Nalewka z winogron

Ocena:

3.67 (545)

  • 30 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Nalewka z winogron ciemnych lub jasnych to prosty w przygotowaniu i niezwykle aromatyczny trunek. Można podawać ją na przyjęciach i spotkaniach w gronie najbliższych. Sprawdzi się jako aperitif dla pobudzenia apetytu. Świetnie smakuje z dodatkiem cynamonu, goździków i wanilii. Najlepiej przyrządzać ją jesienią – tuż po pierwszych przymrozkach, ponieważ owoce zrywane w tym czasie oddają najwięcej soku. Sprawdźcie, jak zrobić nalewkę z winogron. 

Składniki:

  • winogrona  2 kg

  • cukier  1 kg

  • wódka  1 l

  • spirytus  500 ml

Nalewka z winogron - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Owoce: zdejmujemy z gałązek, przebieramy i myjemy. Po osuszeniu wkładamy je do dużego, czystego słoja. Wlewamy do niego najpierw wódkę, a potem spirytus. Zamykamy naczynie i odstawiamy je w ciepłe, zaciemnione miejsce na 3 tygodnie. Czas maceracji winogron nie został uwzględniony w klasyfikacji dania. 

  • Krok 2:

    Syrop: zlewamy czysty alkohol do oddzielnego, mniejszego naczynia. Winogrona słodzimy. Odstawiamy je na 5–7 dni w ciepłe miejsce (czas nieujęty w klasyfikacji dania). Co jakiś czas je mieszamy, żeby cukier dobrze się rozpuścił.

  • Krok 3:

    Nalewka z winogron: zlewamy syrop do odstawionego wcześniej słoja z alkoholem. Dokładnie odciskamy owoce przez muślinową ściereczkę, żeby odzyskać jak najwięcej płynu. Rozlewamy nalewkę do butelek lub karafek.

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 3 l owocowego trunku. Nalewka z winogron na spirytusie i wódce powinna dojrzewać w piwniczce przez minimum 3 miesiące. Po pewnym czasie warto zlać ją ponownie znad osadu, który zebrał się na dnie butelek. Proces filtracji ułatwi gęste sito i złożona kilkukrotnie gaza. Można też wykorzystać ściereczkę tetrową lub muślinową. 
  • Owoce pozostałe po robieniu nalewki można zalać białym winem lub wódką. Po kilku tygodniach otrzymamy smakowy trunek. Sprawdzą się także jako dodatek do deserów dla dorosłych. Można je przepuścić przez sokowirówkę, a powstały syrop dolewać do rozgrzewającej herbaty
  • Przepis na nalewkę z winogron można nieco zmodyfikować i wykorzystać miód zamiast cukru. Zyska wtedy nie tylko charakterystyczny aromat, ale także właściwości zdrowotne. 
  • Deserowy trunek może powstać wyłącznie na bazie spirytusu 95%, ale trzeba go rozcieńczyć z wodą, tak żeby otrzymać 70% roztwór alkoholu. Natomiast nalewka z winogron na wódce, bez dodatku czystego spirytusu, będzie o wiele łagodniejsza. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Na co pomaga nalewka z winogron?  

Zdrowotna nalewka z ciemnych winogron, podobnie jak inne słodkie, domowe trunki na bazie owoców lub ziół, może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, pod warunkiem że spożywana jest w małych dawkach. Najcenniejsze związki znajdują się w skórce winogron, dlatego nie powinniśmy jej zdejmować przed maceracją owoców. Zawiera ona silny przeciwutleniacz o nazwie resweratrol. Pół żartem, pół serio mówi się, że to dzięki niemu Francuzi żyją dłużej. Eliminuje wolne rodniki i jest korzystny dla serca oraz układu nerwowego i mózgu. Ponadto staropolska nalewka z winogron usprawnia trawienie i wspiera system odpornościowy organizmu.  

Nalewka z winogrona – dodatki 

Po dwóch tygodniach maceracji owoców na nalewkę winogronową warto wrzucić do słoja różne dodatki smakowe. Dzięki nim możemy otrzymać trunek o głębokim, wyrazistym aromacie korzennym lub ziołowym. Jak zrobić nalewkę z winogron, która zachwyci gości na podwieczorku? Można dodać do niej takie przyprawy jak: 

  • wanilia – laskę trzeba najpierw naciąć wzdłuż, zanim wrzucimy ją do słoja z nalewką. Dzięki temu alkohol z łatwością dosięgnie aromatycznych ziarenek.  
  • kora cynamonu – ta popularna przyprawa przyspiesza metabolizm, poprawia trawienie i reguluję pracę nerek. Przydaje się nie tylko do herbaty i szarlotki. Nalewka z winogron z takim dodatkiem będzie miała subtelny, korzenny aromat. 
  • goździki – ściśle kojarzą się z zimowymi wieczorami, rozgrzewającymi napojami i słodkościami. Swoją rolę świetnie odegrają też w nalewce, zwłaszcza jeśli połączymy je z innymi przyprawami korzennymi, takimi jak anyż, ziele angielskie i kardamon. 
  • gałązka mięty – w przeciwieństwie do pozostałych składników mięta sprawi, że nalewka z winogron ciemnych lub jasnych nabierze ziołowej świeżości

Jakie winogrona do nalewki?  

Przygotowanie domowych nalewek uchodzi za najprostszą formę trunków, które możemy przyrządzić samodzielnie. Wystarczy odpowiednio przygotowane owoce zalać alkoholem, cukrem i ewentualnie przyprawami, odstawić na kilkanaście dni, a następnie przefiltrować i tym razem zostawić już na kilka miesięcy. Do przygotowania nalewki możemy wykorzystać dowolne gatunki owoców. Jednakże zdecydowanie lepsza w smaku jest nalewka z winogron ciemnych, ponieważ jest znacznie bardziej aromatyczna i esencjonalna. Najlepiej wykorzystać winogrona zbierane tuż po pierwszych przymrozkach – wówczas oddają one największą ilość soku, co jest szczególnie pożądane w przypadku przygotowywania domowych alkoholi.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne