Nalewka cytrynowa

Ocena:

4.46 (152)

  • 45 min.
  • więcej niż 10 osób
  • średni

Nalewka cytrynowa to jeden z najpopularniejszych domowych trunków, który znajdziemy w wielu barkach. Taki napitek to nie tylko moc smaku, ale i mnóstwo zdrowotnych właściwości, dlatego warto przyrządzać go co roku. Ten przepis to nasza polska wersja popularnego włoskiego limoncello. Zobaczcie, jak zrobić cytrynówkę, która zachwyca smakiem i aromatem.

Składniki:

  • cytryna  6 szt.

  • cukier  220 g

  • wódka  500 ml

  • woda  250 ml

Nalewka cytrynowa - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Cytryny: owoce dokładnie czyścimy, a następnie sparzamy wrzątkiem. Z połowy cytryn ścieramy skórkę, a z pozostałych wyciskamy sok. 

  • Krok 2:

    Nastawienie nalewki: wyciśnięty sok i skórki wrzucamy do słoika i zalewamy wódką. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 2 dni. 

  • Krok 3:

    Syrop cukrowy: po tym czasie wodę zagotowujemy syrop z wody oraz cukru i odstawiamy go do wystudznia. 

  • Krok 4:

    Nalewka cytrynowa: sok cytrynowy z wódką przelewamy przez sitko, a potem przez filtr do kawy i łączymy go z syropem cukrowym. Gotową nalewkę rozlewamy do butelek.

Porady

  • Aby zrobić domową nalewkę z cytryn jak limoncello, musimy kupić dobrej jakości cytrusy. Najlepiej więc wybrać te ekologiczne i zwrócić uwagę, aby były mocno soczyste. Ważne, aby wcześniej dokładnie je umyć, gdyż w sklepach często spotkamy owoce pokryte nabłyszczającym woskiem
  • Jeśli wolicie mocniejsze alkohole, zamiast wódki możecie wykorzystać też spirytus. Cytrynówka na spirytusie będzie bardziej wyrazista, dlatego, aby ją zbalansować, można dodać do niej nieco więcej cukru. 
  • Chcecie, aby nalewka cytrynowa smakowała jeszcze lepiej? Dobrym rozwiązaniem dodającym trunkowi domowego, naturalnego charakteru, jest niepełne cedzenie i filtrowanie alkoholu. Chodzi o pozostawienie cytrynowego miąższu, który sprawi, że nalewka będzie jeszcze bardziej intensywna.  
  • Skórki z cytryny, pozostałe po wyciskaniu soku, warto włożyć do zmywarki. Dzięki temu w naturalny sposób odświeżymy urządzenie bez potrzby kupowania chemicznych detergentów. 
  • Jeśli nie chcecie czekać i macie ochotę na ekspresową wersję nalewki, wypróbujcie też wersję, którą można konsumować już na drugi dzień. Wystarczy ugotować syrop cukrowy i lekko go ostudzić, a następnie wymieszać ze spirytusem oraz szklanką soku z cytryny. Taka szybka nalewka cytrynowa musi teraz trafić do lodówki na całą noc i kolejnego dnia jest gotowa do spożycia. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Nalewka cytrynowa - wariacje smakowe

Nalewka z cytryny smakuje wybornie już w bazowej wersji, jednak można ją dodatkowo urozmaicać przeróżnymi przyprawami lub ziołami. Fantastycznie smakuje z garścią świeżej mięty, gałązką melisy lub kawałkiem korzenia imbiru. Dobrym wyborem będzie też nalewka cytrynowa z miodem. Do tej nalewki można też dorzucać inne owoce, tworząc miksy smaków i zapachów. 

Jedną z najciekawszych modyfikacji domowego alkoholu jest nalewka cytrynowa z kawą. To niesamowicie aromatyczna i wbrew pozorom świetnie komponująca się kombinacja. Przed zalaniem cytrusów alkoholem wystarczy je delikatnie ponacinać i wetknąć w te miejsca ziarna kawy. Nie kosztuje to wiele pracy, a efekt jest rewelacyjny.

Wartym przetestowania przepisem jest również nalewka cytrynowa z mlekiem, czyli tak zwana nalewka farmaceutów (lub nalewka aptekarska). Ten stary przepis, który robiły już nasze babcie, jest fantastycznym domowym lekiem na infekcje.

Nalewka cytrynowa - przepis o wielu twarzach

Jak przystało na domowy alkohol, przepisów na cytrynówkę jest całe mnóstwo. W każdym domu robi się ją nieco inaczej, a dodatkowo z roku na rok pojawiają się kolejne ulepszenia i modyfikacje receptury. Stąd też duża różnorodność jeżeli chodzi o bazę cytrynówki. Jedni robią nalewkę cytrynową na wódce, inni wolą mocniejszą wersję i preferują nalewkę cytrynową na spirytusie lub bimbrze. Nalewka z cytryn i spirytusu oczywiście może mieć różną moc w zależności od tego ile innych składników się w niej znajduje. Możliwości jest wiele i poza sprawdzonymi recepturami warto próbować nowych metod i proporcji. Takie eksperymenty często przynoszą smakowite rezultaty. 

Z czym podawać nalewkę z cytryn?

To, z czym najlepiej podawać cytrynówkę, zależy jak jest zrobiona. Nalewka cytrynowa z imbirem na słodko to alkohol pasujący raczej do deserów. Jeśli natomiast nalewka jest wysokoprocentowa i nie zawiera dużo cukru, to jak najbardziej sprawdzi się do kolacji. Już mała porcja takiego alkoholu pobudzi kubki smakowe. Co więcej, nalewka cytrynowa świetnie smakuje nie tylko solo, ale również w połączeniu z napojami i sokami, więc będzie świetną bazą do wszelkiego rodzaju drinków i koktajli. 

Nalewka cytrynowa świetnie sprawdzi się także jako dodatek do wypieków. Można jej używać zarówno jako ponczu do nasączania biszkoptów, jak i składnika kremów. Jeśli przygotowujecie lemon curd, warto dodać do niego łyżkę takiego domowego trunku. Niewielka ilość nalewki wzbogaci także smak babki lub tarty cytrynowej. Nalewka cytrynowa będzie też wspaniałym dodatkiem do domowego sernika. Jeśli akurat zabraknie wam świeżej cytryny, nalewką możecie zastąpić w przepisie zarówno wyciśnięty sok, jak i startą skórkę.

Jeśli wolicie lekkie desery na zimno, koniecznie wypróbujcie krem cytrynowy z mascarpone. Kolejny smakowity pomysł to lody lub granita z dodatkiem domowej cytrynówki. Taki aromatyczny deser dla dorosłych idealnie orzeźwia i chłodzi, więc szczególnie dobrze sprawdzi się jako słodka przekąska na upalne dni. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne