Zupa pieczarkowa z makaronem

Ocena:

4.47 (189)

  • 25 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Zupa pieczarkowa z makaronem jest pyszna, prosta i szybka w przygotowaniu, a do tego naprawdę sycąca. Można ją robić właściwie przez cały rok, ponieważ wszystkie składniki są łatwo dostępne. Gotujemy ją na bulionie, ale możemy śmiało wykorzystać rosół lub domową kostkę rosołową. Pieczarkową z makaronem polecamy serwować tuż po ugotowaniu.  Jaki makaron wybrać do zupy? Czym ją doprawić? Odpowiedzi i sprawdzony przepis poniżej.

Składniki:

  • pieczarki  500 g

  • makaron  200 g

  • cebula  1 szt.

  • marchewka  2 szt.

  • seler naciowy  200 g

  • masło  15 g

  • koperek  0.5 pęczka

  • bulion warzywny  2 l

  • sól  3 g

  • pieprz  3 g

  • śmietana 12%  150 ml

Zupa pieczarkowa z makaronem - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Zupa pieczarkowa z makaronem przepis: pieczarki myjemy w zimnej wodzie, obieramy i kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i siekamy w kostkę. Na patelni roztapiamy masło, przesmażamy cebulę, a po chwili dodajemy pokrojone pieczarki. Smażymy przez 10–15 minut, aż woda z grzybów odparuje, a te zezłocą się z cebulką. Marchewki myjemy w zimnej wodzie, obieramy i kroimy w kostkę, seler naciowy myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Koperek siekamy drobno.

    Pieczarki surowe
  • Krok 2:

    Gotowanie zupy pieczarkowej: w garnku zagotowujemy bulion, wrzucamy obsmażone pieczarki i cebulę. Dodajemy też marchewkę i seler naciowy. Gotujemy zupę do miękkości warzyw przez około 15 minut. Po tym czasie dokładamy makaron i gotujemy kolejne 6–10 minut, w zależności od rodzaju makaronu (zgodnie z czasem podanym na opakowaniu). Na koniec zabielamy zupę zahartowaną śmietaną (śmietanę przekładamy do szklanki, dolewamy trochę gorącej zupy i mieszamy) i dodajemy koperek. Doprawiamy w razie potrzeby po szczypcie soli i pieprzu. Zupa pieczarkowa z makaronem najlepiej smakuje od po ugotowaniu.

    Marchewka seler

Porady

  • Pieczarkowa to danie, które zazwyczaj podawane jest z makaronem, rzadziej z ziemniakami. Jeśli zdecydujesz się na makaron sięgnij po tzw. kokardki, muszelki lub świderki. Najmniej polecanym makaronem do zupy pieczarkowej są cienkie nitki, które zazwyczaj dodawane są do rosołu.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość makaronu, tak by nie zdominował potrawy. Można zrobić go wcześniej i dodać 2 minuty przez zakończeniem gotowania pieczarkowej. Można też przygotować zupę i osobno makaron, a następnie podać tak jak rosół.
  • Co ważne, możesz wybrać mniejsze oraz większe pieczarki, młodsze lub starsze, przy czym te starsze mają ciemniejszy trzon, więc zupa pieczarkowa przygotowana z takich grzybów będzie trochę ciemniejsza niż z młodych.
  • Zupa pieczarkowa z makaronem i śmietaną nie nadaje się do mrożenia, ponieważ po wyjęciu z zamrażarki poszczególne składniki rozwarstwiają się, pieczarki są wodniste, a makaron w czasie podgrzewania rozpada się.  
  • Jeśli chcesz przechować zupę pieczarkowa z makaronem na dłużej, pasteryzuj ją. Uwaga! Makaron gotujemy al dente, czyli półtwardy, dzięki temu nie rozgotuje się w czasie pasteryzacji. Gorącą zupę przelewamy  do wyparzonych i suchych słoików, zakręcamy i wstawiamy do ciepłej wody (woda powinna zakrywać nie więcej niż 2/3 wysokości słoika), zagotowujemy na małym ogniu, wyjmujemy i odstawiamy do wystygnięcia. Taka zupa może stać w lodówce nawet przez 3 tygodnie.
  • W przepisie używany jest bulion warzywny, ale można przygotować zupę pieczarkową na bazie rosołu gotowanego nawet poprzedniego dnia – do czego zachęcamy, bo to idealna kuchnia zero waste.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Zupa pieczarkowa przepis – wersja z ziemniakami

Przepisów na zupę pieczarkową jest wiele. Można wybrać wersję z makaronem, jak w przepisie wyżej, ale równie dobra jest propozycja z dodatkiem ziemniaków. Jak zrobić zupę pieczarkową z ziemniakami? Jedna z wersji jest bardzo prosta! 500g młodych pieczarek myjemy w zimnej wodzie, obieramy kroimy w plasterki. Cebulę (średniej wielkości) siekamy w drobną kostkę. Rozgrzewamy patelnię, dodajemy łyżkę masła i podsmażamy cebulę, dorzucamy pokrojone pieczarki, szczyptę soli i pieprzu. Smażymy do czasu, aż woda odparuje, a pieczarki staną się złociste.  3 średnie ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i kawałek selera kroimy w kostkę. Do garnka wlewamy 2 litry rosołu (lub bulionu warzywnego). Gotujemy, aż warzywa zmiękną, ok, 10 minut. Po tym czasie dodajemy pieczarki i zagotowujemy. Doprawiamy zupę solą i pierzem. Podajemy z odrobiną śmietanki 30% oraz z posiekaną na drobno natką pietruszki. Możena podać zupę z widocznymi składnikami albo... zblendować ją na zupę krem pieczarkową!


Zupa pieczarkowa – wersja zupa krem

I tu przechodzimy do popularnej – szczególnie jesienią – wersji aksamitnej, smakowitej pieczarkowej w postaci gęstego dania. Jak zrobić pieczarkową krem?

Myjemy i obieramy: pieczarki, marchewkę, pietruszkę, 2 ziemniaki, cebulę oraz kawałek selera. Pieczarki kroimy w plastry, cebulę w kostkę. Podsmażmy cebulę na patelni na łyżce masła. Dodajemy pieczarki i smażymy do czasu, aż woda odparuje, a pieczarki staną się złote. Pieczarki przekładamy do rondelka, zalewamy 1litrem bulionu. Warzywa kroimy na mniejsze części i dodajemy do garnka. Doprawiamy solą i pierzem. Gotujemy do miękkości. Miksujemy zupę na gładką masę. Dodajemy łyżkę masła i około 50 ml śmietanki 30%. Mieszamy. Zupę pieczarkową krem podajemy z grzankami i posiekaną natką pietruszki. Pyszna będzie też z groszkiem ptysiowym albo paluchami drożdżowymi.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne