Szczaw w słoiku

Ocena:

4.26 (253)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Szczaw w słoiku to idealny składnik na pyszną, aromatyczną zupę i przywołanie lata w chłodne dni. Przepis jest banalnie prosty – wystarczy zasypać liście solą, odczekać aż puszczą sok i przełożyć do słoiczków. Szczaw, który zawiera wielu drogocennych składników odżywczych, należy zbierać wiosną lub wczesnym latem. Świeży jest zdecydowanie najsmaczniejszy, ale my próbujemy uchwycić jego esencję na kolejne sezony. Podpowiadamy, jak zrobić szczaw w słoikach na zimę. 

Składniki:

  • szczaw  1 kg

  • sól  15 g

Szczaw w słoiku - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Szczaw: dokładnie przebieramy i oczyszczamy. Pozbywamy się grubszych łodyg. Myjemy go w zimnej wodzie i osuszamy na ściereczce lub za pomocą wirówki do sałaty. Siekamy liście i przekładamy je do miski. 

  • Krok 2:

    Solenie: umyty, osuszony i posiekany szczaw zasypujemy solą i mieszamy, lekko go zagniatając. Odstawiamy na godzinę, żeby puścił sok.  

  • Krok 3:

    Pasteryzacja: liście szczawiu wraz z sokiem przekładamy do wyparzonych słoiczków. Zakręcamy je, wstawiamy do garnka wyłożonego ściereczką i zalewamy wodą, tak żeby sięgała do ¾ ich wysokości. Doprowadzamy ją do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Gotowy szczaw w słoiku wyjmujemy z wody i studzimy w temperaturze pokojowej. 

Porady

  • Ponieważ szczaw w słoiku przyda nam się przede wszystkim do przygotowania kwaśnej zupy o każdej porze roku, warto od razu podzielić go na odpowiednie porcje, około 250 g. Do naszego przepisu będą potrzebne 4 słoiki o pojemności 330 ml. 
  • Żeby liście szybciej zmniejszyły swoją objętość i puściły soki, możemy je udusić w dużym garnku z odrobiną wody lub podsmażyć na patelni z dodatkiem masła. Szczaw do słoików zyska wtedy dodatkowy aromat.   
  • Kiedy włożymy już szczaw w słoiki, nie musimy ich pasteryzować, jeśli pokryjemy go warstwą oleju. Tłuszcz będzie stanowił naturalną barierę, dzięki której warzywo się nie popsuje, nawet jeśli będziemy je przechowywać przez dłuższy czas w spiżarce. 
  • Szczaw w słoiku możemy także pasteryzować na sucho, czyli w piekarniku, w temperaturze 120°C.  
  • Składnik na pyszną, kwaśną zupę możemy kupić na targu lub w sklepie, ale nie ma prostszego sposobu, niż zebranie go samemu. Szczaw rośnie w maju i właśnie wtedy warto poszukać go na łąkach, z dala od spalin samochodowych. Zbierajmy go do przewiewnego koszyczka, nie do reklamówki, żeby się nie zaparzył. Młody szczaw do słoiczków powinien być dobrze oczyszczony i przebrany. 
  • Szczaw na zimę możemy także zamrozić. Wystarczy go oczyścić, zblendować i przełożyć do silikonowych pojemniczków na lód. Zachowa świeżość przez 6 miesięcy. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Do czego wykorzystać szczaw w słoiku?  

Najbardziej znaną potrawą, do której wykorzystuje się szczaw w słoikach, jest popularna w Polsce zupa szczawiowa z jajkiem. Najlepiej smakuje wykończona gęstą śmietaną i podana ze świeżym pieczywem lub ziemniakami. Szczaw na zimę w słoiku przyda się także do przygotowania szeregu innych potraw, takich jak: 

  • zupa krem – świetnie komponuje się ze szpinakiem, szałwią i pokrzywą. To miseczka pełna zdrowia i aromatu ziół. Doskonale smakuje w połączeniu z miękkim kozim serkiem. 
  • chłodnik – szczawiowy z dodatkiem zielonego ogórka i młodego koperku lub litewski – kwaskowe liście świetnie komponują się ze słodką botwiną
  • sos – na przykład z czosnkiem, kaparami i orzechami. Często występuje w najprostszej wersji, czyli w formie puree, ale możemy go także przyrządzić na śmietance kremówce lub jogurcie. Sprawdzi się wtedy jako dodatek do mięs i ryb, a także jajka. Jeśli chcemy serwować go na zimno, wymieszajmy szczaw z majonezem i musztardą. 

Szczaw – właściwości odżywcze  

Szczaw, mimo że przypomina nieco szpinak, jest znacznie mniej popularny i niedoceniany w polskiej kuchni. Wykorzystuje się go przede wszystkim do przygotowania zupy, która kryje w sobie prawdziwą bombę substancji odżywczych. Szczaw jadalny – polny lub z przydomowego ogródka – zawiera sporą dawkę witaminy C i żelaza, dlatego rekomendowany jest jako pomoc w walce z anemią. Liście szczawiu mają w sobie także sporą dawkę potasu. Niemniej jednak nie jest on zalecany wszystkim i nie należy go spożywać w nadmiernych ilościach, ponieważ zawiera kwas szczawiowy. Składnik ten zdecydowanie nie sprzyja osobom zmagającym się z kamicą nerkową. Sprawia, że gorzej przyswajamy wapń, dlatego warto podawać go w towarzystwie zsiadłego mleka, jajek i śmietany, co czyni go łatwiej przyswajalnym. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne