Okładka "Moje Gotowanie" 06/2018

Ciasto czereśniowe z galaretką

Ocena:

4.47 (195)

  • 3 godz. 0 min.
  • więcej niż 10 osób
  • średni

Ciasto z czereśniami można przygotować na wiele sposobów. Nasza propozycja to kwintesencja lata. Lekki, puszysty biszkopt, orzeźwiający krem cytrynowy i wieńcząca deser galaretka, pełna słodko- kwaśnych owoców. Tak przygotowane ciasto nie tylko pysznie smakuje, ale też oczaruje gości wyglądem. Przepis na tę wersję ciasta z czereśniami pochodzi z magazynu "Moje Gotowanie" nr 6/2018. Najnowszy numer już w sprzedaży!

Składniki:

  • jajka  2 szt.

  • cukier puder  50 g

  • cukier waniliowy  12 g

  • mąka pszenna  50 g

  • mąka ziemniaczana  30 g

  • proszek do pieczenia  2 g

  • mascarpone  500 g

  • krem cytrynowy  60 g

  • czereśnie  1 kg

  • galaretka wiśniowa  150 g

Ciasto czereśniowe z galaretką - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ciasta czereśniowego, rozpocznij od upieczenia biszkoptu. Tortownicę o średnicy 26 cm wyłóż papierem do pieczenia.  Białka ubij na sztywną pianę. Stopniowo dodawaj cukier puder i cukier waniliowy. Kiedy piana będzie sztywna i lśniąca, dodaj po jednym żółtku. Obie mąki przesiej z proszkiem i dokładnie, lecz delikatnie, wmieszaj do masy. Tak przygotowane ciasto, przełóż do formy. Piecz przez 10-15 minut, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. 

  • Krok 2:

    Przygotuj krem. Mascarpone ubij krótko mikserem. Dodaj krem cytrynowy i wymieszaj. Wystudzony biszkopt pokryj kremem. Galaretkę przygotuj według instrukcji na opakowaniu. Na warstwie kremu ułóż owoce, a następnie polej schłodzoną, delikatnie żelującą warstwą galaretki. Wstaw do lodówki i schładzaj około dwóch godzin, do czasu zupełnego stężenia. 

Porady

  • Choć czereśnie idealnie równoważą smak deseru, do galaretki możesz użyć też innych, drobnych owoców lata. Równie dobrze sprawdzą się truskawki, maliny lub wiśnie. Decydując się na dodatek innych owoców, pamiętaj jednak o doborze odpowiedniego smaku galaretki. 
  • Jeżeli nie masz dostępu do gotowego kremu cytrynowego, mascarpone możesz dosłodzić i wymieszać z trzema łyżkami soku i łyżką skórki otartej z cytryny. Przy odrobinie cierpliwości, lemon curd przygotujesz jednak samodzielnie. Przechowywany w lodówce krem, nadaje się do spożycia przez dwa tygodnie. Możesz wykorzystać go jako dodatek do naleśników lub pancakes.  
  • Ciasto czereśniowe z galaretką idealnie sprawdzi się w roli prostego, urodzinowego tortu. Jeżeli chcesz nadać deserowi bardziej odświętnego charakteru, przygotuj więcej kremu cytrynowego i za pomocą szprycy, ozdób wierzch rozetkami. Aby dopełnić całości, na każdej z nich, ułóż dodatkowo wydrylowaną, odsączoną z nadmiaru soku, czereśnię i listek mięty. 

 

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Idealny biszkopt- jak go upiec?

Opanowanie przepisu na idealny biszkopt, pozwala na tworzenie nieskończonych kombinacji ciasta z sezonowymi owocami. Jeżeli chcesz uzyskać puszysty wypiek, upewnij się, że jajka mają temperaturę pokojową.  Ważnym krokiem w przygotowaniu ciasta jest dokładne ubicie białek z cukrem. Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Aby sprawdzić czy uzyskaliśmy pożądany efekt, możemy przeprowadzić test, polegający na obróceniu miski do góry dnem. Jeżeli piana będzie dobrze ubita, zawartość naczynia nie powinna wypłynąć. Kolejnym, ważnym momentem jest delikatne połączenie masy z przesianą mąką. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat idealnego biszkoptu, sprawdź nasz przepis na jasny biszkopt z czterech jajek. 

Czereśnie- jak wykorzystać nadmiar owoców?

Sezon na czereśnie trwa od końca maja do połowy lipca. Zbiory, choć krótkie, bywają bardzo obfite, dlatego warto wykorzystać owoce na wiele różnych sposobów. Jeżeli szukasz przepisu na szybki placek z czereśniami, możesz wykorzystać recepturę na proste i niezawodne ciasto z truskawkami, do którego nadają się dowolne owoce lata. Innymi pomysłami może być pyszna tarta czereśniowa lub prosty i klasyczny, francuski deser clafoutis. Jeżeli dysponujesz nadmiarem owoców i chcesz zachować ich smak na dłużej, przygotuj czereśnie w waniliowym syropie. O każdej porze roku możesz wykorzystać je do naleśników, domowego budyniu lub zwieńczyć nimi lekką bezę Pavlova

Mrożenie owoców, czyli lato przez cały rok

Dietetycy dawno obalili mit, jakoby ujemna temperatura miała wpływ na spadek wartości owoców i warzyw. Choć w przypadku czereśni i wiśni, trzeba poświęcić chwilę na drylowanie, tak przygotowane owoce, możemy przechowywać nawet przez dwanaście miesięcy. Aby uniknąć sklejenia czereśni i zachować ich krągły kształt, warto mrozić je dwuetapowo. W tym celu, pamiętając o zachowaniu odstępów, owoce ułóż najpierw na plastikowych tackach, płaskim talerzu lub macie silikonowej. Dopiero po godzinie, kiedy czereśnie będą wstępnie zamrożone, wrzuć je do strunowego woreczka i ponownie umieść w zamrażarce. Zapasy warto opisać datą, by mieć pewność, że w przyszłości nic się nie zmarnuje. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przechowywania dobrodziejstw lata, przeczytaj jak mrozić owoce i warzywa

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne