Ratafia

Ocena:

4.45 (150)

  • 60 min.
  • dla 10 osób
  • łatwy

Ratafia to wieloowocowa nalewka, która robi furorę na każdej imprezie. Idealnie sprawdzi się nie tylko jako napitek, ale również składnik wielu deserów czy poncz do nasączenia biszkoptu. Ten smak i aromat zachwyci każdego, dlatego od razu warto przygotować większą porcję! Zobaczcie, jak zrobić nalewkę owocową krok po kroku.

Składniki:

  • spirytus  1 l

  • porzeczki  200 g

  • wiśnie  1 kg

  • maliny  200 g

  • woda  400 ml

  • cukier  700 g

  • korzeń imbiru  5 plasterków

  • orzechy włoskie  1 szt.

Ratafia - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ratafia: Kawałek łupiny zielonego orzecha i imbir zalewamy 50 ml spirytusu rozcieńczonego 50 ml wody. Macerujemy 2 tygodnie i zaprawę zlewamy do buteleczki. Wiśnie drylujemy. Zachowujemy 1/10 pestek. Wiśnie, pestki, maliny, czarne porzeczki zalewamy 950 ml spirytusu rozcieńczonego 350 ml wody. Dodajemy cukier i macerujemy 4 tygodnie. 

    wisnie-czy-czeresnie
  • Krok 2:

    Zlewanie ratafii: Po tym czasie dolewamy zaprawę z orzecha i imbiru. Macerujemy 1 tydzień. Nalew zlewamy, odciskając owoce. Ratafię przefiltrowujemy przez gazę lub filtr do kawy i rozlewamy do butelek.

    nalewka malinowa

Porady

  • Należy pamiętać, że jeśli używamy owoców pestkowych, takich jak czereśnie czy wiśnie, należy je wcześniej wydrylować. Niektóre przepisy zakładają dodatek odrobiny pestek, jednak powinna być to jedynie małą garstka z całości. 
  • Ratafia smakuje jeszcze lepiej kiedy dodamy do niej kawałek łupiny zielonego orzecha. Ten składnik nie jest obowiązkowy, ale jeśli mamy dostęp do tego składnika, zdecydowanie warto go dodać. 
  • Ratafia domowa może być spożywana zarówno w temperaturze pokojowej, jak i schłodzona. Nie każdy też wie, że można ją pić na ciepło, dodając kieliszek do zimowej herbaty lub robiąc na jej bazie grzańca.
  • Domowa ratafia będzie też wspaniałym dodatkiem do ponczu, którym nasączamy biszkopt do tortów. 

 

Zobacz też przepis na nalewkę jagodową.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Co to jest ratafia? 

Ratafia to słodka nalewka powstałą z mieszanki przeróżnych owoców. To właśnie bogactwo przenikających się smaków wyróżnia ją na tle innych domowych nalewek. W sklepach znajdziemy takie propozycje jak ratafia kaszubska czy ratafia staropolska, ale to właśnie domowa ratafia będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Choć same kroki przygotowania są banalnie proste, to cały proces wymaga sporo cierpliwości. Warto więc od razu przygotować większy zapas, tym bardziej, że nalewka ta będzie tym lepsza, im dłużej będzie stała.

Ratafia - przepis 

Jak zrobić ratafię? To banalnie proste. Przepis na ratafię polega na wsypywaniu do dużego słoja kolejnych warstw sezonowych owoców i zalewaniu ich spirytusem z cukrem. Potem stopniowo dorzucamy następne partie rozmaitych owoców, układając je warstwowo i zasypując każdorazowo kolejną dawką cukru i zalewając spirytusem. 

Z czego jest ratafia? Może być ona przygotowana właściwie z każdego rodzaju owoców! Świetnie sprawdzą się do tego maliny, wiśnie, czereśnie, agrest, jagody, borówki czy poziomki. Jednak taki napitek przygotujemy nie tylko z drobnych owoców, które zanurzamy w w spirytusie w całości. Można też dodać do niej kawałki nektarynek, brzoskwiń czy moreli.

Warto pamiętać, że ratafię przygotowuje się według sezonowości. Kolejność przepisu jest więc zgodna z dostępnością owoców w danym momencie. Przygotowując nalewkę latem zaczynamy od truskawek, następnie dodajemy wiśnie i czereśnie, a w ostatniej kolejności jagody czy późne maliny.

Ratafia domowa - pomysły na dodatki

Ratafię można wzbogacić również dodatkowymi składnikami, takimi jak owoce dzikiej róży czy głogu, a także kwiaty czarnego bzu. Świetnym dodatkiem do nalewki będą też bakalie. Suszone owoce i orzechy doskonale podbiją aromat ratafii, a do tego sprawią, że będzie naturalny słodsza. Amatorom słodkości z pewnością posmakuje też ratafia z dodatkiem laski wanilii lub kory cynamonu. Jeśli natomiast lubicie odświeżające napitki, dorzućcie do niej kawałek korzenia imbiru lub startą skórkę pomarańczową czy cytrynową.

Sprawdzonym przepisem jest nalewka z wiśni i czerwonej porzeczki. Te dwa owoce idealnie ze sobą współgrają, tworząc słodko-cierpką kombinację. Równie dobrze smakuje też nalewka z wiśni i czarnej porzeczki lub z mieszanki różnych gatunków porzeczek. 

Doskonałym połączeniem, które zawsze dobrze smakuje, jest nalewka z wiśni i malin. W tym przypadku warto zmienić proporcje na korzyść wiśni, gdyż maliny są znacznie intensywniejsze w smaku i mogą zdominować całość nalewki. W ten sposób zamiast pysznej ratafii, wyjdzie nam malinówka. Jeśli więc chcemy, aby w napitku był wyczuwalne wszystkie smaki i zapachy, dodajmy nieco mniej malin niż pozostałych owoców.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne