Żurek i barszcz biały

To zupy, które obowiązkowo powinny znaleźć się na świątecznym stole. Jednak czym tak naprawdę się różnią? Tradycyjny żurek jest przygotowywany na zakwasie z mąki żytniej, natomiast barszcz biały z mąki pszennej. Żur najczęściej podajemy z ziemniakami i może być przygotowywany w wersji wegetariańskiej. Aby wydobyć tradycyjny smak barszczu białego, należy go gotować na wywarze z boczku i kiełbasy. Jak przygotować obydwie potrawy? Wielkanoc to czas, kiedy staramy się podawać naszym gościom wyjątkowe dania. Jednak nie tylko muszą pysznie smakować, ale również pięknie prezentować się na wielkanocnym stole, dlatego warto przygotować tradycyjny żur w chlebie.

Przepis jest niezwykle prosty. Potrzebujemy jedynie białej kiełbasy, szynki wiejskiej, jajek, kwaśnej śmietany oraz bazy – Żurek razowy Jak u Mamy WINIARY. Kiełbasę należy pokroić w cienkie plastry i podsmażyć na suchej patelni. Następnie szynkę kroi się w paseczki, a ugotowane jajka na ćwiartki. Kolejny krok to przygotowanie zupy według przepisu na opakowaniu i gotowanie jej przez 5 minut. Do żurku dodajemy śmietanę i przyprawy do smaku. Wydrążone chlebki podpiekamy w piekarniku, a następnie wlewamy do nich żurek, dodajemy kiełbasę, szynkę i jajka.

Do przyrządzenia białego barszczu będziemy potrzebować mięsa wieprzowego z kością (na przykład łopatki, żeberek), wędzonego boczku, kiełbasy, suszonych grzybów, surowej białej kiełbasy, włoszczyzny, cebuli, chrzanu i gęstej kwaśnej śmietany. W pierwszej kolejności należy ugotować mięso, a następnie dodać warzywa, wędzonkę, suszone grzyby, pieprz, sól i liście laurowe. Po godzinie wrzucamy do wywaru białą kiełbasę, wlewamy zakwas na biały barszcz i chwilę gotujemy. Zupę należy zaprawić śmietaną i podawać z ugotowanym jajkiem.

 

Jajka faszerowane w skorupkach

Jajka faszerowane w skorupkach to niemal obowiązkowe danie, które powinno znaleźć się na świątecznym stole – zwłaszcza że jego przygotowanie zajmuje niewiele czasu. Należy ugotować jajka na twardo i przekroić na pół w skorupkach. Następnie wyjmujemy jajka ze skorupek, przyprawiamy solą i pieprzem, łączymy z Majonezem Dekoracyjnym WINIARY i posiekanym koperkiem. Masę nakładamy na skorupki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy każdą połówkę na oleju.

 

Pasztet domowy

Pasztet to danie, które można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Idealnie komponuje się z chrzanem, ćwikłą, sosem tatarskim lub majonezem. Przygotowanie pasztetu domowego zajmie trochę czasu, dlatego lepiej zacząć 1 lub 2 dni przed świętami. Prawdziwy domowy pasztet przyrządzamy z łopatki wieprzowej, wołowiny, boczku, wątróbki drobiowej, kurczaka oraz włoszczyzny. Aby wydobyć smak i aromat dania, warto dodać kostki Bulionu drobiowego z liściem laurowym i zielem angielskim WINIARY.

 

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa już od pokoleń gości na wielkanocnych stołach i jest kojarzona właśnie z tymi świętami. Do jej przygotowania będziemy potrzebować ugotowanej marchewki, pietruszki, selera, ziemniaków, ogórków kiszonych, jajek na twardo, groszku konserwowego, musztardy oraz oczywiście Majonezu Dekoracyjnego WINIARY. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie nieco dania, na przykład dzięki dodaniu pora, a nawet żółtego sera pokrojonego w kostkę.

 

Sałatka jajeczna z szynką

Sałatki na Wielkanoc nie są trudne w przygotowaniu, dlatego warto zrobić ich kilka, by zadowolić wszystkich gości. Jedną z propozycji jest sałatka jajeczna z szynką i jajkiem ugotowanym na twardo. Oprócz tytułowych składników dodajemy ogórka konserwowego, białą część pora, groszek konserwowy oraz opcjonalnie ananasa z puszki. To szybki i smaczny przepis dla całej rodziny!