Boczek pieczony

Ocena:

4.03 (306)

  • 24 godz. 0 min.
  • dla 7 osób
  • łatwy

Boczek pieczony w piekarniku to pyszny pomysł na obiad dla całej rodziny. Idealny boczek powinien być soczysty i przyrumieniony. Sekretem tego przepisu jest aromatyczna marynata i odpowiednio dobrany czas pieczenia. Zobaczcie jak zrobić pieczony boczek i podajcie go swoim gościom! 

Składniki:

  • boczek  1.5 kg

  • czosnek  4 ząbki

  • olej  3 łyżka stołowa

  • słodka papryka  1 łyżka stołowa

  • pieprz  1 szczypta

  • czosnek granulowany  1 łyżka stołowa

  • majeranek  2 łyżki stołowe

  • papryka ostra  1 szczypta

  • sól  2 łyżki stołowe

Boczek pieczony - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Aby zrobić boczek pieczony w rękawie, zaczynamy od przygotowania marynaty. W miseczce dokładnie mieszamy olej i przyprawy na gęstą papkę i nacieramy nią mięso. Następnie kroimy czosnek w małe kawałki, w mięsie robimy małe nacięcia nożem i w powstałe dziurki wkładamy cząstki czosnku. 

    Boczek marynowany
  • Krok 2:

    Przyprawiony boczek wkładamy do rękawa do pieczenia, szczelnie zawiązujemy i wkładamy do lodówki na 2-3 godziny.  Po tym czasie boczek pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 1,5 godziny.  

    boczek-w-rękawie

Porady

Boczek pieczony

Boczek pieczony gości na naszych stołach zwykle przy okazji świąt lub ważnych wydarzeń. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by ten wyśmienity specjał pojawiał się w naszym jadłospisie nieco częściej, tym bardziej, że świetnie sprawdza się nie tylko w roli dodatku do kanapek, ale także jako danie obiadowe. Pieczony boczek jest aromatyczny, sycący i wyśmienicie smakuje. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość kaloryczny i tłusty specjał, więc jeżeli dbamy o linię, warto odpowiednio zbilansować wartość energetyczną pozostałych posiłków. Nie należy jednak demonizować boczku, bo to wyborne mięso stanowi cenne źródło wartościowego białka i witamin z grupy B.

Przepis na boczek pieczony

Boczek pieczony w piekarniku może być przyjemnie soczysty, niemal rozpływający się w ustach, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Po pierwsze, do pieczenia najlepiej wybrać nie gotowany, nie wędzony, a surowy boczek. Po drugie, wybierz przynajmniej kilogramowy kawałek. Zasada jest prosta - im większe i cięższe mięso, tym mniejsza szansa, że spieczemy je na wiór. Po trzecie, nie wybieraj najtłustszego kawałka, ale odrzuć też te chude, które niezbyt dobrze nadają się do pieczenia w piekarniku (chudy boczek nie będzie zbyt soczysty). Nie przejmuj się tłuszczem. Większość i tak wytopi się w procesie pieczenia. Przepisów na boczek pieczony jest cała masa. Możemy zdecydować się na tradycyjny sposób pieczenia mięsa, dodając do niego jedynie kilka przypraw, albo przygotować roladę z boczku. Taki boczek rolowany nie tylko świetnie smakuje, ale i pięknie prezentuje się po rozkrojeniu. Innym pomysłem jest wyśmienity boczek faszerowany. Opcji na przygotowanie farszu jest bez liku. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed eksperymentowaniem z przyprawami. Przykładowo, chcąc zaostrzyć smak, warto sięgnąć po wędzone chili, które świetnie skomponuje się ze smakiem mięsa. Świetnie smakuje też boczek pieczony z cydrem i jabłkami. 

Jak upiec boczek surowy?

Zanim przystąpisz do pieczenia, możesz usunąć z mięsa skórę, ale nie rób tego jeżeli zależy ci na chrupiących bokach. Przed zapieczeniem boczku, nie usuwaj chrząstek. Zanim włożymy mięso do piekarnika, warto natrzeć je tradycyjnymi przyprawami (najlepiej na 12 godzin przed upieczeniem). Cenna wskazówka - skórę natnij czubkiem noża, tworząc kratkę. Dzięki temu, mięso po upieczeniu będzie bardziej aromatyczne.

Jak przyprawić boczek do pieczenia?

Chcąc uzyskać tradycyjny, staropolski smak, warto postawić na sprawdzony zestaw - czosnek, pieprz czarny, sól, majeranek i rozmaryn. Praktyczna porada - by potrawa zyskała na wyrazistości, do zestawu przypraw dodaj odrobinę cienko pokrojonej skórki cytryny. Przygotowane mięso układamy w formie lub naczyniu żaroodpornym. To jeszcze jednak nie wszystko. Naszym celem jest uzyskanie efektu chrupkości i soczystości, więc przed włożeniem boczku do piekarnika, należy podlać go odrobiną wody. 1/4 typowej szklanki powinna w zupełności wystarczyć.

Ile czasu piec boczek?

Równie ważny co samo przygotowanie mięsa jest czas pieczenia. Boczek należy trzymać w piekarniku 60-75 minut. Oczywiście jest to średni czas, a większe kawałki mogą wymagać nieco dłuższego pieczenia. Nie należy jednak przesadzać, by nie wysuszyć boczku. W jakiej temperaturze piec boczek? Piekarnik należy ustawić na 200 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak dysponujemy niezbyt dużym, dość chudym kawałkiem, lepiej wybrać niższą temperaturę. 180 stopni Celsjusza będzie w tym przypadku w sam raz. Wybierając opcję pieczenia, najlepiej ustawić pokrętło w pozycji aktywującej dolną i górną grzałkę. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko przypalenia mięsa.

Jak zamarynować boczek do pieczenia?

Postępując w zgodzie z tradycyjnym przepisem, mięso należy natrzeć przyprawami, owinąć folią spożywczą i odłożyć na 12 godzin do lodówki. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by sięgnąć po inne ulubione zioła i przyprawy - paprykę słodką lub ostrą, pieprz ziołowy, szałwię. Ciekawy efekt uzyskamy nacierając boczek miodem. Alternatywnie, możemy przygotować marynatę z ulubionych przypraw. Wystarczy tylko dodać je do kilku łyżek oleju. Z boczkiem świetnie komponuje się też aromatyczna marynata miodowo-musztardowa i marynata z czosnkiem i jałowcem.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Boczek pieczony w rękawie najlepiej smakuje w towarzystwie ziemniaków i domowej surówki. Aby więc przygotować eleganckie i pyszne danie, przygotujcie szybką surówkę z marchewki, buraczków lub z czerwonej kapusty. Świetnie też sprawdzi się do tego klasyczna mizeria lub surówka z cukinii

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne