Likier miętowy

Ocena:

4.37 (193)

  • 35 min.
  • więcej niż 10 osób
  • łatwy

Likier miętowy, zwany też miętówką, to słodki trunek o wyrazistym, odświeżającym smaku. Kiedyś piło się go po posiłkach, jako dodatek do herbaty. Dziś, najczęściej dodaje się go do drinków lub podaje w towarzystwie smakowitych wypieków. Nalewka nie tylko fantastycznie smakuje, ale i posiada wiele właściwości zdrowotnych – działa przeciwzapalnie, a także dobrze wpływa na trawienie. 

Składniki:

  • spirytus  1000 ml

  • cukier  1500 kg

  • woda  1000 ml

  • świeża mięta  10 pęczków

Likier miętowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Macerowanie mięty: Miętę obrywamy z listków, które następnie płuczemy i osuszamy. Przekładamy ją do czystego słoja (powinny zakryć całą powierzchnię naczynia) i zalewamy spirytusem. Gotową mieszankę odkładamy na około 7–10 dni w ciemne miejsce. Codziennie wstrząsamy zawartość słoika.

  • Krok 2:

    Likier miętowy: Gdy spirytus nabierze ciemnego i intensywnego, zielonego koloru, odkręcamy słoik i przecedzamy mieszankę przez sito z gazą. Cukier wsypujemy do dużego garnka i zalewamy wodą. Całość podgrzewamy, aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Gotowy syrop studzimy, a następnie dodajemy go do odsączonej miętówki. Dokładnie mieszamy i rozlewamy nalewkę do mniejszych butelek. Trunek można spożywać bezpośrednio po przygotowaniu, ale najlepszego smaku nabierze on po około 2–3 dniach.

Porady

  • Przygotowując syrop cukrowy nie należy dopuścić mieszanki do wrzenia.
  • Jeśli nie przepadacie za wyczuwalnym smakiem alkoholu, możecie lekko zmodyfikować powyższy przepis i przygotować likier miętowy na wódce. Wówczas radzimy jednak nieco zmniejszyć ilość dodawanego do niego syropu cukrowego. 
  • Dla urozmaicenia smaku, polecamy dodać do miętówki odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki.
  • Świeże liście mięty można zastąpić ich suszoną wersją. Wówczas miętowy likier zachowa wprawdzie swój wyrazisty smak, ale będzie jednak znacznie bledszy. 
  • Likier miętowy najlepiej przechowywać w szczelnych, szklanych butelkach. Przed podaniem można go przelać do ozdobnej karafki lub bezpośrednio do wysokich i podłużnych kieliszków. Trunek polecamy serwować schłodzony.
  • Zalane spirytusem, świeże listki mięty już nawet po jednej dobie puszczają sok. Żeby jednak uzyskać pełny, wyrazisty aromat powinny postać w ciemnym miejscu przez co najmniej kilka dni. Należy również pamiętać, że zarówno miętówka na wódce, jak i nalewka przygotowywana z suszonej mięty powinny się macerować dłużej. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić likier miętowy? 

Likier z mięty można po prostu kupić w sklepie, ale samodzielne zrobienie go w domu nie też nie nastręcza wielu problemów. To jeden z najszybszych i najprostszych do przygotowania trunków, z którym poradzą sobie nawet niedoświadczone osoby. Najpiękniejszy kolor będzie mieć po przygotowaniu ze świeżych, zielonych listków. Zazwyczaj mają o wiele bardziej intensywny smak oraz aromat.

Do miętówki najczęściej używa się mięty pieprzowej, ale można sięgnąć też po inną odmianę, np. aromatyczną miętę cytrynową. Ciekawego aromatu nadadzą nalewce liście mięty lodowej lub truskawkowej. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych zakupić można również miętę czekoladową. Likier na bazie jej liści świetnie komponuje się ze smakiem mleczno–kakaowych koktajli. 

Likier miętowy – z czym pić?

Nalewkę z mięty najłatwiej po prostu zaserwować solo – w niewielkich podłużnych kieliszkach. Można rozcieńczać ją wodą sodową. Świetnie smakuje schłodzona, a jeszcze lepiej podawana na lodzie. Wystarczy więc wypełnić szklankę pokruszonym lodem i zalać go likierem. Dobrym pomysłem jest też dodanie trunku do mrożonej herbaty, która dzięki temu zyskuje moc i orzeźwiający smak. 

Miętowy likier sprawdzi się też jako dodatek do lemoniady, może być również składnikiem różnych drinków, jak chociażby popularnego mojito. Ciekawy smak można uzyskać podając go z mlekiem skondensowanym. Wprawdzie tak przygotowany drink jest bardzo słodki, ale z pewnością zachwyci niejedno podniebienie. Nalewka miętowa na spirytusie doskonale smakuje również w towarzystwie owocowych ciast i deserów. Dobrze sprawdzi się też do polania domowych lodów śmietankowych lub czekoladowych

Ile może stać likier miętowy?

Nalewka miętowa, będzie smakować najlepiej po około dwóch tygodniach przechowywania w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Nie jest to jednak konieczność. Można ją pić nawet bezpośrednio przefiltrowaniu.

Zawartość alkoholu sprawia, że likier z mięty należy do trwałych produktów i można go trzymać bardzo długo. Jednak z uwagi na względy smakowe, po otwarciu najlepiej przechowywać go w lodówce. 
By likier z mięty na długo zachował piękny, zielony kolor, należy umieścić go w miejscu pozbawionym dostępu światła dziennego. W przeciwnym razie stanie się brązowy. Nie wpływa to jednak w żaden sposób ani na smak trunku, ani na jego właściwości.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne