Bułka pita

Ocena:

4.46 (153)

  • 1 godz. 45 min.
  • więcej niż 10 osób
  • średni

Bułka pita to proste w przygotowaniu pieczywo, powstałe z połączenia wody, mąki, drożdży, pieczone w wysokiej temperaturze. Dzięki dwóm ostatnim, ciasto pęcznieje w piekarniku, tworząc kieszonkę, którą wypełnia się ulubionymi dodatkami. Choć oryginalny chlebek pita serwuje się przede wszystkim w Grecji i na Bliskim Wschodzie, dzięki naszemu przepisowi i kilku wskazówkom, możesz przygotować go samodzielnie. Takie pieczywo świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na pyszną ucztę z przyjaciółmi.

Składniki:

  • mąka pszenna  1 kg

  • drożdże  10 g

  • oliwa z oliwek  30 ml

  • cukier  5 g

  • sól  5 g

  • woda  650 ml

Bułka pita - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ciasta: zanim przystąpimy do przygotowania pity, upewnijmy się, że woda której używamy, ma temperaturę pokojową. Do miski wsypujemy mąkę. Dodajemy 10 g suchych drożdży i stopniowo wlewamy wodę, mieszając całość drewnianą łyżką. Następnie za pomocą miksera, robota kuchennego lub własnych dłoni, wyrabiamy dokładnie jednolite, delikatnie wilgotne ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości, na jedną godzinę. 

  • Krok 2:

    Bułki pita – formowanie i pieczenie: wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią i krótko wyrabiamy. W zależności od pożądanego rozmiaru, dzielimy je na ok. 16–20 równych części. Blat posypujemy mąką. Każdy kawałek ciasta rozwałkowujemy na okrągły placek. Piekarnik, razem z blachą, rozgrzewamy do 220 stopni C. Bułeczki pita układamy na papierze do pieczenia, a następnie całość umieszczamy na rozgrzanej blasze. Pieczemy przez 15 minut. W tym czasie powinny napęcznieć i nabrać złotego koloru. Gotowe chlebki pita można podawać solo lub przekroić i wypełnić ulubionymi dodatkami.

Porady

  • Bułki pita można upiec zarówno na bazie świeżych, jak i suchych drożdży. Jeżeli zastanawiasz się nad odpowiednią proporcją, zajrzyj do naszego niezawodnego przelicznika drożdży instant.
  • W zależności od rozmiaru placków, z powyższego przepisu uzyskasz 16–20 chlebków pita. Pamiętaj jednak, że część ciasta możesz zamrozić. Tak przechowywane, nadaje się do spożycia przez trzy miesiące.
  • Bułka pita najlepiej smakuje jeszcze delikatnie ciepła, wyciągnięta prosto z piekarnika. Jeżeli wiesz, że nie wykorzystasz upieczonych chlebków razu, pamiętaj, że wyrośnięte ciasto możesz przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Kiedy najdzie cię ochota, po prostu oderwij pożądanej wielkości kawałek, a następnie rozwałkuj go i upiecz, tak jak w przepisie.
  • Bułka pita, tak jak każde świeżo upieczone pieczywo, świetnie smakuje solo. Możesz podać ją jako przystawkę, z dodatkiem dobrej jakości oliwy lub tłoczonego na zimno oleju. W tej wersji świetnie sprawdzi się również przepis na pełnoziarnistą pitę z sezamem. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Bułka pita – sprawdzone sposoby

Tak, jak w większości przepisów na ciasto drożdżowe, tak w przypadku receptury na chlebki pita, bardzo ważne jest, żeby poświęcić kilka minut na dokładne wyrobienie składników. Wytworzona w trakcie tego procesu siatka glutenowa sprawi, że pita po upieczeniu będzie zarazem miękka i sprężysta. Innym kluczowym czynnikiem, za sprawą którego bułeczki pita wypełnią się powietrzem, jest bardzo wysoka temperatura. Przed pieczeniem nagrzej nie tylko piekarnik, ale i blachę lub wykorzystaj kamień do pizzy, dzięki któremu pity będą gotowe w ekspresowym tempie. Tak przygotowane chlebki pita, przekrój i wypełnij ulubionymi dodatkami. Niewykorzystane od razu placki, przechowuj w strunowym woreczku i odgrzej bezpośrednio przed podaniem.


Chlebek pita – jak podać?

Choć chlebek można podać jako dodatek do gęstych sosów, zup czy gulaszy, pita idealnie nadaje się do nadziewania. Wypełnienie mogą stanowić świeże lub grillowane warzywa, kremowy hummus, chrupiący falafel, świeże zioła, a także sos czosnkowy lub jogurtowy, na bazie domowego majonezu. Jeżeli organizujesz większe przyjęcie, możesz zaserwować poszczególne składniki oddzielnie, tak by każdy mógł stworzyć własną kombinację. W zależności od preferencji, możesz skorzystać z grillowanego drobiu lub wołowiny albo sięgnąć po coraz bardziej popularne i dostępne wegańskie zamienniki mięsa. Jeżeli szukasz niebanalnych pomysłów na aromatyczne, warzywne dodatki, idealny będzie dla ciebie przepis na bakłażana z domowym labneh lub kotleciki kofta.

 

Krótka historia chlebka pita 

Pita powstała oryginalnie z połączenia dwóch najbardziej podstawowych składników: mąki i wody. Mieszanka pozostawiona na zewnątrz absorbowała obecne w otoczeniu, naturalne drożdże, a wyrośnięte ciasto pieczono nad gorącym ogniem. Tak przygotowywane bułeczki pita syciły mieszkańców, zamieszkujących państwa położone przy wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Właśnie dlatego chlebek pita zjemy dzisiaj przede wszystkim w Grecji, Egipcie i państwach Bliskiego Wschodu. Warto pamiętać, że w zależności od dostępnych zasobów i warunków, własne receptury na pieczywo opracowali przodkowie na całym świecie. Jeżeli zasmakuje ci chlebek pita, spróbuj także przepisu na meksykańską tortillę, włoską piadinę, idealny do indyjskich dań chlebek naan lub przepis naszych babć podkarpackie proziaki.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne