Przygodę z gotowaniem warto rozpocząć od najmłodszych lat. Nauka gotowania ma same zalety. Po pierwsze uczy samodzielności. Dziecko lub nastolatek bez problemu włączy się w przygotowywanie posiłku, lub  zrobi je własnymi rękami. Po drugie zachęcanie dzieci do gotowania, to okazja do przekazywania wiedzy o zdrowych produktach. Po trzecie to zachęta do poszerzania jadłospisu i okazja do zaskakiwania rodziców coraz to nowymi przepisami. Przedstawiamy książki, które zachęcą do wspólnego gotowania.

„Nastoletnie pyszne i fit wypiekanie” Justyny Dragan

Justyna Dragan od 2015 roku tworzy blog Nastoletnie wypiekanie. W momencie publikacji książki miała dziewiętnaście lat.  W swojej pierwszej autorskiej książce kulinarnej zgromadziła przepisy między innymi na ciasta, serniki, torty, naleśniki, placuszki, desery, chleby, bułki i pizzę. „Nastoletnie wypiekanie” zakończone jest przepisami na drożdżówki i słodkie bułeczki wraz ze smarowidłami,  musami i kremami. W tej sekcji intryguje najbardziej przepis na solony karmel. Obecnie najmodniejszy smak serwowany w deserach. Uwagę przykuwa bezpośredniość autorki oraz twórczy entuzjazm, z jakim to wszystko opisuje. Autorka przyznaje, że nie obyło się bez doświadczenia hejtu, a jej początki nie należały do łatwych. Z czasem przybywało wiedzy i doświadczenia. Na początku książki zebrana jest garść porad dotycząca przepisów. Książka skierowana jest do rówieśników Justyny Dragan. Jest także zachętą dla rodziców, aby wpuszczali swoje dzieci do kuchni i nie pozbawiali ich możliwości pieczenia.

„Słodko zdrowe słodycze” Siostry Bukowskie

Martyna i Patrycja to siostry, które zachęcają do zdrowszego stylu życia i motywują do zwiększonej aktywności fizycznej.  W swojej pierwszej książce „Słodko zdrowe słodycze” przedstawiają porady dotyczące zdrowszego odżywiania oraz omawiają fit błędy popełniane nie tylko przez młodych ludzi. Mimo że autorki nie są nastolatkami, to ich młody wiek może inspirować młodzież do pozytywnych zmian żywieniowych. Książka obfituje w ciekawostki na temat produktów o  walorach zdrowotnych np.: awokado, kurkuma i dynia. Przepisy zostały podzielone na zdrowe śniadania np. sposób na drożdżówkę z serem lub wilgotny chlebek z mąki gryczanej i jabłka, przepisy na miłą niedzielę.  W rozdziale o wypiekach znajdziemy roladę czekoladowo – orzechową, michaszki w białej polewie lub domową wersję snickersa. W książce zawarte są również przepisy na Wielkanoc, a także sposoby na przekąski z kuchni wegańskiej. Cała książka została zakończona przepisami gwiazdkowymi np. na korzenny zawijaniec z powidłami lub piernikowe batonik bez pieczenia. „Słodko zdrowe słodycze” sióstr Bukowskich nie zrewolucjonizuje sposobu odżywiania nastolatków. Będzie natomiast zachętą do zmian proponowanych przez Martynę i Patrycję Bukowskie.

„Gotowi by gotować. Domowa kuchnia polska dla nastolatków” Agnieszki Kręglickiej

Agnieszka Kręglicka stworzyła książkę poświęconą kuchni dla nastolatków. Jako propozycję dla młodzieży wybrała kuchnię polską. Znana restauratorka zachęca dzieci i nastolatków do włączania się we wspólne gotowanie. Znajdziemy w niej przepisy na takie klasyki kuchni polskiej jak zupa pomidorowa, pierniczki lub sałatkę galicyjską z domowym majonezem. Przepisy na proste i sycące posiłki podkręcono apetycznymi zdjęciami nowojorskiego fotografa Kevina Demarii. Książka „Gotowi by gotować. Domowa kuchnia polska dla nastolatków” udowadnia, że polska kuchnia jest smaczna i łatwa nawet dla niedoświadczonych kucharzy.

„Alfabet ciast” Zofii Różyckiej

Znana graficzka, ilustratorka i pasjonatka pieczenia, Zofia Różycka zebrała w autorskiej książce przepisy na najsmaczniejsze i najłatwiejsze wypieki. Następnie uporządkowała wybrane ciasta w porządku alfabetycznym. To, co może zainteresować młodzież to piękne ilustracje i urocze kaligrafie zawarte w książce. Są one odrobinę retro. Widać w nich bajkowość. Przez to mogą się spodobać również dzieciom. Przepisy na ciasta są proste w wykonaniu, dlatego udadzą się nawet mniej doświadczonym domowym cukiernikom. Książka „Alfabet ciast” szczególnie sprawdzi się jako prezent dla łasuchów lubiących estetyczne publikacje.

„Co za smak! Pierwsza książka kucharska dla dzieci”

„Co za smak! Pierwsza książka kucharska dla dzieci” to książka wydana przez sieć sklepów Ikea. Publikacja obfituje w praktyczne porady kulinarne dla dzieci w każdym wieku. Twórcy na początku skupiają się na tłumaczeniu podstawowych funkcji, zasad i sposobów smakowania. Proponowane jest menu wprowadzające różne smaki dla niemowląt. Od warzyw począwszy, na owocach skończywszy. Przedstawiona jest krótka mapka smaków i przypraw, które zabiorą dzieci w kulinarną podróż. Ikea proponuje również wyśmienite gry, które stawiają wyzwanie także dorosłym kubkom smakowym. Książka obfituje w proste porady i łatwe przepisy dla dzieci, pokazane w czarujący sposób. Ponadto stawia się na higienę, pokazując instrukcję „akademii mycia rąk”. Każdemu z przepisów przyświeca motyw przewodni. Na przykład jest wydzielony na robiące bałagan, poręczne przekąski, a także zachęcający do hodowania własnych roślin. Nie zabrakło przepisu na pizzę i miniburgery. Cała książka obfituje w infografiki i instruktażowe zdjęcia. Na zakończenie umieszczono poradnik, jak udekorować stół, sposoby na składanie serwetek, aby obiad smakował jeszcze lepiej. Zawarte wskazówki dotyczące technik gotowania przydadzą się również rodzicom. Książka „Co za smak” to propozycja kulinarna, która zainteresuje nie tylko dzieci.

Zobacz także:   4 przepisy z książki Gai Suchockiej, które będziecie chcieli przetestować od razu

„Nastolatki gotują” Sabina Witkowska

Najstarsza propozycja spośród wybranych przez nas książek dla młodych kuchcików. Książka „Nastolatki gotują” Sabiny Witkowskiej została wydana w 1985 roku i na wiele lat stała się obowiązkową propozycją dla osób stawiających pierwsze kroki w gotowaniu. Prawdopodobnie macie ją na półce w domowej biblioteczce. Współcześnie książka jest z rodzaju ciekawostek wydawniczych. Niektóre z jej treści odrobinę się zestarzały np.: wygląd ówcześnie nowoczesnej kuchni lub stosowane produkty. Należy pamiętać, że składniki i dania były tworzone na miarę PRL-owskiej rzeczywistości. O fit produktach ani superfoods nikt wtedy nie słyszał.  Jednak spora część przepisów nadal może służyć jako podstawowe źródło inspiracji oraz być wizytówką lat 80. ubiegłego wieku.