Pieczone warzywa

Ocena:

4.48 (198)

  • 60 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Pieczone warzywa to konkurencyjna alternatywa dla warzyw z wody. Nie tylko doskonale smakują, ale również zachowują bogactwo wartości odżywczych, świetnie komponują się z dodatkami i pięknie prezentują na talerzu. Proces pieczenia jest też dobrym sposobem na uratowanie garści zapomnianych jarzyn przed zmarnowaniem. Warzywa z piekarnika mogą stanowić samodzielną przekąskę lub obfity posiłek. Podane z dipami i dobrej jakości pieczywem, doskonale sprawdzą się na niezobowiązujące przyjęcie z przyjaciółmi. 

Składniki:

  • marchewka  200 g

  • bataty (słodkie ziemniaki)  1 szt.

  • czerwona cebula  1 szt.

  • czerwona papryka  175 g

  • ciecierzyca  400 g

  • olej rzepakowy  1 łyżka stołowa

  • kumin (kmin rzymski)  1 łyżeczka

  • nasiona kolendry  1 łyżeczka

  • płatki chili  1 szczypta

  • oregano  1 szczypta

  • ricotta  150 g

  • pomidorki koktajlowe  150 g

  • orzechy włoskie  50 g

  • natka pietruszki  1 pęczek

Pieczone warzywa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie pieczonych warzyw rozpoczynamy od ich przygotowania. Cebulę kroimy w grube pióra, marchewki przekrajamy na pół, lub zależnie od ich wielkości, na ćwiartki. Batata obieramy i kroimy na duże kawałki. Paprykę oczyszczamy i kroimy w szerokie paski. Blachę piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy marchewki, batata, cebulę, paprykę i odsączoną z zalewy ciecierzycę. Skrapiamy olejem, posypujemy przyprawami. Mieszamy delikatnie, aby składniki się połączyły. 

  • Krok 2:

    Warzywa pieczemy przez 40 min w temperaturze 200 stopni C lub do momentu, aż będą miękkie. Na 10 min przed końcem pieczenia dokładamy pomidory. Pieczone warzywa podajemy z ricottą. Całość posypujemy orzechami i natką pietruszki.

Porady

  • Warzywa z piekarnika to świetny sposób na uratowanie porzuconych, delikatnie pomarszczonych jarzyn. W zależności od zasobów spiżarni, listę składników z powyższego przepisu możesz modyfikować. Obok marchewki czy batatów, doskonale sprawdzą się też zwykłe ziemniaki. Możesz dodatkowo natrzeć je świeżym lub suszonym tymiankiem. 
  • Jeżeli do pieczenia używasz młodych marchewek, nie wyrzucaj natki. Możesz wykorzystać ją do przygotowania zielonego pesto, które idealnie komponuje się z pieczonymi warzywami. 
  • Pieczone warzywa smakują doskonale nie tylko w towarzystwie ricotty, ale też innego rodzaju sera. Świetnie sprawdzi się zarówno twarda feta, płatki parmezanu, grana padano czy gorgonzola.
  • Orzechy włoskie możemy zastąpić również uprażonymi na suchej patelni pestkami słonecznika, sezamem lub orzeszkami piniowymi. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak upiec warzywa w piekarniku?

Warzywa z piekarnika nabierają zupełnie nowego charakteru. Aby jednak wydobyć z nich maksimum smaku i aromatu, warto zastosować kilka trików. Choć warzywa należy oczywiście dokładnie umyć, musimy również pamiętać by następnie skrupulatnie je osuszyć. Dopiero wtedy kawałki warzyw łączymy dokładnie z olejem, solą i pieprzem. Warto sięgnąć też po inne przyprawy lub gałązki świeżych ziół. Cukinia smakuje doskonale pieczona z rozmarynem. Marchewkę możemy połączyć z mielonym imbirem, czosnkiem i kuminem. Czas pieczenia zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od tego po jakie jarzyny sięgniemy. Zimą najlepiej smakują pieczone warzywa korzeniowe. Zaliczamy do nich między innymi marchew, pietruszkę, buraki czy seler. Zależnie od wielkości kawałków, czas będzie oscylował w okolicach od 15 do 40 minut. Latem do dyspozycji mamy pomidorki koktajlowe, cukinię czy paprykę, czyli warzywa o delikatniejszej strukturze, które analogicznie pieczemy krócej, zależnie od wielkości, nawet do 10 minut. 

Warzywa z piekarnika- jak podać?

Warzywa z piekarnika smakują doskonale w towarzystwie soli, pieprzu i oliwy. Możemy jednak podać je na różne sposoby, tworząc zbilansowany posiłek. W naszym przepisie proponujemy dodatek ciecierzycy, chrupiących orzechów i ricotty. Równie dobrze sprawdzi się jednak połączenie z kaszą gryczaną, jaglaną lub kuskus. Ricottę możemy zastąpić innymi rodzajami sera, a w wersji wegańskiej posmak parmezanu uzyskać dzięki dodatkowi płatków drożdżowych. Pieczone warzywa mogą stanowić składnik sałatki na bazie świeżych liści, z dodatkiem tofu lub jajka koszulce. Świetnie smakują także na chrupiącym toście z kremowym humusem lub guacamole. Dobrze komponują się z falafelami i gęstym jogurtem. Warzywa z piekarnika mogą stanowić alternatywę dla gotowanych ziemniaków, będąc dodatkiem do mięsa i ryb. Smakują równie doskonale jako przystawka, maczane w dipach: jogurtowym lub czosnkowym. 

Czy pieczone warzywa są zdrowe?

Choć mogłoby się wydawać, że najkorzystniejszą formą obróbki jest gotowanie, musimy pamiętać, że w tym procesie część witamin zostaje rozpuszczona w wodzie. To dlatego mówi się, że najzdrowsze są zupy. Straty składników mineralnych są mniejsze w procesie duszenia i gotowania na parze. Jednak pieczenie w piekarniku stanowi jeden z najkorzystniejszych sposobów obróbki. Choć możemy obawiać się tłuszczu, do przygotowania warzyw z piekarnika nie potrzebujemy dużej ilości oleju. Ważne by sięgnąć po odpowiedni rodzaj, czyli rafinowany, o wysokiej temperaturze dymienia, zawierający głównie nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Do pieczenia nada się rafinowana oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Przed podaniem, warzywa z piekarnika możemy polać dobrej jakości oliwą lub olejem tłoczonym na zimno i zaserwować z dużą ilością posiekanej natki pietruszki i kolendry. Co nie mniej ważne, warzywa z piekarnika zyskują na smaku i aromacie, a dodatkowo pięknie prezentują się na talerzu, sprawiając, że ich spożywanie to czysta przyjemność, a nie dietetyczne zalecenie. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne