu szczególnie najmłodszym domownikom. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne