Udziec jagnięcy

Ocena:

4.29 (239)

  • 4 godz. 0 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Udziec jagnięcy to pyszne, wykwintne, a zarazem proste w przygotowaniu danie, które świetnie sprawdzi się na świąteczny obiad w gronie rodzinnym. Jagnięcina niezbyt często gości na naszych stołach – jest to stosunkowo drogie mięso, które jest słodkie i soczyste w smaku. Co ważne, jagnięcina lubi bardzo proste dodatki, dlatego też proponujemy jagnięcinę pieczoną z warzywami – z glazurowaną marchewką i farszem ze szpinakiem. Szczególnie ważną rolę w przygotowaniu tego mięsa odgrywa marynata. Jagnięcinę warto wcześniej obtoczyć w przyprawach i pozostawić na całą noc. Poniżej podpowiadamy, jak upiec udziec jagnięcy z kością! 

Składniki:

  • jagnięcina  2 kg

  • ricotta  100 g

  • oliwa z oliwek  150 ml

  • masło  160 g

  • bulion warzywny  400 ml

  • marchewka  400 g

  • czosnek  2 ząbki

  • szpinak  150 g

  • miód  20 g

  • skórka z cytryny  1 szt.

  • tymianek  3 gałązki

  • rozmaryn  2 gałązki

  • sól  15 g

  • pieprz  10 g

Udziec jagnięcy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przepis na udziec jagnięcy zaczynamy od przygotowania farszu. Najpierw na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, a następnie podsmażamy na niej pokrojony w płatki czosnek. Po chwili dodajemy posiekany tymianek oraz szpinak i smażymy aż zmniejszą swoją objętość. Dalej dodajemy skórkę z cytryny, doprawiamy solą i pieprzem i pozostawiamy do ostudzenia. Potem mieszamy z ricottą, a udziec jagnięcy przekrawamy na płat, nakładamy farsz szpinakowy i równomiernie rozsmarowujemy się. Na koniec mięso zwijamy w roladę i obwiązujemy sznurkiem (nicią kulinarną). Pod sznurek wkładamy gałązki rozmarynu. Piekarnik rozgrzewamy do 240°C. 

    szpinak
  • Krok 2:

    W kolejnym krokiem w przygotowaniu udźca jagnięcego z warzywami kroimy cebulę, marchewkę i selera na drobne kawałki, a dwa ząbki czosnku ubieramy. Wszystkie warzywa układamy na blasze, dodajemy gałązki tymianku i skrapiamy oliwą z oliwek. Dalej mięso nacieramy solą, pieprzem i roztopionym wcześniej masłem, i układamy na warzywach. W piekarniku rozgrzanym do 240°C zmniejszamy temperaturę do 200°C i pieczemy całość przez 45 minut. W międzyczasie obieramy marchewki i blanszujemy na patelni przez 5 minut. Udziec jagnięcy wyjmujemy z piekarnika, a warzywa z sosem z pieczenia przekładamy do garnka. 

    jagnięcina
  • Krok 3:

    Udziec jagnięcy wkładamy na blachę, dodajemy marchewki, posypujemy igiełkami rozmarynu. Oprószamy solą morską, skrapiamy resztą oliwy, marchewki dodatkowo miodem. Pieczemy, aż mięso będzie miękkie. Warzywa w rondlu miksujemy, wlewamy gorący bulion, gotujemy ok. 10 minut, aż sos zgęstnieje. Przecieramy przez sito, podajemy do pieczeni z marchewką. 

    sos

Porady

  • Jeśli chcemy, by nasze mięso było bardziej soczyste i aromatyczne, możemy je wcześniej zamarynować (najlepiej przez całą noc). Najlepsza marynata do jagnięciny składa się z oliwy z oliwek, soku z cytryny, czosnku, oregano, rozmarynu i opcjonalnie mięty. 
  • Jagnięcina jest mięsem soczystym i kruchym – niezwykle trudno ją przesuszyć. Jeśli jednak obawiamy się, że nasze mięso będzie zbyt suche, to możemy przygotować udziec jagnięcy pieczony w rękawie. Należy piec go w temperaturze 180 stopni przez ok. 100-110 minut (w zależności od wielkości mięsa).
  • Przy dobieraniu dodatków do jagnięciny warto pamiętać, że jest to mięso, które lubi prostotę z racji na swój wyrazisty i charakterystyczny smak. Można serwować ją z musem jabłkowym, żurawiną, ziemniaczanym purée. Dobrze sprawdza się także jagnięcina z warzywami – z marchewką, pomidorami, ogórkiem czy nawet szpinakiem. 
  • Udziec jagnięcy możemy przygotować na dwa sposoby – z kością lub bez kości. Jeśli chcemy przyrządzić pieczone mięso, to zdecydowanie powinniśmy postawić na wariant z kością, ponieważ dzięki temu mięso będzie bardziej soczyste. 
     

 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jagnięcina pieczona – jak ją przygotować? 

Jeszcze kilka wieków temu jagnięcina była w czołówce najchętniej jadanych mięs w Polsce. Wiele tradycyjnych, staropolskich dań bazuje właśnie na jagnięcinie. Dzisiaj już nie jest tak popularna, a w naszych domach gości najczęściej tylko od święta. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Warto podkreślić, że jagnięcina nie jest na każdą kieszeń – nie jest to najtańsze mięso, musimy za nie zapłacić kilkukrotnie więcej niż za drób czy wieprzowinę. Jest nawet droższa od wołowiny. Ponadto przygotowanie jagnięciny wielu z nas wydaje się bardzo trudnym wyzwaniem kulinarnym – jednakże jest wprost przeciwnie, mięso to jest dość łatwe w przygotowaniu, jednak wymaga wiedzy, chociażby na temat przypraw, które dobrze się z nim komponują. 

Mięso jagnięce jest kruche, delikatne i soczyste w środku, ma ono lekko słodkawy posmak, który jedni kochają, a drudzy nienawidzą. Pozyskuje się je z młodej owcy lub barana. Jagnięcina jest bardzo popularna na południu Europy (m.in. w Grecji), w krajach muzułmańskich, a także na Kaukazie. Jest ona dość chudym i niskokalorycznym mięsem o licznych walorach odżywczych i prozdrowotnych. Rekomendowana jest ona szczególnie małym dzieciom przy rozszerzaniu ich diety o produkty stałe. 

Przy zakupie jagnięciny warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, w tym m.in. jej kolor. Powinna mieć ona jasnoczerwoną barwę z różowymi odcieniami. Warstwa tłuszczu jagnięciny jest biaława, a w niektórych miejscach nawet przezroczysta. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości jagnięcinę, to najlepiej udać się do lokalnych lub przydomowych hodowli. 

Jagnięcina jest mięsem, które ze względu na stosunkowo niewielką zawartość tłuszczu, doskonale sprawdza się do pieczenia, grillowania, a także do gulaszu. Wśród polecanych części jagnięciny można wskazać m.in. na udziec jagnięcy, który sprzedawany jest razem z kością i w tej formie najlepiej nadaje się do pieczenia. Oprócz tego w sklepach dostępny jest również comber jagnięcy, który świetnie sprawdzi się na steki. Z kolei jeśli chcemy przygotować burgery z jagnięciny, to powinniśmy wykorzystać łopatkę lub antrykot, który świetnie sprawdzi się również do gulaszu. 

Jak już pisaliśmy wyżej jagnięcina jest mięsem bardzo delikatnym, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność przy jej doprawianiu. Wystarczą podstawowe przyprawy takie jak: sól, pieprz, tymianek, rozmaryn, mięta, oregano, czosnek, natka pietruszki. Można też dodać odrobinę soku z cytryny, oliwy z oliwek, a także jogurt naturalny. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne