Przepisy na pierogi

pierogi

Pierogi to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni polskiej, ale rozmaite rodzaje pierogów znajdziemy w innych kuchniach świata. Przepis na pierogi jest prosty – wystarczy zagnieść elastyczne ciasto i nafaszerować je ulubionymi składnikami. Pierogi na słodko i pierogi na wytrawnie - to dwie wersje, które możemy przygotować zarówno na obiad, deser czy kolację. Idealne pierogi mają delikatne rozpływające się w ustach ciasto i aromatyczny, pełen smaku farsz. Pierogi ruskie odsmażane na patelni, pierogi z kapustą i grzybami na Wigilię czy pierogi z borówkami w pełni wakacji - to tylko niektóre z propozycji. Sprawdźcie nasze przepisy na pierogi.

Przepisy na pierogi

Skąd się wzięły pierogi?

Często uznajemy je za tradycyjną polską potrawę, jednak pierogi od wieków są obecne także w kuchni włoskiej, rosyjskiej, żydowskiej, meksykańskiej czy indyjskiej, a ich receptura tak naprawdę narodziła się w Chinach, skąd przez Ruś dotarła nad Wisłę.

Prawdopodobnie stało się to w XIII wieku, za sprawą Jacka Odrowąża, dominikanina, kaznodzieję i misjonarza, zwanego „Apostołem Słowian”, który ewangelizował nie tylko mieszkańców Polski, ale również Czechów, Prusów czy Rusinów, zaś ostatnie lata spędził w Krakowie. Jak głosi legenda zasmakował w pierogach podczas pobytu w Kijowie. Gdy w 1241 r. Kraków najechali Tatarzy miejscowi dominikanie karmili pierogami wygłodniałych mieszkańców splądrowanego grodu.

Pierogi - od świątecznego dania do codziennego przysmaku

Początkowo pierogi były potrawą przyrządzana tylko na specjalne okazje i święta, na weselach jedzono duże pierogi zwane kurnikami, zaś na stypach – knysze. W okresie kolędowania pojawiały się koladki, zaś z okazji imienin pieczono słodkie anieżki i socznie.

W XVII w. pierogi były już ważnym elementem polskiej kuchni. Nic dziwnego, że ich recepturę znajdziemy m.in. w pierwszej polskiej książce kucharskiej, czyli „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw”, spisanej przez Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza na zamku wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego w Wiśniczu.

„Pirogi, rozmaitym sposobem robią się, z sera słodkiego pirogi leniwe, inne w cieście zawijane, alboli też w piecu pieczone, lub z mięsa wieprzowego, wołowego tłustego siekanego, dobrze zaprawne” – pisał Wojciech Wielądko w książce „Kucharz doskonały” z 1783 r.

Wiele pomysłów na pierogi proponowała również legendarna Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka niezwykle poczytnych poradników kulinarnych, których nakład przewyższał wydania dzieł Mickiewicza czy Słowackiego.

Dzisiaj pierogi uważane są za polski symbol. Przygotowujemy je w wielu różnych wariantach - za każdym razem smakują równie pysznie!

Jak zrobić ciasto na pierogi?

Przygotowywanie pierogów najlepiej zacząć od zrobienia ciasta. Jak zrobić ciasto na pierogi? Ciasto na pierogi powinno być elastyczne i łatwo dawać się formować. Podstawowy przepis na ciasto na pierogi zakłada użycie mąki pszennej i gorącej wody. Niektórzy dodają do ciasta odrobinę oleju, inni całe jajko. Warto przyprawić je odrobiną soli, będzie smaczniejsze.

Ciasto na pierogi powinniśmy cienko rozwałkować, ale uważajmy, żeby pierogi nie rozpadły się podczas gotowania. Jeśli przygotowujemy pierogi na kilka godzin przed ich gotowaniem, przykryjmy talerz z pierogami ściereczką, żeby pierogi nie schły. Pierogi gotujemy we wrzącej wodzie – od momentu wypłynięcia kilka minut. Ważne, żeby ciasto się nie rozgotowało, ale też nie było zbyt twarde.

Przepisy na pierogi – klasyczne smaki

W kuchni polskiej możemy znaleźć kilka najpopularniejszych rodzajów pierogów. Przede wszystkim będą to pierogi z mięsem. Do ich zrobienia warto wykorzystać skrawki mięsa z obiadu lub części, które są na przykład zbyt poprzerastane, by zjeść je w innej postaci. Mięso przed zmieleniem na gładką masę możemy lekko obsmażyć, będzie miało więcej smaku.

Równie smaczne są pierogi ruskie. Co ciekawe, ich nazwa nie pochodzi od Rosji, ale od Rusi, gdzie były jedzone. Farsz tradycyjnych ruskich pierogów powstaje na bazie twarogu, ziemniaków i pieprzu.

Innym pomysłem jest zrobienie pierogów z kapustą i grzybami. To klasyka, która pojawia się na naszych stołach zwłaszcza w okresie świątecznym.

Pierogi możemy podawać także w wersji słodkiej. Szczególnie latem smakują wyjątkowo dobrze. Wystarczy do środka włożyć świeże sezonowe owoce i ewentualnie dosłodzić odrobiną cukru. Inną wersją są pierogi z serem na słodko. Do twarogu możemy dodać odrobinę gęstej śmietany i szczyptę cynamonu.

Domowe pierogi – przepisy dla lubiących eksperymenty

Pierogi można również serwować z innymi farszami. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Przykładowo, możemy podać pierogi z farszem z kaszy gryczanej i sera lub z soczewicy. Warto także eksperymentować z ciastem. Ciasto na pierogi nie zawsze musi być zrobione z mąki pszennej. Możemy wybrać opcję bezglutenową lub podkręcić ciasto dodatkami. Szpinakowe, pomidorowe czy grzybowe ciasto na pierogi sprawi, że ich zawartość zyska na smaku. Podobnie możemy postąpić z pierogami na słodko. Pierogi z truskawkami w cieście czekoladowym są pyszne!

Pierogi można także upiec w piekarniku – będą miały wtedy zupełnie inny smak. Popularnym sposobem jest także odsmażanie pierogów na maśle.

Jak podawać pierogi?

Pierogi możemy serwować z wieloma dodatkami. Najpopularniejsze to skwarki lub podsmażona na patelni cebulka. Pierogi świetnie smakują również polane odrobiną roztopionego masła. Często pierogi, zwłaszcza słodkie, ale nie tylko podawane są z kleksem gęstej kwaśnej śmietany. Do słodkich pierogów z serem możemy też przygotować sos owocowy. Malutkie pierożki warto również podawać z esencjonalnym bulionem mięsnym lub wegetariańskim.

Jak jeść pierogi? Pierogi możemy jeść samym widelcem – ciasto jest zwykle na tyle miękkie, że spokojnie podzielimy pierogi na mniejsze części przy użyciu tylko widelca. Jeśli jednak jesteśmy w restauracji powinniśmy użyć noża i widelca, zwłaszcza gdy pierogi umieszczone są na płaskim talerzu i są dość spore. Co innego, kiedy dostajemy małe pierożki z sosem lub zanurzone w bulionie w głębokim talerzu – wtedy możemy zjeść je samym widelcem lub łyżką.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować