Kukurydza gotowana

Ocena:

4.03 (269)

  • 15 min.
  • dla 2 osób
  • łatwy

Kukurydza gotowana najlepiej smakuje z dodatkiem masła i szczyptą soli – jest intensywna, chrupiąca, po prostu idealna. Jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a pozwala cieszyć się bogactwem witamin. Często podawana jest do dań z grilla lub jako element wegetariańskiego obiadu. Świetnie sprawdzi się podczas rodzinnego spotkania lub imprezy w gronie znajomych. Gotowanie kukurydzy jest bardzo łatwe – przekonajcie się sami. 

Składniki:

  • kukurydza  2 szt.

  • masło  20 g

  • sól  6 g

  • cukier  3 g

  • mleko  80 ml

Kukurydza gotowana - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Kukurydza: obieramy ją z liści i wszelkich części niejadalnych (tzn. „niteczek”), a następnie płuczemy. Odcinamy wystający trzon.  

    kukurydza
  • Krok 2:

    Gotowanie: grzejemy wodę w dużym garnku. Dodajemy do niej nieco cukru (około pół łyżeczki) i mleko (80 ml). Kiedy zacznie wrzeć, wkładamy oczyszczone kolby. Gotowanie kukurydzy powinno zająć około 10–15 minut. 

    Kukurydza gotowana – kukurydza w garnku
  • Krok 3:

    Podanie: wyjmujemy kolby z wrzątku za pomocą szczypców kuchennych. Kukurydza gotowana najlepiej smakuje na gorąco, z kawałkiem masła i solą.  

    maslo-iStock

Porady

  • Gotowana kukurydza w kolbie będzie delikatniejsza w smaku dzięki dodatkowi cukru i mleka, ale przyrządzona w samej wodzie będzie równie dobra. Pamiętajmy, żeby posolić ją dopiero przed podaniem, inaczej może stać się twarda.  
  • Kolby kukurydzy można też przygotować w parowarze. Zajmie to około 15–20 minut. Podajemy je tak samo – nacieramy świeżym masłem i oprószamy solą. 
  • Słodką kukurydzę na kolbie najlepiej zjeść od razu, wtedy jest najsmaczniejsza. Jeśli przyrządziliśmy jej za dużo, możemy nożem ściąć ziarenka i dodać je do sałatki lub zmiksować z masłem na puree. Całe kolby można grillować lub zapiekać w piekarniku pod serową pierzynką. 
  • Kukurydza gotowana powinna być przyrządzana w dużym rondlu, tak, żeby mogła się w nim swobodnie obracać pod wpływem wrzącej wody. Jeśli nie mamy odpowiednio dużego garnka, w ostateczności możemy przeciąć kolby na mniejsze kawałki. Trudniej będzie je wtedy obgryzać, ale będziemy mieli pewność, że równomiernie się ugotują.    
  • Wybierajmy okazy o zielonych liściach i ciasno ułożonych ziarnach w soczystym żółtym kolorze. Sprawdzajmy, czy trzonek nie jest nadmiernie wysuszony i nie ma przebarwień. Gotowanie kukurydzy w kolbach będzie wtedy czystą przyjemnością, a efekt nas nie zawiedzie. 
  • Zachowajmy zdjęte z kolby liście. Służą w kuchni za naturalne opakowanie. Można w nim na przykład upiec kurczaka. Miłośnicy kuchni meksykańskiej z pewnością chętnie wykorzystają je do zrobienia tamales.  
  • Jakie przyprawy pasują do kukurydzy? Ugotowane kolby świetnie smakują z dodatkiem słodkiej wędzonej papryki w proszku lub czosnku. Polecamy je też posypać ziołami prowansalskimi lub koperkiem i parmezanem. Kukurydza gotowana z masłem i cukrem może być polana miodem z chili lub musztardą, a nawet syropem klonowym. 

Polecamy również przepis na kukurydzę z grilla – można ją zrobić razem z innymi dodatkami z rusztu.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Kukurydza gotowana – przepis na smaczną przekąskę 

Gotowana kukurydza w kolbach to przekąska niewymagająca dużego wysiłku ani poświęcenia czasu. Nie trzeba mieć także wiedzy na poziomie profesjonalnego kucharza. Smarując kukurydzę masłem i obsypując odrobiną soli, otrzymamy znakomity dodatek do innych potraw lub wegetariański posiłek. Można ją podać jako samodzielne danie – to dobra propozycja na drugie śniadanie lub lekką kolację. W wersji obiadowej możemy ugotować do niej dodatkowo fasolkę szparagową polaną bułką tartą i młode ziemniaki z koperkiem. Równie dobrze pasuje do klasycznych dań mięsnych – układamy ją na talerzu zamiast surówki. Sprawdzi się jako akompaniament dla: 

  • kurczaka z rożnaświetny pomysł na rodzinny, niedzielny obiad, zwłaszcza w sezonie na polską kukurydzę. Słodkie ziarenka obgryzane z kolby doskonale komponują się z delikatnym drobiowym mięsem i jego chrupiącą skórką. 
  • filet mignon i innych soczystych steków, na przykład z łaty wołowej lub antrykotu. 
  • żeberek – szczególnie wtedy, kiedy przyrządzamy je na grillu, w aromatycznej miodowej marynacie. 
  • pieczeni rzymskiej – klasyka polskiej kuchni, która broni się na co dzień i od święta. Kukurydza gotowana świetnie smakuje także w towarzystwie innych pieczeni, na przykład ze schabu lub indyka
  • mac and cheese – kwintesencja jedzenia na pocieszenie (tzw. comfort food). Danie pełne umami doskonale komponuje się ze słodkimi, lekko chrupiącymi ziarenkami. Często zdejmuje się je z kolby i dodaje do makaronu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podawać kukurydzę obok głównego dania.   

Jak ugotować kukurydzę, żeby była miękka? 

Czas gotowania kukurydzy uzależniony jest od wielkości i świeżości kolby. Najczęściej całkowicie wystarcza kwadrans we wrzącej wodzie. Świeże, młode warzywo z pierwszych zbiorów gotujemy najkrócej, nie dłużej niż 10 minut. Starsze okazy potrzebują odrobinę więcej czasu. Możemy sprawdzić, jak długo gotować kukurydzę. Jeśli wydaje nam się, że powinna być już zrobiona, wbijmy w nią mały nóż. Jeśli ostrze bez problemu wchodzi w ziarna, możemy spokojnie zakończyć obróbkę termiczną. 

Jak się gotuje kukurydzę w ekspresowym tempie? Jeśli zależy nam na czasie, możemy podzielić ją na mniejsze kawałki. To świetny sposób na przyspieszenie tego procesu, kiedy mamy do dyspozycji tylko bardzo duże kolby. Jeśli zamierzamy wykorzystać później ziarna do sałatki lub zupy krem, możemy ściąć je nożem z trzonka przed gotowaniem. Niezależnie od tego, jak ją przyrządzamy, kukurydza gotowana zachwyca prostotą, niezwykłym aromatem, chrupkością i pełnią smaku. Nawet początkujący kucharze poradzą sobie z jej przygotowaniem.  

Dlaczego warto jeść kukurydzę? 

Kukurydza (również po ugotowaniu) jest prawdziwą bombą odżywczą. Zawiera między innymi witaminy z grupy A, B, E, a także selen, luteinę, zeaksantynę i błonnik. Jest daniem dietetycznym. 100 g kukurydzy gotowanej zawiera około 90 kalorii. Pamiętajmy jednak, że im więcej masła i cukru dodamy, tym potrawa będzie bardziej treściwa. Spożycie tego warzywa w kolbie, zwłaszcza po obróbce termicznej, powinny ograniczyć osoby chorujące na cukrzycę i na diecie ketogenicznej. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne