Leczo do słoików

Ocena:

4.4 (188)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Leczo do słoików bazuje na najprostszych składnikach – kolorowej papryce, cukinii i pomidorach. To doskonały pomysł na zimowe przetwory. Możemy wyjąć je ze spiżarni w chłodne dni i oszczędzić sporo czasu na przygotowanie obiadu. Wegetariański gulasz najlepiej przyrządzić latem – wtedy warzywa są nie tylko najtańsze, ale również najsmaczniejsze. Nasz przepis na leczo do słoików na zimę jest bardzo łatwy do odtworzenia – koniecznie musicie go spróbować.   

Składniki:

  • cukinia  1 kg

  • czerwona papryka  1 kg

  • żółta papryka  500 g

  • zielona papryka  500 g

  • cebula  1 kg

  • pomidor  1.5 kg

  • olej  50 ml

  • słodka papryka  10 g

  • pieprz  10 g

  • sól  10 g

Leczo do słoików - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie składników: wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w dużą kostkę. Cukinię dzielimy na półplasterki. Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki, a następnie kroimy w ósemki. Cebulę pozbawiamy łupinki i siekamy.

    Leczo do słoików – przygotowanie składników
  • Krok 2:

    Smażenie: w dużym garnku rozgrzewamy łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę. Czekamy, aż stanie się szklista, po czym dokładamy paprykę, cukinię i pomidory. Posypujemy warzywa solą, żeby szybciej puściły sok. Mieszamy.

    Leczo do słoików – smażenie
  • Krok 3:

    Duszenie: podlewamy składniki na leczo niewielką ilością wody. Wsypujemy pieprz i paprykę w proszku. Gotujemy warzywa przez około 15 minut, aż staną się miękkie i powstanie gęsty sos pomidorowy. 

    Leczo do słoików – duszenie
  • Krok 4:

    Pasteryzacja: przekładamy leczo do słoików. Na wierzch każdego z nich wlewamy łyżkę oleju. Zakręcamy. Pasteryzujemy je przez 15 minut w garnku wyłożonym bawełnianą ściereczką i wypełnionym gorącą wodą.  

    Leczo do słoików – pasteryzacja

Porady

  • Z podanych proporcji otrzymamy około 4 słoików o pojemności 1 l.
  • Możemy wykorzystać różne rodzaje i kolory papryki, najwięcej jednak powinno być czerwonego warzywa, żeby leczo do słoika zachowało swój charakterystyczną, głęboką barwę. Odpowiednia będzie też papryka żółta, zielona lub biała. Jeśli lubimy pikantne dania, możemy dodać trochę chili.  
  • Leczo do słoików na zimę możemy pasteryzować nie tylko w tradycyjny sposób, ale również w piekarniku. Wystarczy ustawić na nim temperaturę 120°C (grzanie góra-dół), a następnie włożyć do niego wypełnione i zakręcone słoiki. Powinny spędzić w nim około 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika ustawiamy je do góry dnem na blacie kuchennym wyłożonym ściereczką.  
  • Domowe leczo z cukinii do słoików jest świetnym daniem obiadowym, które stanowi samodzielny posiłek. Można podawać je ze świeżym pieczywem, ryżem lub makaronem. Polecamy traktować je również jako dodatek do pieczonego mięsa lub kotletów
  • Czy cukinię trzeba obierać? Tylko jeśli mamy bardzo dojrzałe warzywo z twardą skórką. Warto usunąć też wtedy przerośnięte gniazda nasienne, które mogą sprawić, że gulasz stanie się gorzki.   
  • Leczo do słoików bez pasteryzowania należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu kilu dni. Jeśli chcemy zapobiec rozwojowi bakterii, musimy zawekować gotowy gulasz warzywny w garnku lub piekarniku. Możemy go wtedy trzymać w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. Poddane pasteryzacji leczo w słoiku zachowa świeżość nawet przez kilka sezonów.   
  • W naszym przepisie na leczo na zimę do słoika nie ma mięsa, ponieważ wtedy przetwory miałyby krótszą datę przydatności do spożycia. Jeśli bardzo zależy nam na uwzględnieniu tego składnika, powinniśmy przeprowadzić proces tyndalizacji. Używa się go do wekowania mięsa. Jak zrobić leczo do słoików z kiełbasą? Należy pasteryzować je trzykrotnie w odstępach 24 godzin.  
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Leczo do słoików na zimę – inne wersje 

Domowe leczo w słoiki najczęściej przyrządza się z dodatkiem różnokolorowej papryki i pomidorów. Ten podstawowy przepis można jednak dowolnie modyfikować. Polecamy przygotować za jednym razem kilka wersji, dzięki czemu urozmaicimy sobie zimowy jadłospis. Zastanawiacie się, co dodaje się do leczo z kabaczka? Oto kilka gotowych pomysłów: 

  • leczo do słoików na zimę z pieczarkami – całość robimy dokładnie tak samo, jak w podstawowym przepisie, ale dodajemy także obrane i umyte grzyby, pokrojone w plastry lub w ćwiartki – zwłaszcza, jeśli mamy mniejsze okazy. Jeszcze więcej smaku uzyskamy, jeśli podsmażymy wcześniej pieczarki z cebulą. Możemy też wykorzystać grzyby leśne.   
  • leczo do słoików z ziemniakami – taki przepis przyda się, jeśli chcemy mieć gotowe, pełne danie obiadowe. Wystarczy przynieść je ze spiżarni, podgrzać i cieszyć się smakiem lata w zimowe dni.  
  • leczo na zimę z bakłażanem – to piękne, fioletowe warzywo dodajemy razem ze skórką. Polecamy pokroić je w półplasterki lub w kostkę. Najlepiej jest zacząć przyrządzanie leczo właśnie od bakłażana, ponieważ trzeba go posypać sporą ilością soli i odstawić na kilkanaście minut. W ten sposób pozbędziemy się gorzkiego smaku, który może się pojawić w potrawie. Po tym czasie trzeba przepłukać go wodą i udusić z pozostałymi warzywami.   

Jak wykorzystać leczo na zimę? 

Leczo do słoików to świetny sposób na szybki obiad. Przygotowujemy je w sezonie wakacyjnym, kiedy na targach warzywnych króluje żółty i zielony kabaczek, a ceny papryki idą w dół. Zawekowane smaki lata przydadzą się później, jesienią i zimą, kiedy brakuje nam pomysłów na pożywne potrawy. Leczo wystarczy odgrzać w rondelku lub mikrofali. Można dodać do niego ulubione przyprawy i świeże zioła, na przykład natkę pietruszki i aromatyczny czosnek niedźwiedzi. Mięsożercy chętnie wzbogacą wegetariańskie danie wkładką w postaci kiełbasy, filetu z kurczaka, szynki wieprzowej lub karkówki. Wystarczy podsmażyć wybrane mięso na patelni i wymieszać je z podgrzanym gulaszem warzywnym. Świetnie sprawdzi się także hiszpańskie chorizo pełne aromatu wędzonej papryki. Weganie mogą dodać do leczo różne wysokobiałkowe zamienniki, takie jak tofu, tempeh lub seitan

Skąd pochodzi leczo? 

Leczo jest tradycyjną potrawą węgierską, przygotowywaną z pomidorów, papryki i cebuli. Co ciekawe, w wersji oryginalnej nie dodaje się do niej cukinii. Znane i chętnie spożywane jest również w innych krajach, w tym m.in. w Polsce, Ukrainie, Czechach, Niemczech, Austrii, Izraelu i Słowacji. Leczo węgierskie przygotowuje się z samych warzyw – pomidory i paprykę dusi się na smalcu z dodatkiem wędzonej słoniny dla uzyskania aromatu. Stanowi częsty dodatek do dań mięsnych, na przykład kotletów schabowych. Tworzy popularny duet z kiełbasą lub szynką wieprzową. Pod koniec gotowania można także wmieszać do niego jajka.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne