Zdecydowana większość szefów kuchni gotowania uczyła się od swoich mam i babć. Jednak jeszcze do niedawna kobiety były kojarzone z kuchnią domową, podczas gdy w restauracjach szefowali mężczyźni. Na szczęście sytuacja się zmienia. Jesteśmy świadkiem pojawiania się coraz większej liczby lokali, w których to właśnie szefowe kuchni przejmują stery. Co więcej, zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Wybraliśmy pięć kobiet, które nieźle zamieszały w polskiej gastronomii. Każda z nich ma własny styl - coś nam mówi, że sporo jeszcze zmienią na naszej scenie kulinarnej. To ich czas! 

#1 Justyna Słupska Kartaczowska - restauracja jaDka, Wrocław

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czy są tu jacyś smakosze z Krakowa? Mamy dla Was pewną nowinę – już 27 października w @zakladkabistro będziecie mogli zasiąść do siedmiodaniowej kolacji, którą gościnnie przygotuje Justyna Słupska Kartaczowska. Are there any foodies from Krakow? We have news for you! On the 27 October in the Zakladka Restaurant you will get a chance to take part in a seven-dish dinner which will be prepared by Justyna Slupska Kartaczowska. #jadka #restauracjajadka #jadkarestaurant #jadkaincracow #cracow #tastingmenu #menudegustacyjne #kraków #krakow #krakowfood #foodkrakow #cracowfood #krakowfoodie #cracowfoodie #kolacja #foodandwine

Post udostępniony przez restauracja jadka (@restauracja_jadka) Paź 11, 2017 o 2:33 PDT

Uwielbiamy jej kuchnię za prostotę i skromność. W gastronomii zaczęła pracować po trzydziestce, wcześniej była m.in. charakteryzatorką. Dań Słupskiej Kartaczowskiej spróbujecie we wrocławskiej jaDce. Menu oparte jest o kuchnię polskiej w nowoczesnej odsłonie. Szefową inspirują stare książki kucharskie, ale też kuchnia wrocławska. Na talerzach pojawiają się dania lekkie, zawsze przemyślane nie tylko jeśli chodzi o smak, ale i prezentację. W 2016 Słupska Kartaczowska została uznana przez przewodnik Gault et Millau za Kobietę-Szefa Roku.

#2 Flavia Borawska - restauracja Opasły Tom, Warszawa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podobno wszyscy już wiedzą, więc najwyższy czas byśmy ogłosili oficjalnie. KUCHNIĘ OPASŁEGO TOMU POPROWADZI @flaviaborawska . Flavia ukończyła Le Cordon Bleu w Londynie, terminowała u Fabio Picciego, w The Clove Club, Brunswick House, Nomie, a rok temu przez trzy miesiące rezydowała w Opasłym na Foksal. Flavia ma polsko-włoskie korzenie, więc spodziewajcie się kuchni polskiej nieortodoksyjnej, a dodatkowe atrakcje zapewnią rezydenci, których Flavia zaprasza z otwartymi ramionami. Apparently everyone already knows, so it's about time we announced it officially. THE KITCHEN OF OPASLY TOM WILL BE RUN BY FLAVIA BORAWSKA. Flavia graduated from Le Cordon Bleu in London, trained at Cibreo, The Clove Club, Brunswick House, Noma, and last year she spent three months at Opasly on Foksal street. Flavia has Polish-Italian roots, so expect an unorthodox Polish cuisine. And additional attractions will be provided by the residents, whom Flavia invites with open arms. Zosia Zija & Jacek Pióro #thefutureisfemale #newiscoming #chef #truecooks

Post udostępniony przez Opasły Tom (@opaslytom.kregliccy) Maj 15, 2018 o 6:50 PDT

Fachu uczyła się od najlepszych, była w Toskanii, Londynie, Kopenhadze. W pewnym momencie zdecydowała jednak, że chce wrócić do Polski i tutaj stworzyć coś swojego. Kiedy więc pojawiła się propozycja objęcia stanowiska szefowej kuchni otwartego po remoncie Opasłego Tomu, nie zastanawiała się długo. Jej polsko-włoskie korzenie sprawiają, że kuchnia polska zyskuje zupełnie nowe, nieoczywiste oblicze. Dla Flavii nie stanowi problemu przygotowanie bigosu z kalmarów czy pierogów z rybnym farszem. Podejrzewamy, że nie raz nas zaskoczy.

Więcej o Flavii i jej podejściu do kuchni dowiecie się z naszego wywiadu: "Przytulam jedzeniem - wywiad z Flavią Borawską"

#3 Katarzyna Rogowska - restauracja Cadenza, Katowice

Wspaniała kuchnia to nie tylko domena wielkich miast. Tym bardziej cieszy nas, że Katowice coraz częściej wymieniane są wśród miejsc, gdzie kulinarnie dzieje się najwięcej. A to za sprawą takich osób jak szefowa kuchni Cadenzy. Katarzyna Rogowska interpretuje kuchnię śląską, podając ją w zupełnie nowej, finediningowej formie. Rogowska, z zawodu artystka-plastyk, udowadnia, że oszczędność na talerzu nie oznacza braku smaku. Dań Kobiety-Szefa 2018 wg Gault et Millau spróbujecie w wyjątkowych wnętrzach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Czytaj także: Kobiety od kuchni. Kobiece osobowości znane w gastronomii

#4 Katarzyna Daniłowicz - restauracja Olszewskiego 128, Wrocław

Olszewskiego 128 to adres, który każdy prawdziwy foodie powinien znać. Jedna z najlepszych restauracji we Wrocławiu może się poszczycić wspaniałą szefową kuchni - Katarzyna Daniłowicz tworzy dania oryginalne i pyszne. Z wykształcenia architekta, z powołania kucharka. Po tym jak wygrała program Top Chef jej kariera nabrała prawdziwego rozpędu. Klasyczną polską i francuską kuchnię zamienia w intrygujące, pięknie wyglądające dania - zapamiętajcie adres, bo na Olszewskiego 128 dzieją się rzeczy niezwykłe!

#5 Adriana Marczewska - WuWu Bistro, Warszawa

Młoda i niepokorna, szturmem wdarła się na kulinarne salony. Udział w Top Chefie był dla niej rodzajem przepustki do gastroświata. Aktualnie szefuje WuWu Bistro, restauracji znajdującej się przy Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser. Pokazuje tam, że polskie klasyki takie jak zimne nóżki czy flaki mogą być nadal podawane w atrakcyjnej formie. Jeśli jesteście ciekawi, jak różne rodzaje wódki można parować z jedzeniem, koniecznie wybierzcie się do WuWu, rozwiązania Adriany są świetne.