Przepisy na sosy

iStock-sos-garnek-min

Sosy to dodatek do potraw, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Tworzone są na bazie różnych składników uzupełnianych przyprawami i ziołami. Dzięki temu możliwe jest nadanie im wielu smaków: łagodnego, słodkiego, ostrego, kwaśnego. Dodaje się je do mięs, warzyw, sałat, makaronów, deserów, przystawek i przekąsek. Zobacz zebrane przez nas przepisy na sosy.

Przepisy na sosy

Sosy: popularne propozycje

Najlepsze sosy mają za zadanie wzmocnić i podkreślić smak serwowanych dań. Często chronią potrawy przed nadmierną suchością. Wykorzystuje się je również jako element dekoracyjny.

Sosy do dań klasyczna kuchnia francuska dzieli na pięć kategorii, wśród których znajdują się sosy emulsyjne (np. sos holenderski i sos majonezowy), sosy na bazie pieczonych kości, na jasnym wywarze, sosy beszamelowe oraz sosy pomidorowe.

Sos beszamelowy to klasyka kuchni. W tym przypadku o ojcostwo rywalizują między sobą Francuzi i Włosi. W wariancie francuskim beszamel serwuje się do mięs i gotowanych warzyw. Włoscy kucharze uczynili z niego podstawę sosów do makaronu, w tym różnych wariantów lasagne. Podstawowy beszamel powstaje na bazie mleka albo śmietany oraz jasnej zasmażki z masła i mąki. Bardzo ważnymi jego składnikami są przyprawy: biały pieprz i niezbędna gałka muszkatołowa.

Sos serowy jest jedną z interpretacji powyższego przepisu. Jeśli do beszamelu dosypiemy utarty żółty ser, uzyskamy tak zwany sos Mornay. Podaje się go do zapiekanek warzywnych oraz mięsnych, przede wszystkim wykorzystujących ryby, drób i cielęcinę. Sprawdzi się także z makaronami. Inną wariacją na temat beszamelu jest sos soubise - aromatyczny i cebulowy, serwowany tradycyjnie do baraniny.

Sosy serwowane do mięs to także różnego rodzaju sosy pieczeniowe, pieprzowe lub wykorzystujące suszone owoce, na przykład śliwki.

Sos grzybowy ma w kuchni bardzo szerokie zastosowanie. Podaje się go do dań z ziemniaków, pieczonych mięs, makaronu, ryżu, dań mącznych. Bazę stanowić może śmietana, bulion, a w wersji dietetycznej także jogurt naturalny. Grzyby są aromatyczne same w sobie, zadbać więc trzeba o odpowiednie zrównoważenie smaków. W przypadku słodkiej śmietanki jako uzupełnienie wybierzmy czosnek lub cebulę, a przy śmietanie kwaśnej grubo mielony pieprz, szczypior, chrzan lub tymianek. Do sosów grzybowych często dodaje się nieco alkoholu: wina, porto lub sherry. Aby zestawienie było harmonijne, procenty dolewamy wówczas, gdy duszone grzyby prawie całkowicie wyzbędą się płynu.

Jak zagęścić sos?

Przepisy na dobre sosy najczęściej wskazują, w jaki sposób można zagęścić dany sos. Najprostszą metodą, nie zwiększającą kaloryczności, jest redukcja, polegająca na gotowaniu płynu powstałego z pieczenia lub smażenia mięsa tak długo, aż większość wody odparuje.

Sosy zagęszczać można również dodatkiem masła (w wariancie egzotycznym także masła orzechowego), serka topionego lub mascarpone, mąki ziemniaczanej albo mącznej zawiesiny. Chętnie stosowaną przez nasze mamy i babcie metodą jest zasmażka powstała z mąki podsmażonej na maśle. Jeśli przygotowujemy sos z warzyw albo suszonych owoców, wystarczy składniki zmiksować.

Jakie sosy do kurczaka?

Sos do kurczaka to najlepszy dowód na to, że dodatki potrafią całkowicie odmienić charakter dania. Jest wiele dobrych sosów do kurczaka. Niektóre bazują na tłuszczu wytopionym podczas pieczenia tuszki w piekarniku, inne na przygotowanym wcześniej bulionie, a jeszcze inne na śmietanie. Serwuje się je zimne lub gorące.

Drób doskonale komponuje się także ze słodką nutą, jak choćby znanym w kuchni polskiej sosem potrawkowym z rosołu, masła i mąki z dodatkiem agrestu i rodzynek. Ciekawi nowych smaków powinni spróbować dodatku pora, jabłka i curry.

Jakie sosy do ryby?

Sos do ryby powinien delikatnie podkreślać jej smak, ale nie dominować w daniu. W przypadku świeżych i dobrych jakościowo ryb często wystarczy dodatek masła i plasterek cytryny. W wersji obiadowej z tych samych składników przygotować można aromatyczny maślany sos.

Sos koperkowy w różnych wariacjach to także częsty dodatek do dań rybnych. Można go przygotować na bazie bulionu, śmietany, masła, mleka lub oliwy. W pierwszych dwóch przypadkach może być także wykorzystany jako dodatek do mięs na ciepło lub zimno, pulpetów i gotowanych warzyw. Zmiana dodatków modyfikuje smak sosu koperkowego, pozostaje on jednak - podobnie jak inne sosy ziołowe - lekki i nie dominujący.

Sos tzatziki popularność zyskuje zawsze w sezonie grillowym, ponieważ znakomicie podkreśla aromat potraw z rusztu. Sprawdzi się także jako dodatek do grillowanych i smażonych ryb. Można wykorzystać go również do mięs na zimno oraz kanapek z różnymi dodatkami. Idealny sos tzatziki przygotowywany jest na gęstym jogurcie greckim z dodatkiem świeżych ogórków, czosnku, koperku i mięty.

Sosy do ryb w wariancie orientalnym bazować mogą na sosie sojowym - wystarczy dodać do niego posiekany imbir oraz sok z cytryny, sosie teriyaki lub sezamowym. Innym chętnie wykorzystywanym azjatyckim dodatkiem do sosu jest wasabi. Osoby gustujące w ostrych, ale rodzimych smakach chętnie sięgają po sosy musztardowe, paprykowe, czosnkowo-cebulowe lub chrzanowe. Ryby doskonale smakują także z pomidorami.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować