Wątróbka drobiowa

Ocena:

4.35 (241)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Wątróbka drobiowa smażona na patelni to pożywny, tani i szybki obiad. Jest delikatna i miękka w środku, a z zewnątrz otoczona lekko rumianą skórką. Złocista cebulka dodaje jej słodyczy. Ma charakterystyczny smak i wystarczy doprawić ją solą i pieprzem, ale warto dorzucić do niej ulubione zioła, na przykład natkę pietruszki. Zobaczcie, jak powstaje najprostsza, smażona wątróbka drobiowa. Przepis uzupełnijcie ziemniakami lub świeżym pieczywem. 

Składniki:

  • wątróbka drobiowa  800 g

  • cebula  500 g

  • mąka pszenna  25 g

  • olej  60 ml

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • natka pietruszki  0.25 pęczka

Wątróbka drobiowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Obieramy 3 duże cebule (400–500 g) – możemy sięgnąć po białe (czosnkowe), żółte lub czerwone. Przepoławiamy je i kroimy w piórka. Wlewamy około 30 ml oleju na patelnię. Rozgrzewamy go. Zmniejszamy moc palnika i wrzucamy cebulę. Smażymy ją, aż lekko się zrumieni i zmięknie. Potrwa to około 10 minut. Możemy oprószyć ją szczyptą soli, żeby puściła soki. Kontrolujmy cały czas temperaturę i co jakiś czas mieszajmy zawartość patelni. Nie chcemy, żeby cebula zbrązowiała.

    wątróbka drobiowa - przygotowanie cebuli
  • Krok 2:

    Oczyszczamy wątróbkę (z indyka lub kurczaka) z błonek, żyłek i tłuszczu. Jeśli jest taka potrzeba, opłukujemy ją w zimnej wodzie, żeby pozbyć się krwi. Osuszamy ją ręcznikiem papierowym. Wykonajmy ten krok starannie, inaczej wątróbka będzie pryskać w połączeniu z gorącym tłuszczem.  

    wątróbka drobiowa - oczyszczane wątróbki
  • Krok 3:

    Wsypujemy mąkę pszenną na duży, płaski talerz. Obtaczamy w niej wątróbkę. Lekko strzepujemy jej nadmiar i odkładamy kolejne porcje na czysty talerz. Mąkę pszenną możemy zastąpić skrobią ziemniaczaną, powstanie w ten sposób chrupiąca wątróbka drobiowa, ze smakowitą, rumianą otoczką.   

    wątróbka drobiowa - obtaczanie w mące
  • Krok 4:

    Rozgrzewamy pozostały olej na dużej patelni. Wkładamy wątróbkę. Najlepiej umieszczać kawałki w tłuszczu osobno, żeby nie leżały piętrowo (można przyrządzać je partiami). Dzięki temu łatwiej będzie je starannie obsmażyć ze wszystkich stron. Po 2 minutach przekręcamy je za pomocą szczypców. Smażymy jeszcze przez chwilę, aż wątróbka się zarumieni. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. 

    wątróbka drobiowa - smażenie
  • Krok 5:

    Wkładamy na patelnię usmażoną cebulkę. Mieszamy ją z wątróbką. Dusimy całość przez około 5 minut (możemy podlać niewielką ilością wody). Pod koniec obróbki termicznej polecamy dodać posiekane zioła. Świetnie sprawdzi się natka pietruszki lub koperek, ale warto też wykorzystać na przykład lubczyk lub czosnek niedźwiedzi.  

    wątróbka drobiowa - duszenie z cebulą
  • Krok 6:

    Zdejmujemy potrawę z patelni i od razu ją podajemy. Dekorujemy natką pietruszki lub szczypiorkiem. Wątróbka z cebulką dobrze komponuje się między innymi z ziemniakami z wody (najlepiej młodymi) lub świeżym pieczywem na zakwasie. Warto podać do niej kwaskowe dodatki, na przykład ogórki kiszone lub surówkę z kapusty.   

    wątróbka drobiowa - podanie

Porady

  • Tym, co wielu ludzi zniechęca do tej potrawy, jest jej lekko goryczkowy smak. Jak zrobić wątróbkę drobiową, żeby nie była gorzka? Warto namoczyć ją wcześniej w mleku lub maślance. Powinna spędzić w takiej kąpieli co najmniej godzinę. Będzie dzięki temu miękka, krucha i delikatna w smaku. Podobny efekt da moczenie jej w wodzie z sokiem z cytryny. 
  • Pamiętajmy o tym, że wątróbka z kurczaka powinna być posolona dopiero na sam koniec smażenia lub duszenia. Można też oprószyć ją gruboziarnistą solą morską tuż przed podaniem. Jeśli nie będziemy się trzymać tej zasady, wątróbka wyjdzie twarda i gumowata. 
  • W naszym przepisie wątróbka drobiowa z cebulką smaży się na neutralnym w smaku oleju (rzepakowym lub słonecznikowym). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać masło klarowane lub gęsi smalec
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Wątróbka drobiowa z jabłkiem  

Powyższy przepis na wątróbkę drobiową to podstawowa receptura, którą można modyfikować na wiele różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest smażenie wątróbki z owocami, które przełamują lekko gorzki smak potrawy. Do najpopularniejszych dodatków należą jabłka (najczęściej szare renety) lub gruszki, ale warto wypróbować także wiśnie, pomarańcze lub śliwki. Jak przyrządzić wątróbkę drobiową na słodko? Jabłka należy pokroić w ósemki i podsmażyć na oddzielnej patelni w odrobinie tłuszczu, na przykład w maśle klarowanym. Dzięki temu uwydatnimy ich słodycz. Można dodać do nich brandy lub białe wino. Co ciekawe, kwaskowe owoce pasują nie tylko do drobiu, ale także do wątróbki cielęcej lub wieprzowej.    

Wątróbka drobiowa – z czym ją podać? 

Wątróbka z cebulką z patelni zwykle jest podawana ze świeżym pieczywem – kromką chleba, kajzerką lub bagietką. Ale jako danie obiadowe dobra będzie także: 

  • wątróbka z ziemniakami – gotowanymi, pieczonymi lub smażonymi, świetnie sprawdzą się na przykład łódeczki ziemniaczane lub kremowe purée.    
  • wątróbką z kaszą gryczaną – dobrze będzie postawić na białą kaszę gryczaną, która ma łagodniejszy smak),  
  • wątróbka drobiowa z warzywami gotowanymi na parze lub podduszonymi razem z nią na patelni.  

Szybka wątróbka z patelni świetnie smakuje też z surówkami lub mizerią. Można podać ją z takimi dodatkami jak kapusta czerwona zasmażana lub buraczki. 

Przyprawy do wątróbki 

Wątróbka drobiowa ma bardzo charakterystyczny smak, dlatego z przyprawami trzeba się obchodzić ostrożnie. Najbezpieczniejsze będą sól i czarny pieprz, ale można nieco eksperymentować, zwłaszcza jeśli przyrządzamy ją w nietuzinkowej odsłonie – na przykład jako element sałatki. Jakie przyprawy do wątróbki drobiowej będą najlepsze? Oto kilka propozycji: 

  • słodka i ostra papryka – to dosyć bezpieczna kombinacja, która delikatnie podkreśli smak potrawy. Jeśli lubimy pikantną kuchnię, możemy dodać nieco świeżego, posiekanego chili.  
  • suszony majeranek – króluje w wielu tradycyjnych polskich potrawach, sprawdzi się też tutaj. Można również wykorzystać oregano lub tymianek. 
  • estragon – ma słodki, anyżkowy aromat, który ciekawie podkreśli wątróbkę, zwłaszcza jeśli przyrządzamy ją z jabłkami.  
  • czosnek – świeży, przeciśnięty przez praskę lub w formie suszonych płatków. Uważajmy z jego ilością – nie chcemy, żeby całkowicie przyćmił smak wątróbki. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne