Czerwona kapusta kiszona

Ocena:

4.41 (209)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Czerwona kapusta kiszona to ciekawa alternatywna do popularnej kiszonki w białej wersji, nieco różniąca się smakiem, jest twardsza i nie tak soczysta. Przygotowanie jest proste, ale trzeba poświęcić trochę czasu, na ubijanie i ugniatanie w między czasie. Czerwoną kapustę kiszoną możemy stosować w tych samych przepisach, co białą. Najczęściej jednak, robi się z niej surówkę do obiadu, podając ją samą lub z wymieszaną z innymi składnikami, np. z jabłkiem, marchewką i cebulą.

Składniki:

  • czerwona kapusta  1 szt.

  • sól  19 g

  • cukier  40 g

Czerwona kapusta kiszona - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kapusta: wybieramy niedużą - 1 kg, maksymalnie 2 kg, inaczej trzeba będzie zwiększyć proporcje. Zdejmujemy z niej uszkodzone liście.

  • Krok 2:

    Szatkowanie: kapustę kroimy na ćwiartki, usuwamy z nich głąb i kroimy na dość cienkie paski. Odpowiednia do tego będzie też szatkownica - szybciej skończymy pracę.

  • Krok 3:

    Doprawianie: do poszatkowanej czerwonej kapusty dosypujemy sól, cukier (można pominąć). Opcjonalnie można dodać kminek, ale nie wszyscy go lubią.

  • Krok 4:

    Ubijanie: kapustę przekładamy do naczynia i ugniatamy ją tłuczkiem. Może to potrwać aż 30 minut. Chodzi o to, żeby kapusta puściła sok, na 3-4 cm ponad jej powierzchnię. Jeśli mimo długiego ugniatania nie udaje nam się uzyskać takiej ilości, dolewamy do niej 250 ml przegotowanej i zimnej wody na 1 kg. W takiej sytuacji dosypujemy dodatkowe 19 g soli.

  • Krok 5:

    Kiszenie: czerwoną kapustę przekładamy do małej beczki, glinianego garnka lub słoika. Ubijamy ją mocno, żeby sok wydostał się na górę. Na wierzchu układamy talerzyk, a na nim kamień (lub kamień dociskowy do kupienia w sklepie), chodzi o to, żeby całość była mocno dociśnięta.

Porady

  • Czerwona kapusta kiszona może być zrobiona z dodatkiem marchewki - podobnie jak klasyczna kiszona kapusta do domowej spiżarni. Dzięki temu będzie jeszcze smaczniejsza, a przy okazji przemycimy do kiszonki więcej witamin.
  • Kiszona czerwona kapusta na ciepło - można z niej z łatwo zrobić pyszny dodatek do obiadu. Wystarczy włożyć modrą kiszoną kapustę do garnka razem ze startym jabłkiem, podlać szklanką wody i dusić 10 minut. Po tym czasie należy dodać do niej zeszkloną na łyżce oleju, pokrojoną w drobną kostkę białą cebulę i chwilę razem dusić na małym ogniu. Do tego łyżka miodu, pieprz do smaku i w prosty sposób uzyskujemy smaczną kiszoną czerwoną kapustę na ciepło.
  • Można również przygotować surówkę z czerwonej kapusty kiszonej. W tym celu mieszamy drobno pokrojone (lub starte) jabłko, kiszoną czerwoną kapustę i poszatkowaną cebulę. Do tego sos z soku z cytryny z oliwą w proporcji 2:1. Doprawiamy do smaku miodem, solą i pieprzem.
  • Jeśli chcemy przyspieszyć proces kiszenia, możemy kapustę modrą podlewać sokiem z ogórków kiszonych lub z białej kapusty, która jest już gotowa.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czerwona kapusta - właściwości

Czerwona kapusta, zwana również kapustą modrą lub fioletową to bardzo niedocenione warzywo. W wersji ukiszonej częściej można spotkać jej białą wersję, a szkoda, ponieważ czerwona zwłaszcza jako kiszonka jest bardziej bogata w witaminy i składniki odżywcze. Czerwona kapusta zawiera duże ilości antocyjanów, którym zawdzięcza swój czerwony kolor. Antocyjany zaliczane są do bardzo silnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. Do tego modra kapusta zawiera 10 razy więcej witaminy A niż kapusta biała. Witamina A pomaga w budowie kości, utrzymaniu zdrowych zębów i błon śluzowych. Do tego zawiera duże ilości witaminy C i B6 i jest bogatszym źródłem żelaza, manganu, selenu, magnezu, potasu i innych minerałów.

Czerwona kapusta kiszona - przepisy

Czerwoną kapustę kiszoną można wykorzystywać tak samo jak kiszoną kapustę białą. Można przygotować z niej:

Przepisy pozostają takie same jak w przypadku kiszonej kapusty białej, wystarczy tylko zamienić w nich warzywa. Dobrze jednak do potraw z czerwonej kiszonej kapusty dodać kminek - będzie lepiej się trawić.

Dlaczego kminek do czerwonej kapusty kiszonej?

Kminek to bardzo bezpieczne zioło i można go stosować nawet u małych dzieci. Jego nasiona zwiększają wydzielanie soków trawiennych, co ułatwia trawienie ciężkostrawnych potraw. Dzięki temu możemy uniknąć zgagi przy ciężkostrawnych daniach, na przykład po zjedzeniu bigosu z czerwonej kapusty kiszonej. Kminek stosuje się także przy wzdęciach, dlatego dodaje się go do potraw z kiszoną kapustą.

Sok z czerwonej kiszonej kapusty

Sok z czerwonej kiszonej kapusty to skarbnica witamin i składników odżywczych, poza tym pozytywnie wpływa na wiele czynników w organizmie. Świetnie gasi pragnienie, stymuluje układ odpornościowy i produkcję przeciwciał. Jego picie chroni przed infekcjami, przeziębieniami, kaszlem i grypą. Zawarte w soku modrej kiszonej kapusty naturalne bakterie korzystnie wpływają na  florę bakteryjną jelit - oczyszczają organizm przez usuwanie z niego toksyn. Ponadto przyspiesza metabolizm, reguluje przemianę materii i niweluje szkodliwe działanie alkoholu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne