Kompot z czereśni

Ocena:

4.54 (183)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kompot z czereśni to świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru owoców w sezonie letnim. To pyszny, intensywny w smaku dodatek do obiadu lub zimny, orzeźwiający napój na gorące dni. Zamknięty w słoikach i przechowywany w spiżarni cierpliwie czeka na swoją kolej – można się nim cieszyć o dowolnej porze roku. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy wiaderko owoców, cukier i woda. Podajemy sprawdzony przepis na kompot z czereśni na zimę. 

Składniki:

  • czereśnie  3 kg

  • cukier  400 g

  • woda  4 l

Kompot z czereśni - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Czereśnie: pozbawiamy ogonków i dokładnie myjemy w zimnej wodzie. Wybieramy tylko te owoce, które są jędrne i nieuszkodzone. Drylujemy je.

  • Krok 2:

    Słoiki: upewniamy się, że nie są wyszczerbione. Sprawdzamy, czy zakrętki nie mają śladów rdzy. Dokładnie je myjemy i wyparzamy wrzątkiem lub w zmywarce.  

  • Krok 3:

    Kompot z czereśni: wypełniamy słoiki owocami do ¾ wysokości. Zasypujemy je białym cukrem (około 3 łyżek na słoik 600 ml) i zalewamy przegotowaną wodą. Pasteryzujemy na mokro w garnku przez 25 minut. 

Porady

  • Podane proporcje na kompot z czereśni na zimę wypełnią 12 słoików o pojemności 600 ml lub około 7 litrowych weków. Pamiętajmy, żeby nie zalewać owoców wodą pod samą zakrętkę. Zostawmy minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. 
  • Kompot jest gotowy do użycia już po 2 dniach od zawekowania
  • Nie ma znaczenia, czy zalewamy czereśnie w słoiku wrzątkiem czy przestudzoną wodą. Wpłynie to jedynie na czas pasteryzacji. Wydłużmy go o kilka minut, jeśli kompot nie był gorący.  
  • Żeby upewnić się, że usunęliśmy z czereśni wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości pestycydów, możemy wymoczyć je w roztworze wody i sody lub w specjalnym płynie do mycia owoców i warzyw. 
  • Wielu z nas na pewno słyszało, że w zdrewniałym sercu czereśni znajduje się trująca amigdalina. Dopóki go nie połkniemy lub nie rozkruszymy w soku, substancja nie będzie miała szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić kompot z czereśni z pestkami. Utrudni nam to jednak wykorzystanie potem zmacerowanych owoców do ciast i sosów. 
  • Osoby liczące kalorie mogą przygotować kompot czereśniowy z ksylitolem. To zdrowy zamiennik cukru, który przyda się nie tylko na diecie odchudzającej, ale także cukrzycowej.   
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kompot z czereśni w słoiku – dodatki 

Sezon na słodkie, soczyste, krajowe czereśnie rozpoczyna się w czerwcu i wtedy właśnie jest najlepszy moment na zamykanie ich w słoikach. Możemy używać więcej niż jednej odmiany tych owoców, żeby uzyskać przetwory w różnych barwach. Na przykład jeśli wybierzemy białe czereśnie, nasz kompot będzie jasnoróżowy. W jaki jeszcze sposób można urozmaicić przetwory owocowe? Uzyskamy ciekawy efekt, jeśli w słoiku znajdą się także:  

  • przyprawy korzenne – na przykład kora cynamonu, goździki i laska wanilii. Dzięki nim kompot z czereśni na zimę będzie nie tylko słodki i aromatyczny, ale także rozgrzeje nas w chłodne wieczory
  • sok z cytryny – lekko kwaskowy posmak przełamie słodycz przetworów. Podobną funkcję spełni także skórka pomarańczy. Takie rozwiązanie spodoba się tym, którzy lubią pić kompot z czereśni do obiadu w upalne dni. Smak cytrusów doskonale orzeźwia.    
  • inne owoce – czereśnie możemy łączyć na przykład z jabłkami, truskawkami lub wiśniami.  

Jak pasteryzować kompot z czereśni na zimę?  

Kluczową czynnością, dzięki której możemy cieszyć się smakiem kompotu z czereśni przez cały rok, jest prawidłowa pasteryzacja. To popularna metoda konserwacji przetworów. Powinna odbywać się w temperaturze od 75 do 100°C. Dzięki niej owoce zachowają wartości odżywcze, a także walory smakowe i zapachowe. Kompot z czereśni możemy pasteryzować różnymi metodami. 

Najpopularniejszym sposobem jest wekowanie na mokro. Polega na włożeniu słoików z kompotem do dużego garnka wypełnionego wodą. Doprowadzamy ją do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i gotujemy czereśnie w słoikach przez 25 minut. Inna możliwość to pasteryzacja na sucho, która odbywa się w piekarniku rozgrzanym do 100°C. Cały proces trwa około 30 minut. Pamiętajmy, żeby nie korzystać z tej metody, jeśli używamy słoików z przykrywką z zaciskiem i gumową uszczelką.  

Opanowanie procesu pasteryzacji pozwala na przygotowanie różnego rodzaju przetworów na zimę. Polecamy na przykład przepis na kompot z wiśni. W naszym serwie znajdziecie także wiele receptur na dżemy, marmolady, przeciery i konfitury. Godny uwagi jest choćby dżem z czarnej porzeczki.

Jak wykorzystać czereśnie z kompotu? 

Czereśnie z kompotu w słoikach da się wykorzystać na wiele różnych sposobów. Możemy je po prostu wyjadać łyżeczką lub zmiksować na sos do deserów, takich jak budyń waniliowy lub beza. Są także świetnym dodatkiem do wypieków. Kiedy wypijemy już kompot z czereśni i zostaną nam mięsiste owoce, wykorzystajmy je do takich ciast jak: 

  • tarta z czereśniami – kruchy spód i soczyste nadzienie. Nie potrzeba tutaj żadnych kremów śmietankowych ani budyniowych. Tarta dumnie broni się słodkimi owocami i aromatem migdałów. 
  • placek z czereśniami – to przepis dla miłośników puszystego, ucieranego ciasta. Wystarczy je posypać cukrem pudrem i można się nim cieszyć do podwieczorku. 
  • ciasto czereśniowe z galaretką – na biszkoptowym spodzie, z cytrynowym kremem na bazie serka mascarpone lub z bitą śmietaną. Doskonały deser na przyjęcie urodzinowe, zwłaszcza latem.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne