Pasztet - przepisy na Wielkanoc - pasztet idealny na wielkanocny stół.
Przygotowanie: 35 minut
Gotowanie: 3 godziny
Porcja: 370 kcal
Składniki na 20 porcji
Pasztet - klasyczny pasztet to danie bez którego trudno wyobrazić sobie świąteczny stół.
Do dużego garnka włożyć pokrojone mięsa oraz podgardle (poza wątróbką), obrane cebule, marchew, pietruszkę, liść laurowy i pieprz. Zalać wodą, tak by przykrywała mięso, i gotować pod przykryciem ok. 3 godz., aż mięso będzie miękkie. Pod koniec gotowania włożyć na 15 minut wątróbkę. Garnek zdjąć z ognia i dołożyć bułkę pokrojoną w kromki. Pozostawić, aż wszystko wystygnie, a bułka wchłonie sos z mięsa.
Ugotowane mięsa wraz z bułką i jarzynami zmielić 3 razy przez maszynkę (raz przez sitko z grubymi oczkami, 2 razy przez drobne). Do uzyskanej masy dodać gałkę, żółtka, sól, pieprz i dobrze wyrobić w malakserze. Z białek ubić pianę i dodać do wyrobionej masy, delikatnie mieszając.
Brytfannę wysmarowaną tłuszczem i posypaną bułką tartą wypełnić do 2/3 wysokości masą mięsną (pasztet urośnie podczas pieczenia), uklepać równo drewnianą łyżką i wstawić na godzinę do piekarnika nagrzanego do temperatury 180–220˚C.
PAMIĘTAJ
Do pasztetów możesz dodawać podobne przyprawy jak do kiełbasy – tymianek, miętę, a nawet umiarkowane ilości chili. Możesz wrzucić także sparzone i obrane ze skórki orzechy pistacjowe, gotowane grzyby, posiekane suszone owoce, pokrojoną w kostkę szynkę lub ozór. Wszystkie te składniki dodają masie mięsnej aromatu i smaku.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy masa pasztetu została dobrze doprawiona, usmaż małą kulkę – powinna być dość ostra i aromatyczna.
Do pasztetu możesz wykorzystać wątróbkę, cielęcinę lub piersi z drobiu. Wszystkie te składniki po przekrojeniu pasztetu tworzą barwną mozaikę. Części mięsa surowego najpierw obsmaż, aby nie kurczyły się i nie powodowały kruszenia się pasztetu po upieczeniu.
Staranne upieczenie pasztetu jest równie ważne jak jakość użytego mięsa. Masę piecz w formie wysmarowanej olejem albo wyłożonej paskami słoniny lub boczku. Dzięki temu pozostanie wilgotna.
Właściwie upieczona masa odchodzi od ścianek formy, a naciśnięta palcem jest twarda. Drewniany patyczek wbity w środek i wyjęty po 30 sekundach jest w dotyku gorący.
Pasztet jest gotowy.
Smacznego!
Co piątek nowa porcja kulinarnych pomysłów na weekend!
Komentarze