Ciasto z rabarbarem i kruszonką

Ocena:

4.5 (169)

  • 1 godz. 15 min.
  • dla 7 osób
  • łatwy

Ciasto z rabarbarem i kruszonką jest lekko kwaskowate i wilgotne. Robi się je bardzo łatwo i szybko – poradzą sobie z nim nawet początkujący cukiernicy. Warto przygotować większą porcję, ponieważ bez problemu można je zamrozić. Ciasto rabarbarowe to sezonowa i prosta propozycja na podwieczorek. Poniżej podajemy sprawdzony przepis.

Składniki:

  • masło  280 g

  • cukier  100 g

  • mąka  400 g

  • cukier puder  200 g

  • jajka  4 szt.

  • proszek do pieczenia  1 łyżeczka

  • rabarbar  600 g

Ciasto z rabarbarem i kruszonką - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kruszonka: 80 g masła roztapiamy w małym rondelku, na małym ogniu. Do garnka wsypujemy cukier, a po chwili przesianą mąkę (150 g), energicznie mieszamy. Zdejmujemy z ognia, odstawiamy do wystudzenia. Kruszonkę na ciasto z rabarbarem lekko zagniatamy i schładzamy w lodówce.

    masło cukier
  • Krok 2:

    Ciasto z rabarbarem: masło ucieramy z cukrem pudrem na gładką, puszystą, jasną masę, przez ok. 8 min. Nie przerywając wbijamy kolejno po jednym jajku, najlepiej w 3-minutowych odstępach. Zmniejszamy obroty miksera do średnich i dodajemy w 2–3 partiach przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Miksujemy do połączenia się składników. Tortownicę o średnicy 24–25 cm smarujemy masłem i oprószamy mąką, wlewamy do niej masę. Obieramy rabarbar, kroimy na plasterki i układamy na cieście. Na koniec posypujemy kruszonką startą na grubej tarce.

    składniki na ciasto
  • Krok 3:

    Pieczenie ciasta z rabarbarem i kruszonką: piekarnik nagrzewamy do 180°C. Ciasto pieczemy około 1 godzinę. Pozostawiamy do wystudzenia. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

    ciasto rabarbarowe

Porady

  • Do przygotowania kruszonki możemy wykorzystać masło klarowane, które dobrze nadaje się do roztapiania.
  • Do zrobienia ciasta z rabarbarem i kruszonką możemy użyć tłuszczu roślinnego, jednak wersja z masłem z mleka krowiego będzie smaczniejsza.
  • Po co przesiewać mąkę? Dzięki temu wypieki są bardziej puszyste, a przy mieszaniu nie powstają grudki. Dobre ciasto z rabarbarem jest łatwiej upiec, gdy wykorzysta się napowietrzoną mąkę.
  • Jak mrozić ciasto z rabarbarem i kruszonką? Przede wszystkim należy mrozić jeszcze świeże, jednak wystudzone już, ciasto. Należy je zapakować do szczelnego pudełka lub dokładnie owinąć folią – dzięki temu nie przejdzie ono zapachami innych produktów. Zamrożone ciasto rabarbarowe można przechowywać około 3 miesiące.
  • Ciasto ucierane z rabarbarem i kruszonką można zrobić również z zamrożonych warzyw.
  • Ciasto z rabarbarem i kruszonką dobrze komponuje się również z owocami. Sprawdzą się tu np. słodkie jabłka i truskawki.
  • Jak obrać rabarbar? Łodygi (bez liści) należy umyć i odciąć twarde końcówki od dołu rośliny. Następnie należy przy pomocy nożyka obrać włókna rabarbaru łapiąc za fragment od dołu rośliny i ciągnąc do góry.
  • Ciasto z rabarbarem i kruszonką warto podać z gałką lodów waniliowych lub bitą śmietaną. Równie dobrze jako dodatek sprawdzi się łyżka kwaśnej śmietany lub po prostu odrobina cukru pudru.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ciasto z rabarbarem i kruszonką – ile ma kalorii?

W 100 gramach rabarbaru jest tylko 21 kcal! Jednak każde ciasto – kruche czy drożdżowe – ma w sobie sporo cukru. Dodatkowo kruszonka, która składa się z cukru, masła i mąki również nie należy do dietetycznych produktów. Choć kaloryczność każdego ciasta będzie się różnić się w zależności od użytych składników, to orientacyjnie można przyjąć, że kawałek ciasta rabarbarowego (100 g) ma 200 kcal. Jeśli chcemy zrobić ciasto z rabarbarem i kruszonką w wersji fit, to polecamy zamiast cukru zastosować erytrol, który praktycznie nie ma kalorii.


Ciasto z rabarbarem i kruszonką – inne wersje

Sposobów na przygotowanie ciasta rabarbarowego jest wiele. Jednym z bardziej znanych wariantów jest drożdżowe ciasto z rabarbarem. Z pewnością jest bardziej puszyste i sycące niż ucierane z naszego przepisu. Dobrze sprawdzi się na deser, ale także na śniadanie. Przepis nie jest trudny, jednak trzeba sobie zarezerwować więcej czasu na jego zrobienie. Trzeba tu jeszcze doliczyć czas potrzebny na ogrzanie wszystkich składników, przygotowanie zaczynu drożdżowego i co najmniej 30-minutowe wyrastanie już wyrobionego ciasta.


Równie szybko jak ciasto ucierane, zrobimy kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką. Tutaj podajemy dokładny przepis na kruche ciasto. Ważne, żeby do wyrabiania ciasta użyć zimnego masła. A placek dodatkowo podpiec przed nałożeniem rabarbaru. Bardziej wyszukaną wersją, którą można przyjąć gości jest kruche ciasto z rabarbarem bezą i kruszonką. Tutaj będzie potrzebowali dodatkowo białek z jajka, które ubijamy na sztywno, dodając pod koniec cukier puder. Wierzch posypujemy kruszonką.


Propozycją bez składników pochodzących od zwierząt będzie wegańskie ciasto drożdżowe z rabarbarem i truskawkami. Jest ono również proste w przygotowaniu. Roślinne zamienniki składników, takie jak mleko roślinne i olej kokosowy, są łatwo dostępne w każdym sklepie.


Kruszonka – popularny dodatek do deserów

Kruszonka to świetny dodatek do wypieków, który dodaje nie tylko słodyczy, ale przede wszystkim chrupkości. Są to grudki ciasta o różnych rozmiarach, które pod wpływem ciepła tworzą delikatną skorupkę. Dobre ciasto z rabarbarem nie obędzie się bez niej, ponieważ neutralizuje ona kwaśny smak warzywa.

 
Ciasto z rabarbaru to nie jedyny przepis, który zyskuje dzięki tej słodkiej posypce. Kruszonka często jest łączona z rozmaitymi ciastami drożdżowymi, np. drożdżówki z truskawkami i kruszonką, a także z jagodziankami. Jest również jednym z głównych składników deserów z kategorii  „owoce pod kołderką”. Polecamy crumble rabarbarowe.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne