Gulasz z baraniny

Ocena:

4.54 (199)

  • 1 godz. 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Gulasz z baraniny na mleczku kokosowym, zwany indonezyjskim, to pyszny pomysł na egzotyczny obiad. Delikatne mięso otulone kremowy sosem z kokosową nutą to prawdziwe niebo w gębie. Wystarczy podać go w towarzystwie ryżu, aby skomponować zachwycające danie! Jak zrobić gulasz egzotyczny w domowym zaciszu? Zobaczcie nasz przepis!

Składniki:

  • baranina  800 g

  • mleko kokosowe  250 ml

  • cebula  2 szt.

  • czosnek  3 ząbki

  • przyprawa curry  1 łyżka stołowa

  • sos sojowy  1 łyżeczka

  • pieprz  1 szczypta

  • chili  1 szczypta

  • oliwa z oliwek  2 łyżki stołowe

  • wiórki kokosowe  1 łyżka stołowa

Gulasz z baraniny - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie mięsa: Baraninę myjemy, suszymy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i podsmażamy mięso przez kilka minut, aż nabierze złocistego koloru z każdej strony. Następnie zdejmujemy baraninę i na tej samej patelni podsmażamy czosnek i cebulkę. Pod koniec smażenia dodajemy curry, sos sojowy, chilli oraz pieprz i jeszcze chwilę wszystko razem smażymy. 

    smazone-mieso
  • Krok 2:

    Przygotowanie sosu: Przesmażoną wcześniej baraninę oraz cebulkę z czosnkiem i przyprawami przekładamy do jednego garnka i dolewamy mleczko kokosowe. Wszystko razem dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 50 minut. Gotowe danie posypujemy wiórkami kokosowymi (można je wcześniej lekko podprażyć na suchej patelni).

    gulasz-z-baraniny

Porady

  •  Mięso na gulasz należy kroić wzdłuż włókien. Jeśli pokroimy je inaczej, może być ono twarde i gumowe.
  • Gulasz z baraniny najlepiej gotować długo i na małym ogniu. Wtedy mamy pewność, że mięso będzie miękkie i kruche. 
  • Proces gotowania mięsa można nieco przyspieszyć, dodając do gulaszu łyżeczkę mocnego alkoholu. Odrobina wódki czy spirytusu sprawi, że mięso znacznie szybciej zmięknie.
  • Gulasz z baraniny należy zjeść w ciągu 2 dni. Jeśli jednak mamy ugotowany większy zapas, można go z powodzeniem zamrozić i zużyć w ciągu 3 miesięcy. Można też go zagotować, przelać do słoików i zawekować.
  • Gulasz indonezyjski podaje się często z dodatkiem owoców. Warto przetestować ten zaskakujący smak i dodać do baraniny pokrojone w kostkę jabłka. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak zrobić gulasz? Pomysły na różne wersje smakowe

Podstawą dobrego gulaszu jest wysokiej jakości mięso, które należy wcześniej umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie wykroić ewentualne błonki czy nadmiar tłuszczu. Jakie mięso do gulaszu sprawdzi się najlepiej? Gulasz z baraniny to tylko jedna z wielu opcji, gdyż pyszne potrawki możemy przygotować praktycznie z każdego rodzaju mięsa.

Najczęściej oczywiście spotyka się gulasz wieprzowy i tu najlepiej wybrać łopatkę. Z kolei gulasz wołowy najlepiej wychodzi z karkówki lub pręgi. Pyszne gulasze wyczarować można też z cielęciny, jagnięciny lub dziczyzny. Jeśli szukamy szybkiego przepisu, warto postawić na drób i przygotować gulasz z indyka lub gulasz z kurczaka.

Fanom ryb i owoców morza polecamy gulasz rybny (najlepiej z dorsza) lub taki na bazie owoców morza. Doskonale sprawdzą się tu krewetki lub mule. Z kolei w wersji wegetariańskiej i wegańskiej warto wypróbować gulasz sojowy, warzywny lub z soczewicy

Kolejnym ważnym punktem przepisu na gulasz są oczywiście warzywa. Najczęściej do gulaszu używa się cebuli, papryki, marchwi i ziemniaków. Warto jednak wzbogacić gulasz cukinią, kukurydzą, fasolą, brokułem lub kalafiorem. Pysznie smakuje też gulasz z dynią lub batatami. Klasycznym dodatkiem do gulaszu są także grzyby, zarówno te leśne, jak i popularne pieczarki. Choć może wydawać się to dziwne, gulasze doskonale smakują ze słodkim dodatkiem. Polecamy więc wypróbować gulasz z suszoną śliwką, żurawiną czy morelą, a także ze świeżym jabłkiem, mango bądź ananasem.

Czym zagęścić gulasz?

Jak wiadomo, dobry gulasz to gęsty gulasz. Jak ugotować go, aby miał przyjemną, zawiesistą konsystencję? Najprostszym sposobem jest po prostu cierpliwość i czas. Długie gotowanie na bardzo małym ogniu pozwoli odparować sos i naturalnie go zagęścić. Jeśli jednak szukacie szybszej opcji, warto dodać do sosu mieszankę wody i mąki, która pod wpływem ciepła błyskawicznie stworzy zawiesistą konsystencję. Jeśli nie chcemy dodawać mąki, do zagęszczania można wykorzystać żółtko lub śmietanę. 

Jakie przyprawy do gulaszu?

Aby gulasz był aromatyczny i wyrazisty w smaku, należy go porządnie doprawić. Jak przygotować prosty sos? Można go zrobić na bazie pomidorów, zarówno świeżych, jak i tych z puszki, a także koncentratu lub passaty. Innym pomysłem na płynną bazę do sosu jest mleczko kokosowe. Zarówno do mięsnych, jak i warzywnych sosów doskonale pasuje czosnek, papryka (zarówno słodka, ostra, jak i wędzona), curry, ziele angielskie oraz liście laurowe. Warto dodać też świeże lub suszone zioła, takie jak bazylia, oregano, majeranek, tymianek czy natka pietruszki. Jeśli decydujemy się na gulasz na bazie mleczka kokosowego, doskonałymi dodatkami są też sos sojowy, odrobina imbiru, kolendra oraz sok z limonki. Taki gulasz orientalny to proste danie, które zawsze robi wielkie wrażenie. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne