Dżem morelowy

Ocena:

4.45 (186)

  • 2 godz. 10 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Dżem morelowy to pyszne i łatwe domowe przetwory pełne witamin. Taki dodatek przyda się do wielu dań, przekąsek i deserów, dlatego warto go mieć w swojej spiżarni. Jak go zrobić, żeby smakował jak z babcinej kuchni? Kluczem do sukcesu są odpowiednie proporcje. Zobaczcie nasz sprawdzony przepis na domowy dżem z moreli i od razu zróbcie większy zapas na całą zimę. 

Składniki:

  • morele  2 kg

  • cukier  0.5 kg

  • sok z cytryny  100 ml

Dżem morelowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Morele: myjemy, przekrajamy na pół i wyjmujemy z nich pestki. Tak przygotowane owoce umieszczamy w dużym garnku z grubym dnem. Zasypujemy je cukrem. Dodajemy sok z cytryny. 

    morele
  • Krok 2:

    Gotowanie: podgrzewamy morele na średniej mocy palnika. Czekamy, aż puszczą sok, a cukier całkowicie się rozpuści. Doprowadzamy masę do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy ją przez 2 godziny. Co jakiś czas mieszamy morele drewnianą łyżką. Kiedy całkowicie się rozpadną, a nadmiar wody wyparuje, możemy zestawić garnek z palnika. 

    dzem-morelowy
  • Krok 3:

    Dżem morelowy: przekładamy do czystych, wyparzonych słoiczków. Zakręcamy je i pasteryzujemy w piekarniku lub garnku z wrzącą wodą, a następnie odwracamy do góry dnem i studzimy.   

    Dżem morelowy w słoiku

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy 9 słoików o pojemności 200 ml. Pamiętajmy, żeby nie wypełniać ich po brzegi. Należy zostawić około 1 cm wolnej przestrzeni pod zakrętką. Dżem z moreli najlepiej przechowywać w chłodnej, zaciemnionej spiżarni.  
  • Owoce z łatwością rozpadną się na jednolitą masę, jeśli zdejmiemy z nich skórkę. Dżem będzie wtedy delikatniejszy. Żeby obrać morele, lekko nacinamy je ostrym nożykiem, wrzucamy na chwilę do wrzątku i przekładamy do zimnej kąpieli wodnej. Skórka bez problemu odejdzie wtedy od miąższu. 
  • Tym, którzy dbają o linię, polecamy wypróbować przepis na dżem morelowy bez cukru. Owoce trzeba przez długi czas gotować na wolnym ogniu, najlepiej ze szczyptą soli, która sprawi, że puszczą więcej soku. Takie przetwory zawsze trzeba pasteryzować, ponieważ brakuje w nich naturalnego składnika konserwującego. Można je także dosłodzić za pomocą niskokalorycznego zamiennika cukru, takiego jak ksylitol, erytrol lub stewia. 
  • Czym zastąpić tradycyjny dżem morelowy w przepisach na słodkości? Jako dodatek do owsianki lub szybkiego deseru na zimno sprawdzi się także frużelina. Owoce w takie wersji podgrzewa się z cukrem, aż puszczą sok, a następnie zagęszcza mąką ziemniaczaną rozrobioną w niewielkiej ilości wody.   
  • Jak zrobić konfiturę morelową? Wystarczy zmienić proporcje cukru i owoców na 1:1. Konfitura jest bardzo słodka i esencjonalna. Możemy także odłożyć najładniejsze morele i dodać je pod koniec gotowania, żeby końcowy produkt miał większe kawałki owoców. 
  • Domowe przetwory to ciekawy pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Wystarczy zawekować je w ładnym słoiczku i ozdobić wstążką. Taki jadalny upominek świetnie sprawdzi się na Dzień Matki, walentynki lub urodziny. 
  • Jak długo gotować dżem z moreli? Przekonamy się, czy jest gotowy, robiąc test zimnego talerzyka. Jeśli położona na schłodzonym naczyniu masa owocowa stężeje i będzie miała żelową konsystencję, to znaczy, że nasze przetwory są gotowe. Smażenie dżemu powinno zająć około 2 godzin. 

Spodobał ci się ten przepis? Wypróbuj też recepturę na morele w syropie!
 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Dżem morelowy – przepis o wielu obliczach 

Jak zrobić dżem morelowy na zimę? To banalnie proste zadanie. Wystarczą dobrej jakości owoce i zwykły biały cukier. Bazowy przepis można jednak podkręcić różnymi przyprawami, ziołami lub innymi sezonowymi owocami. Co warto dodać do podstawowych składników? Podpowiadamy: 

  • przyprawy korzenne – warto wypróbować na przykład przepis na dżem morelowy z cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową, kurkumą, goździkami lub wanilią.  
  • odrobina pikanterii – można ją uzyskać za pomocą pieprzu lub papryczki chili.   
  • zioła – najlepsze towarzystwo dla tych pomarańczowych owoców tworzą: mięta, melisa, kolendra i bazylia. Doskonałym połączeniem smakowym jest także dżem morelowy z tymiankiem lub rozmarynem. Taka wersja przetworów dobrze komponuje się z daniami mięsnymi. 
  • korzeń imbiru – dla ułatwienia można także użyć sproszkowanej przyprawy. Doskonale rozgrzewa i ma właściwości wspomagające trawienie. Dżem z moreli z takim dodatkiem warto dodać zimą do herbaty. 

Dobrym pomysłem na urozmaicenie tradycyjnej receptury jest łączenie moreli z innymi owocami. Takie mieszanki świetnie smakują i tworzą przestrzeń dla kulinarnej kreatywności. Co dodać do moreli, żeby stworzyć udaną kompozycję? Najczęściej spotkamy dżem jabłkowo-morelowy, ale to tylko jedna z wielu opcji. Dobrym wyborem będą również nektarynki, brzoskwinie, truskawki, czereśnie i rabarbar. Do przetworów z moreli warto dodawać też cytrusy, na przykład pomarańczę, limonkę lub grejpfruta. Taki dżem zachwyca odświeżającym aromatem.  

Jak wykorzystać dżem z moreli w kuchni? 

Domowy dżem morelowy to smaczne smarowidło do kanapek, naleśników, placków serowych i podpłomyków, a także farsz do pączków lub pierogów. Można nim posmarować biszkopt, z którego składamy tort lub inne warstwowe wypieki, a także dodać go do owocowego koktajlu. W każdej chwili można go przynieść ze spiżarni i urozmaicić nim owsiankę, kaszkę lub domowy budyń. Doskonale smakuje nie tylko do dań na słodko, ale i na słono. Można go łączyć na przykład z: 

  • białym serem, takim jak feta, twaróg lub ricotta, 
  • długodojrzewającym parmezanem, cheddarem lub bursztynem, 
  • pieczonym lub grillowanym mięsem, zwłaszcza wieprzowiną i indykiem, 
  • pasztetem i wędlinami, a szczególnie z szynką parmeńską. 

Co zrobić z moreli?  

Te owoce lata sprawdzą się nie tylko do przetworów, ale także dań obiadowych, przystawek, sałatek i deserów. Szczególnie popularnym przysmakiem jest schab z morelą i śliwkami, ale słodkie nadzienie pysznie komponuje się także z kurczakiem, indykiem lub kaczką. W lżejszej odsłonie proponujemy dodawać świeże lub suszone owoce do sałatek i przekąsek na zimno. Można je na przykład owinąć wędzonym boczkiem. Miłośnicy dań obiadowych na słodko powinni wypróbować naleśniki, pierogi lub knedle z morelami. Te pomarańczowe owoce doskonale smakują też w wersji grillowanej i pieczonej. Polecamy wypełnić je wytrawnym farszem z koziego serka i pistacji lub podawać na słodko – z gałką lodów waniliowych. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne