Łatwa szarlotka

Ocena:

3.97 (372)

  • 1 godz. 20 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Szybka, łatwa szarlotka na kruchym cieście - ten przepis zawsze sprawdza się, gdy przyjdzie ochota na ciasto z jabłkami w klasycznej, polskiej wersji. Szarlotka pięknie pachnie, a kruche ciasto idealne współgra z jabłkami. Nic dziwnego, że tradycyjna szarlotka cieszy się uznaniem zarówno na podwieczorek na weekend, jak i ciasto na święta. To po prostu musi się udać! Z tego przepisu wychodzi pyszna szarlotka na dużą blachę. 

Składniki:

  • mąka tortowa  450 g

  • masło  250 g

  • cukier  195 g

  • proszek do pieczenia  5 g

  • żółtko  3 szt.

  • sól  2 g

  • jabłka  1.5 kg

  • cynamon  10 g

  • cukier waniliowy  10 g

Łatwa szarlotka - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    W misie robota lub na stolnicy ręcznie zagniatamy ciasto, łącząc zimne masło, mąkę tortową, 150 g cukru, proszek do pieczenia, żółtka, szczyptę soli. Kruche ciasto wyrabiamy, dzielimy na dwie części - jedną owijamy w folię spożywczą i chowamy do lodówki, a drugą wylepiamy blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Spód do szarlotki nakłówamy widelcem w kilku miejscach i podpiekamyw piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C przez 20 minut.

    szarlotka-1-
  • Krok 2:

    Kwaśne jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Przesmażamy na patelni z odrobiną wody, przesypując cukrem waniliowym, 3 łyżkami cukru i cynamonem. Jabłka nie powinny się rozpaść, bo mogą rozmiękczyć za bardzo kruche ciasto. Tak przygotowane jabłka szara reneta przekładamy na podpieczony spód i dociskamy. Wyjmujemy drugą część ciasta z lodówki i zcieramy na tarce o grubych oczkach na warstwę jabłek. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez ok. 45-50 minut. Po upieczeniu i lekkim przestudzeniu nasza szybka szarlotka może być posypana cukrem pudrem.

    szarlotka-3-

Porady

  • łatwa szarlotka to ekspresowy przepis i warto go sobie uławiać. Najlepiej piec ciasto w blasze wyłożonej papierem do pieczenia, ale jeśli go nie mamy, wystarczy masłem natłuścić formę i obsypać bułką tartą - taka tradycyjna szarlotka z pewnością wielu kojarzy się z kuchnią i wypiekami babci
  • jakiej mąki użyć do pieczenia szarlotki? ta tradycyjna bazuje na mące pszennej - najlepiej tortowej. Dzięki niej kruche ciasto ma doskonałą strukturę, ale jednocześnie nie rozsypuje się przy krojeniu i nakładaniu. Polecamy jednak eksperymenty jak np. szarlotka z mąki żytniej, ale najlepiej ustalić proporcje pół na pół z mąka pszenną. 

Szarlotka "lubi" masło

W szarlotce jedną z głównych ról pełni masło, które dodaje się do kruchego ciasta - sugerujemy więc, aby zastąpić nim inne tłuszcze. Ciasto nie tylko pięknie pachnie i wybitnie smakuje, ale nadaje też niezwykłą kruchość. Jest też zdrowsze niż margaryna - wprawdzie jest tłuste i nie należy go jeść w nadmiarze, ale ma prosty, naturalny skład - przeciwieństwie do tłuszczów utwardzonych. Nie bez znaczenia są też jajka - polecamy klasyczne kruche ciasto na żółtkach - aby zrobić ciasto na szarlotkę kruche z 6 żółtek wystarczy podwoić podane w przepisie składniki. Wyjdzie wtedy szarlotka na dużą blachę i smakuje absolutnie perfekcyjne! Jeśli interesuje nas szarlotka na małą blachę - wykorzystajmy 2/3 podanych powyżej składników.

Pyszna szarlotka - z cynamonem czy z wanilią?

A może jedno i drugie? Szarlotka, choć pyszna i pachnąca, wymaga podkreślenia smaku i aromatu. Zapach cynamonu rozprzestrzeniający się po domu podczas pieczenia ma dodatkowe znaczenie - terapeutyczne! Poprawia nastrój i uspokaja. Pyszna będzie też łatwa szarlotka podana na gorąco z lodami.

Jakie jabłka do szarlotki?

Tradycyjnie, najlepsza do ciasta takiego jak szarlotka będzie odmiana jabłka szara reneta - wspaniale się rozpada, ma słodko-winny smak. Możesz tez sięgnąć po wcześniejsze odmiany, jak papierówka czy antonówka - ich miąższ też idealnie nadaje się do wypieków. W wielu domach to właśnie szarlotka z papierówek jest najbardziej pożądanym, klasycznym przepisem na szarlotkę. Jeśli tylko mamy możliwość zdobyć takie jabłka na szarlotkę, zdecydowanie warto! Szarlotka będzie wyśmienita! Co ciekawe, niektórzy do jabłkowego nadzienia dodają też inne owoce, które akurat zalegają w lodówce, spiżarni czy na kuchennym blacie - mogą to być m.in. borówka amerykańska, gruszki, śliwki czy... maliny. Będzie to mniej tradycyjna szarlotka, ale za to w duchu zero waste! Zerowastowa i naprawdę szybka szarlotka to szarlotka na grzankach. W sezonie jesiennym taka szarlotka z cynamonem może być uzupełniona o puree z dyni - ograniczmy wtedy o pół kilograma ilość jabłek, a przepis na szarlotkę z dynią (0,5 kg musu z dyni) będzie ciekawym urozmaiceniem.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Szarlotka na ciepło z lodami

Szarlotka jest pyszna sama w sobie, ale jeśli podasz ją na ciepło - z lodami lub bitą śmietaną - podbijesz serca gości i domowników. To deser, który znajdziemy w menu wielu restauracji, a przecież to łatwa szarlotka, którą można odtworzyć w domu i zaserwować w iście restauracyjnym stylu. Szarlotka na ciepło z lodami najlepiej smakuje jeśli dobierzemy do niej ulubione lody - najczęściej to lody waniliowe i lody śmietankowe. Całość kapitalnie urozmaici bita śmietana - wystarczy ubić 200 ml śmietany kremówki 36% z 2 łyżkami cukru pudru (można dodać mniej jeśli szarlotka jest słodka sama w sobie i dodajemy do niej słodkie lody na śmietanie). Szarlotka na ciepło z lodami i bitą śmietaną powinna być nakładana na talerzyki tuż przed podaniem - inaczej całość pod wpływem temperatury ciasta po prostu się rozpłynie i efekt WOW z pyszną szarlotką może się nie udać. Pamiętajmy, żeby wykorzystywać akurat te dodatki, które mamy w domu - taka szarlotka na kruchym cieście i tak będzie pyszna i zdobędzie uznanie gości przy stole.

Wypróbuj też ten przepis na szarlotkę z kruszonką lub szarlotkę z pianką.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne