Sernik z truskawkami (i galaretką)

Ocena:

4.47 (164)

  • 40 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Sernik z truskawkami można przygotować na wiele sposobów. Najlepiej smakuje on latem, gdy nietrudno o dostęp do świeżych owoców. My przygotowujemy go w wersji na zimno, z dodatkiem truskawkowej galaretki, na spodzie z precelków – smakuje obłędnie. Podany w towarzystwie owocowego smoothie lub filiżanki kawy z pewnością zachwyci zarówno wszystkich gości, jak i domowników. Koniecznie sprawdźcie nasz przepis. 

Składniki:

  • masło  150 g

  • cukier  240 g

  • precelki  300 g

  • twaróg  350 g

  • śmietana kremówka  350 ml

  • galaretka  75 g

  • woda  500 ml

  • truskawki  250 g

Sernik z truskawkami (i galaretką) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Spód do sernika: Masło roztapiamy w małym garnuszku, a następnie mieszamy z 40 g cukru i rozgniecionymi precelkami. Gotową masą wylepiamy dno i boki natłuszczonej formy (najlepiej o wymiarach 9x13 cm). Pieczemy przez 8 min w temp. 180°C. Odstawiamy do ostygnięcia. 

  • Krok 2:

    Masa serowa: Zmielony twaróg kremowy przekładamy do dużej miski, ucieramy go z cukrem i śmietaną, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Tak przygotowaną masę rozsmarowujemy na wystudzonym spodzie. 

  • Krok 3:

    Galaretka: W garnku zagotowujemy 500 ml wody. Następnie zdejmujemy ją z ognia i rozpuszczamy w niej galaretkę. Całość odkładamy do lekkiego przestudzenia.

  • Krok 4:

    Sernik z truskawkami: Owoce płuczemy, osuszamy i kroimy w plasterki. Na wierzchu masy serowej układamy warstwę truskawek. Wylewamy na nie tężejącą galaretkę truskawkową. Całość przekładamy do lodówki na co najmniej 4 godziny. 

Porady

  • Sernik z truskawkami najlepiej smakuje na bazie świeżych owoców. Poza sezonem można jednak z powodzeniem zastąpić je mrożonymi truskawkami. 
  • Krem serowy do sernika z truskawkami bez pieczenia możemy także przygotować na bazie mascarpone wymieszanego z cukrem pudrem i połową słoika gotowego lub domowego kremu lemon curd. Nada on całości bardziej orzeźwiającego, delikatnie kwaskowego posmaku. 
  • Choć sernik na zimno z truskawkami można podawać już po 4 godzinach od przygotowania, najlepiej smakuje na on drugi dzień. 
  • Do przygotowania sernika z powyższym przepisem, najlepiej użyć serka kremowego, czyli twarożku o zawartości tłuszczu większej niż 15%. Można także lekko zmodyfikować recepturę i przyrządzić równie smaczny sernik na zimno z mascarpone i truskawkami.
  • Jeżeli chcecie urozmaicić smak sernika z truskawkami i galaretką, możecie dodać do masy serowej odrobinę ekstraktu waniliowego lub 1/3 tabliczki, pokruszonej na drobne, kawałki czekolady mlecznej czy gorzkiej.
  • Latem można lekko zmodyfikować podany przepis i przygotować smaczny sernik z galaretką i owocami, takimi jak np. borówki, maliny, jagody, porzeczki czy jeżyny.
  • Jeśli lubicie słodkie wypieki, sernik z czekoladą i truskawkami z pewnością wam posmakuje. Czekoladę możecie pokruszyć i  dodać do masy serowej lub rozpuścić i wysmarować nią podpieczony spód.

 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Sernik z truskawkami – inne wersje 

Sernik z truskawkami to jeden z popularniejszych wypieków. Nic dziwnego! Połączenie masy serowej i słodkich owoców smakuje wprost obłędnie. Latem warto dodać do niego świeże truskawki – wówczas z pewnością uda się bezbłędnie. W zależności od pory roku i okazji, można go przygotowywać na wiele sposobów.

Jeśli nie przepadacie za smakiem spodów na bazie precelków czy ciasteczek, możecie przygotować bardziej tradycyjny sernik na zimno z truskawkami na biszkopcie. Fanom czekoladowych smaków polecamy też wypróbowanie przepisu na biszkopt kakaowy – świetnie komponuje się on ze smakiem świeżych truskawek. 

Inną ciekawą propozycją jest sernik na kruchym spodzie z truskawkami. Oprócz galaretki, owoców i składników na masę serową, od jego zrobienia potrzebne będą: masło, cukier, mąka pszenna, jajko, proszek do pieczenia oraz śmietana 18%.

By przygotować fit sernik na zimno z truskawkami, wystarczy zastąpić podany w przepisie serek kremowy jogurtem greckim. Do masy należy jednak dodać wówczas odrobinę żelatyny lub agar–agar. Dzięki temu zachowa ona pożądaną konsystencję. W takiej wersji można też pokusić się o użycie galaretki pozbawionej cukru.

Sernik pieczony z galaretką na wierzchu – przepis 

Choć ciasta bez pieczenia zdecydowanie zyskują na popularności, nie wszyscy za nimi przepadają. Fanom cukierniczej klasyki polecamy sernik pieczony z galaretką i truskawkami. W takim wypadku przygotowanie masy serowej nieco różni się od opisanego powyżej. 

2 jajka należy dokładnie ubić z 8 łyżkami cukru oraz jednym opakowaniem cukru wanilinowego. Gdy całość osiągnie pożądaną konsystencję, trzeba połączyć ją z 400 g zmielonego twarogu. Po wymieszaniu dodaje się do niej skórkę cytrynową, 5 łyżek stopionego masła oraz jedno opakowanie budyniu wanilinowego. Gotową masę przekłada się na nieupieczony spód. Tak przygotowany, pieczony sernik z truskawkami, należy umieścić na około 40–45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Po wystudzeniu można zalać go tężejącą galaretką. 

Warto spróbować także sernika z truskawkami i kruszonką. W takiej wersji spód najlepiej przygotować na bazie puszystego biszkoptu lub kruchego ciasta. Jeśli zdecydujecie się na druga opcję, najprościej przygotować ciasto w większej porcji, a następnie podzielić je na dwie części – jedna posłuży do wylepienia formy, a druga do obsypania wierzchu. 

Równie dobrze smakuje sernik z truskawkami i bezą, która fantastycznie komponuje się z pozostałymi składnikami. Wykłada się ją na już niemalże upieczone ciasto. Jej przygotowanie należy zacząć od dokładnego ubicia białek. Następnie stopniowo (łyka po łyżce) dodaje się do niej cukier, cały czas miksując. Gdy osiągnie ona pożądaną konsystencję, przekłada się ją na wierzch wyjętego z piekarnika wypieku. Całość wkłada się z powrotem do rozgrzanego do 180°C piekarnika na około 10–15 minut. Gotowe!

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne