Kopytka

Ocena:

4.22 (197)

  • 30 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Kopytka to klasyka polskiej kuchni, którą większość z nas doskonale pamięta z rodzinnego domu. To danie od dekad nie traci popularności, gdyż jest nie tylko pyszne, ale także proste, szybkie i tanie. Co więcej, domowe kopytka to świetny pomysł na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu. Jak je zrobić? Zobaczcie nasz sprawdzony przepis!

Składniki:

  • ziemniaki  0.5 kg

  • mąka pszenna  1 szklanka

  • mąka ziemniaczana  1 łyżka stołowa

  • jajka  1 szt.

  • sól  1 szczypta

Kopytka - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto na kopytka: Ziemniaki obieramy, gotujemy, a następnie studzimy. Wystudzone ziemniaki przeciskamy przez praskę i wbijamy do nich jedno jajko, dodajemy obie mąki oraz dużą szczyptę soli. Wszystko zagniatamy na plastyczne ciasto.

    praska-do-ziemniakow
  • Krok 2:

    Krojenie kopytek: Gotowe ciasto na kopytka przekładamy na stolnicę i formujemy w niej małe wałki. Kałek kroimy na ukos, tworząc małe kopytka.

    krojenie-kopytek
  • Krok 3:

    Gotowanie: Kopytka gotujemy w dużym garnku z odrobiną soli i łyżką oleju, aby się nie sklejały. Kiedy wypłyną na wierzch, czekamy jeszcze około 2 minuty i wyjmujemy z wody. 

    gotowanie-kopytek

Porady

  • Co zrobić żeby kopytka nie sklejały się po ugotowaniu? Najlepiej zapobiec temu już na etapie gotowania, dodając do wrzątku 1 łyżkę oleju. Dzięki temu prostemu zabiegowi, kopytka nie będą się do siebie lepiły. 
  • Warto też przygotować kolorowe kopytka dla dzieci. Aby nabrały one pięknych barw, wystarczy dodać do nich odrobinę soku z buraka bądź marchewki lub zblendowany szpinak. 
  • Aby przygotować kopytka bezglutenowe, wystarczy zamienić mąkę pszenną na kukurydzianą. 
  • Propozycji podania może być sporo - od sosów po owoce. Przeczytaj nasz poradnik, z czym podać kopytka na słodko i słono
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić kopytka?

Przepis na kopytka ziemniaczane jest banalnie prosty i nie wymaga skomplikowanych urządzeń czy trudnodostępnych składników. Potrzebujemy jedynie ugotowanych ziemniaków, jajka i mąki. Z tych trzech tanich składników wyczarujemy pyszne, mięciutkie kopytka. Ile mąki do kopytek możemy dosypać, aby nie stały się twarde? Podstawowe proporcje to 2 szklanki mąki pszennej na 1 kg ziemniaków i 1 jajko. Warto dodać też 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej. Ciasto należy dobrze zagnieść tak, aby nie miało żadnych grudek i było miękkie oraz plastyczne.

Podstawowy przepis na kopytka możemy modyfikować, na przykład zamieniając ziemniaki na inne warzywa. Równie świetnie wychodzą też kopytka z dyni, buraków, batatów, kalafiora czy brokułów.

Ile gotować kopytka?

Zwykle kopytka gotujemy około 2-3 minuty od momentu wypłynięcia. Ten czas gotowania nie jest jednak uniwersalny, gdyż wszystko zależy od wielkości naszych kopytek. Te większe będą potrzebowały 3-4 minut, natomiast jeśli robimy malutkie kopytka, wystarczy gotować je minutę od wypłynięcia.

Kopytka - z czym je podawać?

Domowe kopytka są przepyszne solo i wystarczy do nich odrobina masła, podsmażonej cebulki lub skwarek z boczku. Najczęściej jednak spotyka się je jako dodatek do wszelkiego rodzaju sosów, mięs i gulaszy. Mięsożercom polecamy kopytka w towarzystwie karkówki w sosie własnym, a fanom bezmięsnych dań- kopytka podane z gulaszem wegetariańskim lub sosem grzybowym. Pysznie smakują też podsmażone na chrupko, a do tego lekko posypane parmezanem. 

Choć zwykle kopytka kojarzą się nam jako wytrawne danie, można je przygotować również na słodko. Takie deserowe kopytka w wersji podstawowej podajemy ze śmietaną lub z dodatkiem cukru i cynamonu, natomiast z sezonie letnim- ze świeżymi truskawkami lub malinami. Jako lekki deser dla dbających o linię można też przygotować fit kopytka twarogowe, podane z jogurtem naturalnym i owocami.

Jak mrozić kopytka?

Kopytka, podobnie jak pierogi, można mrozić na surowo lub już ugotowane. Jeśli decydujemy się na tę pierwszą opcję, wystarczy porządnie obtoczyć surowe kopytka w mące, a następnie ułożyć ja na płasko, zachowując odstępny, aby się nie posklejały. Po kilku godzinach mrożenia, gdy kopytka będą już bardzo twarde, można je przesypać do woreczka. Z kolei, jeśli mrozimy już ugotowane kopytka, warto wymieszać je z odrobiną oleju, aby zapobiec sklejaniu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne