Krem z pomidorów

Ocena:

4.5 (183)

  • 45 min.
  • dla 3 osób
  • łatwy

Krem z pomidorów to zdrowa, prosta i lekka zupa, którą najlepiej przyrządzać latem, w sezonie na świeże warzywa. Świetnie smakuje z dodatkiem włoskich ziół, takich jak bazylia i oregano, a także rodzimej natki pietruszki. Kompozycję doskonale dopełnia mozzarella lub ricotta. Aksamitną konsystencję dania warto kontrastować chrupiącymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. Zupa krem z pomidorów sprawdzi się na obiad lub lekki lunch. 

Składniki:

  • pomidor  1 kg

  • bulion warzywny  500 ml

  • oliwa z oliwek  30 ml

  • cebula  120 g

  • czosnek  3 ząbki

  • cukier  5 g

  • sól  6 g

  • pieprz  3 g

Krem z pomidorów - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie: cebulę obieramy i kroimy w piórka. Zdejmujemy łupinki z czosnku i siekamy go. Oba składniki podsmażamy na oliwie do zeszklenia. 

  • Krok 2:

    Pomidory: nacinamy, sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki. Kroimy je na cząstki, wykrajając gniazda nasienne. Dodajemy je do podsmażonych składników.  

  • Krok 3:

    Gotowanie: zalewamy pomidory bulionem warzywnym lub drobiowym. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Gotujemy przez około 15 minut. 

  • Krok 4:

    Krem z pomidorów: miksujemy wszystkie składniki, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Jeśli jest taka potrzeba, dodajemy więcej bulionu lub wody. Podajemy z serem ricotta, mozzarellą lub kleksem śmietany. Dekorujemy bazylią lub natką pietruszki. 

Porady

  • Najlepiej wykorzystać mięsiste i słodkie pomidory. Dobrze spisze się odmiana rzymska lub śliwkowa. Mają mnóstwo smaku, za to niewiele soku, dlatego możemy liczyć na to, że krem wyjdzie odpowiednio gęsty. Poza sezonem na świeże polskie warzywa możemy ratować się pulpą, przecierem lub koncentratem. Zupa krem z pomidorów z puszki może stać się równie smaczna, co jej wakacyjny odpowiednik. 
  • Krem pomidorowy to dobry sposób na wykorzystanie resztek rosołu z niedzielnego obiadu. Świetnie sprawdzi się zarówno domowy bulion warzywny, jak i lekki wywar na mięsie z kurczaka lub indyka. 
  • Co zrobić, żeby zupa krem była gładka? Należy dobrze ją zmiksować, najlepiej za pomocą ręcznego blendera. Jeśli nie przygotowaliśmy wcześniej odpowiednio pomidorów, w garnku mogą pływać kawałki skórki i gniazd nasiennych. Warto wtedy przetrzeć krem przez sito. Uzyskanie jednolitej, gładkiej konsystencji ułatwia też dolanie śmietanki do zupy. Dzięki niej powstanie aksamitna emulsja.  
  • Czym doprawić zupę krem z pomidorów? Najlepiej wykorzystać suszone włoskie zioła, takie jak tymianek, rozmaryn i oregano. Wierzch zupy warto udekorować świeżą bazylią, natką pietruszki lub szczypiorkiem. Po domowej kuchni rozejdzie się przyjemny, słodki aromat, jeśli dodamy do potrawy estragon. Miłośnicy pikantnych smaków, mogą wsypać do niej pieprz cayenne. Rozgrzewająca, zimowa zupa pomidorowa krem zaskakująco dobrze łączy się z cynamonem i gałką muszkatołową.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić gęsty krem z pomidorów? 

Prawdziwy włoski krem z pomidorów różni się od naszej polskiej zupy przede wszystkim konsystencją. Jest gęsty, aksamitny, treściwy i sycący. Nie zawsze jednak udaje się uzyskać idealny krem. Cała tajemnica tkwi w użytych składnikach i proporcjach. Jeśli wykorzystaliśmy soczyste pomidory, takie jak malinowe lub bawole serce, zupa może wyjść rzadsza niż zwykle. Dlatego podajemy kilka pomysłów na to, jak ją szybko zagęścić. Co dodać do kremu z pomidorów? Podpowiadamy: 

  • chleb – to sposób, który wykorzystuje się w przepisach na hiszpańskie chłodniki – gazpacho i salmorejo. Biały miąższ wchłania nadmiar płynu i pęcznieje w zupie, dzięki czemu otrzymujemy treściwy posiłek. 
  • śmietanę – można użyć zarówno kwaśnej śmietany 18%, jak i kremówki (30 lub 36%). Pamiętajmy, że składnik o niższej zawartości tłuszczu trzeba wcześniej zahartować, inaczej zwarzy się w zupie. 
  • serek topiony – nie tylko sprawia, że zupa krem pomidorowa ma aksamitną konsystencję, ale także podnosi jej walory smakowe. Można też wykorzystać ser mascarpone
  • zasmażkę – w terminologii francuskiej kuchni występuje jako roux. To uniwersalna mieszanka mąki i tłuszczu (masła lub oleju) rozprowadzona wodą, wywarem, mlekiem lub śmietaną. Jest bazą sosów i zagęstnikiem do zup.  
  • ziemniaki – dzięki nim krem z pomidorów ma wyższy indeks sytości, ale trzeba mieć na uwadze, że znacząco zmieniają jego smak. Sprawdzą się też słodkie bataty

Zupa krem z pomidorów – z czym ją podawać? 

Solidny przepis na krem z pomidorów to podstawa kulinarnego sukcesu. Jednak to dodatki do zupy stanowią finałowy akcent, który zadecyduje o tym, czy nasze danie podbije serca smakoszy włoskiej kuchni. Pomysłów na wykończenie tej potrawy jest wiele, a każdy z nich smaczny na swój unikalny sposób. Przede wszystkim lekki i gładki krem pomidorowy idealnie łączy się ze wszystkim, co chrupie. Świetnie pasują zatem do niego: 

Intensywnie czerwony krem pomidorowy warto również zestawiać z dodatkami na zasadzie przeciwieństwa kolorystycznego. Na wierzchu zupy pięknie będzie wyglądać (i smakować!) nie tylko posiekana bazylia lub natka pietruszki, ale także rukola lub świeży szpinak. Możemy też wykorzystać prażone pistacje lub zielone pesto.  

Popularnym dodatkiem do wszelkich gęstych zup jest dobrze rozpuszczający się ser. Warto przyrządzić na przykład krem z pomidorów z mozzarellą. Pod wpływem temperatury ten typowo włoski produkt zamieni się w płynny, kremowy rarytas. W ramach eksperymentów kulinarnych polecamy wypróbować odmianę mozzarella affumicata (wędzoną) lub burratę. Sprawdzą się też sery półtwarde, takie jak cheddar lub gouda, oraz pleśniowe – camembert, brie lub lazur. 

Krem z pieczonych pomidorów 

Zupa krem z pomidorów ma swoich zagorzałych fanów, którzy przygotowują ją na różne sposoby. Wiemy już, że można dowolnie dobierać do niej dodatki, takie jak grzanki, orzechy, sery i zioła, ale warto wspomnieć też, że można modyfikować jej podstawowe składniki. W okresie zimowym doskonale smakuje rozgrzewający krem z pieczonych pomidorów. Żeby ją zrobić, świeże warzywa trzeba ułożyć na blaszce i wsunąć do bardzo gorącego piekarnika, najlepiej razem z czosnkiem, który pod wpływem temperatury ulega karmelizacji i nadaje potrawie niepowtarzalny aromat. Można wzbogacić ją też innymi warzywami. Świetnie smakuje na przykład zupa krem z pomidorów i papryki. Ma atrakcyjną pomarańczową barwę i jest nieco słodsza niż potrawa z podstawowego przepisu. Polecamy przyrządzić ją w wersji pikantnej, z chili. Jeśli chcemy, żeby nasze danie obiadowe oferowało solidną porcję pełnowartościowego białka, świetnie sprawdzi się pożywna zupa krem z ciecierzycy i pomidorów.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne