Kapusta kiszona

Ocena:

4.41 (160)

  • 30 min.
  • dla 5 osób
  • łatwy
Kapusta kiszona to nic innego jak poszatkowana kapusta połączona z solą, a następnie poddana procesowi fermentacji, czyli kiszeniu. Częstym dodatkiem jest starta marchewka, a także liść laurowy, gorczyca i kminek. To świetna propozycja na jesienną i zimową surówkę do obiadu. Sprawdzi się też jako farsz do kapuśniaków, pierogów, kulebiaków i naleśników. A w okresie świątecznym będzie świetną bazą do domowego bigosu. Polecamy sprawdzony przepis na kiszenie kapusty.

Składniki:

  • kapusta biała  2.5 kg

  • marchewka  4 szt.

  • sól  45 g

Kapusta kiszona - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kapusta: z główki (ok. 2 kilogramy) zdejmujemy uszkodzone liście. Myjemy ją i szatkujemy, nożem, malakserem lub szatkownicą. 

  • Krok 2:

    Doprawianie: do poszatkowanej kapusty dosypujemy sól, dokładnie mieszamy. Opcjonalnie możemy dodać kminek, liście laurowę i gorczycę.

  • Krok 3:

    Marchewki: obieramy je i myjemy, a następnie ścieramy na tarce, na dużych oczkach. Dodajemy je do kapusty i mieszamy.

  • Krok 4:

    Ubijanie kapusty: kapustę z marchwią ugniatamy rękami lub drewnianą łyżką z okrągłą główką. Chodzi o to, żeby warzywa puściły sok. Odstawiamy je na 30 minut i ponownie ugniatamy. Nie odlewamy soku.

  • Krok 5:

    Przekładanie do słoików: kapustę nakładamy do półlitrowych lub litrowych - sprawdzi się też kamionkowy garnek. Ważne jest, żeby napełnić słoiki mniej więcej do 3/4 wysokości. W czasie fermentacji kapusta kiszona zacznie zwiększać swoją objętość. Słoików nie zakręcamy zbyt mocno, gazy powstające w czasie kiszenia, muszą mieć ujście.

  • Krok 6:

    Przechowywanie: kapusta kiszona będzie gotowa po 7–14 dniach, w zależności od temperatury pomieszczenia. W dobrze zamkniętych słojach i w niskiej temperaturze można przechowywać ją nawet do 6 miesięcy. Ale po otwarciu słoika musi stać w lodówce, wtedy będzie dobra do spożycia przez tydzień.

Porady

  • Z podanej proporcji wyjdzie nam ok. 5 półlitrowych słoików lub 3 litrowe.
  • Do kapusty kiszonej najlepsza będzie sól kamienna, jest najlepsza do tego rodzaju przetworów.
  • Jeśli przygotowujemy domową kapustę kiszoną z dodatkiem marchwi to musimy dodać to niej nieco więcej soli. Całość można spróbować po 1. ugniataniu i w razie potrzeby dosolić.
  • Najpopularniejszą wersją podania kapusty kiszonej jest surówka z jabłkiem, startym lub pokrojonym w kostkę. Z dodatkiem cebuli lub szczypiorku. Doprawiona świeżo zmielonym pieprzem i oliwą z oliwek.
  • Bardzo smaczna i popularna, w niektórych regionach Polski jest kapusta kiszona z jarzębiną. Należy pamiętać, żeby zamrozić jarzębinę na minimum 24 godziny przed przygotowaniem. Ten proces zabije trujący składnik jarzębiny.
  • W kapuście przechowywanej w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza proces fermentacji zostaje zahamowany. W ten sposób możemy przechowywać ją, np. w lodówce. Zniwelowany zostanie zapach kapusty, dla wielu osób niezbyt przyjemny.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kapusta kiszona w beczce

Tradycyjnie kiszenie kapusty przebiega w dębowej beczce, w ten sposób przygotowywały ją nasze babcie. Składniki pozostają te same, ale sposób przygotowania będzie trochę inny. Przede wszystkim kapustę można szatkować bezpośrednio do beczki. Układa się jedną warstwę kapusty i przesypuje się ją solą. Ugniatamy, aż puści sok. I tak postępujemy aż do napełnienia - zostawiamy trochę miejsca w beczce (tak, jak w słoikach). Na samą górę możemy położyć liście w całości. Beczkę zamykamy, ale nie zbyt szczelnie (inaczej kapusta może się nie ukisić). Kapusta kiszona według przepisu babci była dociskana kamieniem, oczywiście wcześniej była odizolowana, np. gazą lub ściereczką.
 
Kapustę kiszoną w beczce również można zrobić z dodatkiem marchwi, kminku, gorczycy i liści laurowych. Nie musi używać wszystkich dodatków, możemy zdecydować się tylko na jeden z nich. Podstawowe składniki to kapusta i sól, bez niej nie nastąpi proces fermentacji.
 

Kapusta kiszona - właściwości

Domowa kapusta kiszona to nieodzowny element polskiej kuchni. Jest podawana w różnych formach i przy różnych okazjach, wszystkim nam jest dobrze znana. W święta Bożego Narodzenia nie możemy obejść się bez bigosu lub pierogów z pysznym farszem z kapusty i grzybów.
 
Co poza rewelacyjnym smakiem, różnorodnym zastosowaniem i skojarzeniem ze świętami można powiedzieć o kapuście kiszonej? Ma bogate właściwości odżywcze, niezbędne do funkcjonowania organizmu. Wyróżnia się wysoką zawartością witaminy C, dlatego bardzo często była konsumowana przez żeglarzy. Niedobory witaminy C prowadziły do szkorbutu, który był częstą chorobą w XVII wieku. Stąd też kapusta była zabierana na pokłady statków.
 
Kolejnymi pozytywami jakie niesie ze sobą jedzenie kapusty kiszonej to wzmocniona odporność, poprawa kondycji skóry, zmniejszony poziom cholesterolu we krwi. Jest źródłem takich elementów jak potas, magnez, wapń, witamin: A, E, K oraz witamin z grupy B. Jest również bardzo pomocna przy zachowaniu odpowiedniej flory bakteryjnej ze względu na zawarty w niej kwas mlekowy, powstający w procesie fermentacji. Zmniejsza również ryzyka pojawienia się chorób nowotworowych, reguluje poziom glukozy we krwi, ma także działanie przeciwzapalne. Szczególnie polecany jest sok z kiszonej kapusty, który można pić nawet codziennie.
 
 

Kapusta kiszona a kwaszona

Wiele osób używa tych terminów zamiennie. Niestety niesłusznie. W kapuście kiszonej zachodzi proces fermentacji mlekowej, który ma ogromny wpływ na jej właściwości zdrowotne. Natomiast kapusta kwaszona jest zalewana mieszanką octu z cukrem. Kiszenie w ogóle tutaj nie następuje. A sama kapusta nie jest zbyt zdrowa. Często można spotkać ją w sklepach, jest tańsza, ale nie warto jej kupować. 
 

Kapusta kiszona – zastosowanie

Zatem jeżeli już wybraliśmy metodę kiszenia i przepis, kapustę kiszoną mamy gotową i chcemy ją wykorzystać, to trzeba pamiętać, że możliwości jest kilka. Pierwsza podstawowa to oczywiście zjedzenie kapusty kiszonej tak po prostu, np. jako surówka na zimno. Kolejną opcją jest bardzo popularny bigos i farsz do pierogów. Mogą być pierogi z samą kapustą, natomiast najczęściej spotykane są pierogi z kapustą i grzybami. Taki farsz jak najbardziej nadaje się również na krokiety.
 
Ciekawą propozycją jest również tarta z kiszoną kapustą z pieczarkami lub łazanki. Kapusta kiszona króluje w bigosie, pierogach, pasztecikach - jej kwaśny smak idealnie podkreśla te dania. Sprawdza się też w tarcie i z łazankami, to także główny składnik kapuśniaka z kiszonej kapusty. Jedną z częściej przyrządzanych wersji jest też kapusta kiszona zasmażana - to idealny dodatek do mięs.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne