Dżem jabłkowo-dyniowy

Ocena:

4.24 (283)

  • 1 godz. 20 min.
  • dla 7 osób
  • średni

Najprostszy dżem z dyni i jabłek zachwyci fanów jesiennych przetworów. Słodka dynia i winne jabłka doskonale się uzupełniają. Dżem jest idealny na śniadaniowe kanapki, do słodkich naleśników czy do przełożenia ciast. Dżem z dyni z jabłkami najlepiej jest przygotować w sezonie na dynie, czyli między wrześniem a listopadem. Przygotowanie go nie zajmie dużo czasu, a efekt zadowoli niejedną panią domu.

Składniki:

  • dynia  1 kg

  • jabłka  1 kg

  • cukier  200 g

  • cytryna  2 szt.

  • cynamon  2 łyżeczki

  • goździki  1 łyżka stołowa

Dżem jabłkowo-dyniowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Z dyni usuwamy nasiona, obieramy i kroimy w kostkę. Na im mniejsze kawałki pokroimy dynię, tym szybciej się ugotuje. Warzywo wrzucamy do garnka i podlewamy wodą (200 ml), zasypujemy cukrem i dorzucamy goździki. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu/ mocy kuchenki.  

    Dynia - krojenie
  • Krok 2:

    W tym czasie wyciskamy sok z cytryny, jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Łączymy z sokiem cytryny i dorzucamy do gotującej się dyni. Mieszamy całość i dusimy na wolnym ogniu przez ok. pół godziny, aż dynia i jabłka się rozpadną. Mieszamy nie za często, pod koniec dosypując cynamon i łącząc składniki. Gotowy dżem przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików z gumką. Odstawiamy do góry dnem, a następnie - aby dżem z dyni i jabłek postał dłużej w spiżarni - pasteryzujemy na mokro w garnku z grubszym dnem.

    Jabłka krojenie

Porady

  • Jeśli przygotowując dżem z dyni z jabłek używamy dyni hokkaido, nie musimy jej obierać. 
  • Do przepisu na dżem z dyni i jabłek możemy też użyć przygotowanego wcześniej  puree z dyni.
  • Najlepiej sprawdzą się w przepisie na dżem z dyni jabłka kwaśne, np. szare renaty, antonówki, czy szampiony.
  • Pestki z jabłek można wykorzystać do przygotowania domowego octu jabłkowego.
  • Aby osiągnąć gładką strukturę dżemu owoce należy przetrzeć przez przecierak do warzyw lub wykorzystać w tym celu blender ręczny.
  • Dżem z dyni i jabłek powinien przy pasteryzowany, aby dłużej zachował świeżość. Sprawdź, jakie istnieją metody pasteryzacji domowych przetworów
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić dżem z dyni i jabłek?

Pyszny, jesienny dżem z jabłek i dyni może być przygotowany w bardzo prosty sposób. Wystarczy poddusić dynię i jabłka z dodatkami w garnku z głębokim dnem. W przygotowaniu słoików z dżemem mogą przydać się przecierak, szczypce do słoików, czy garnek do smażenia konfitur - sprawdź nasz niezbędnik do przetworów. Dzięki dodatkowi cukru, naturalnej substancji żelującej, dżem ma galaretowatą konsystencję i idealnie utrzymuje się na kanapkach. Sok z cytryny nadaje kwaśnego, wyraźnego smaku. Słoiki powinny zostać przed napełnieniem dokładnie oczyszczone i wyparzone. Pasteryzowane przetwory mogą być przechowywane znacznie dłużej w domowej spiżarce. Jeśli jednak słoik się rozszczelni (zbyt łatwo będzie można odkręcić nakrętkę) lub na powierzchni jedzenia pojawią się ślady pleśni przetwór ten należy wyrzucić, ponieważ nie nadaje się on do zjedzenia. 

Dżem z dyni z jabłek oraz inne pomysły

Przygotowane samodzielnie konfitury są znacznie tańsze i zdrowsze. Można też dowolnie łączyć ich smaki odkrywając coraz to nowsze połączenia. Dżemy owocowe to świetny pomysł, aby zachować smak sezonowych owoców na dłużej. Dżem z dyni z jabłkami jest przepisem dobrze wyważającym słodycz i kwaskowość kluczowych składników. Dynie można też z powodzeniem połączyć z pomarańczą – przepis na dżem z dyni z pomarańczą i cytryną świetnie smakuje z przyprawami korzennymi. Warto pamiętać o tym, że ich smak będzie po wystygnięciu dżemu wydawał się mocniejszy. Ciekawą propozycją są też dżemy jabłkowe z dodatkami. Dżem z samych jabłek charakteryzuje się słodkim, lekko kwaskowatym smakiem. Świetnie sprawdzi się jako szybkie nadzienie do szarlotki. Jeśli lubimy cierpkie nuty połączone z delikatnym musem z jabłek zdecydowanie warto przygotować dżem jabłkowo-aroniowy. Aronia bogata jest w witaminę C – pomoże więc na problemy z odpornością.

Gdy sady i piwnice są pełne – sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać jabłka w kuchni.
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne