Ozorki w sosie własnym

Ocena:

4.32 (206)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 3 osób
  • łatwy

Ozorki wieprzowe to klasyka polskiej kuchni, którą pamiętamy z przepisów naszych mam i babć. To danie, choć nieco straciło na popularności, wciąż pojawia się na stołach w różnych odsłonach. Jeśli więc zastanawialiście się jak zrobić ozorki- oto najprostszy przepis na ozory w sosie własnym. 

Składniki:

  • ozorki  3 szt.

  • marchewka  3 szt.

  • mąka  1 łyżka stołowa

  • cebula  1 szt.

  • jałowiec  4 szt.

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • majeranek  1 szczypta

  • czosnek granulowany  1 szczypta

Ozorki w sosie własnym - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1: Ozorki oczyścić, wyciąć ślinianki, włożyć do wrzątku i zagotować, pierwszą wodę odlać i zalać świeżą , dodać listek laurowy, przyprawy, cebulę i marchewkę. Ugotować do miękkości, Wyjąć ozorki i marchewki, resztę wywaru przecedzić. iStock-1253673961
  • Krok 2: Ozorki obrać z resztek skórki i pokroić w plastry, włożyć do wywaru, zagotować i zagęścić sos mąką lub jeśli ktoś lubi dodać zasmażkę. Podawać z marchewką i kaszą gryczaną lub ziemniakami. iStock-467837296

Porady

Co to są ozorki?

Ozorki wieprzowe to potoczna nazwa dania przyrządzanego z podrobów, a dokładniej z języków zwierzęcych. W sklepach znajdziemy ozory wołowe, wieprzowe i cielęce, a nawet baranie czy końskie. W staropolskiej kuchni tradycyjnej ozory były popularnym składnikiem wielu dań. Przyrządzano je w rozmaitych sosach czy w galarecie. 

Jak przyrządzić ozory wieprzowe?

Zanim wrzucimy ozory do gotowania, musimy pamiętać o ich oczyszczeniu. Jak oczyścić ozorki wieprzowe? Ozorki należy dokładnie umyć, a następnie pozbyć się gruczołów ślinowych. Jak usunąć ślinianki z ozorków? Znajdziecie je bez problemu, to dwa wyraźnie odznaczające się punkty u nasady ozorka. Wystarczy je odciąć i gotowe. Teraz można już przejść do gotowania ozorów. Wielu zastanawia się jak długo gotować ozorki wieprzowe. Niestety, ten typ mięsa gotuje się dość długo, aby był miękki. Ozory wieprzowe gotujemy więc minimum przez godzinę. Nie próbujmy przyspieszać tego procesu, gdyż długie gotowanie to gwarancja miękkości mięsa. Po tym czasie, gorące ozory wyjmujemy z garnka i od razu wrzucamy do zimnej wody. Ostudzone ozorki obieramy ze skóry i tak przygotowane, możemy podawać polane sosem lub dodawać je do dowolnego dania. 

Ozorki wieprzowe - przepis

Jak zrobić ozorki? Najprostszy przepis to ozory w sosie własnym. Aby przygotować ozorki wystarczy ugotować je, wyjąć i pokroić na plasterki, a na bazie wywaru z gotowania ozorków zrobić prosty sos. Jak zrobić sos do ozorków? Wystarczy zagęścić wywar z ozorów zasmażką z mąki, doprawić i wszystko razem zagotować. Taki prosty sos można wzbogacić dodatkiem koncentratu pomidorowego lub śmietany. 

Sos do ozorków - jaki pasuje najlepiej?

Ozorki wieprzowe można podawać na wiele sposobów. Ozorki w sosie własnym to tylko jedna z opcji. Ten typ mięsa doskonale komponuje się też z sosem jogurtowym, musztardowym lub czosnkowym. Innym znanym i lubianym przepisem są ozory w sosie chrzanowym. Jak zrobić ozorki w sosie chrzanowym? Przepis na sos chrzanowy do ozorków jest banalnie prosty. Wystarczy przygotować bulion i dodać do niego zasmażkę z mąki i masła oraz sporą porcję chrzanu. Wszystko to mieszamy i zagotowujemy aż sos zgęstnieje i na samym końcu dodajemy śmietanę. 

Ozorki - inne przepisy

Ozory to nie tylko kawałki mięsa w sosie. Możemy przygotować z nich również inne wyśmienite dania. Z tego mięsa możemy przygotować wyśmienitą zupę ozorkową, aromatyczny gulasz z ozorków, lekką sałatkę z ozorków czy smaczną galaretkę chrzanową. Pomysłowym i eleganckim daniem jest także carpaccio z ozorka cielęcego.

Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne