Galaretka z czerwonej porzeczki

Ocena:

4.47 (156)

  • 60 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Galaretka z czerwonej porzeczki urozmaici każde śniadanie lub podwieczorek. Jej delikatnie wyczuwalna kwaskowa nuta świetnie komponuje się ze smakiem słodkich wypieków. Uwielbiają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Odpowiednio przechowywana zachowa świeżość przez długie miesiące. Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na domowe przetwory, galaretka z porzeczek na zimę to coś dla Was. Koniecznie sprawdźcie nasz przepis. 

Składniki:

  • czerwona porzeczka  1 kg

  • cukier  750 g

  • sok z cytryny  25 ml

Galaretka z czerwonej porzeczki - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Porzeczki: przebieramy, odrywamy od szypułek i dokładnie myjemy. Przekładamy je do garnka, a następnie rozgniatamy przy pomocy widelca. Gotujemy je przez około 30 minut na bardzo małym ogniu, żeby puściły sok. Uważamy, żeby się nie przypaliły. Możemy podlać je na początku odrobiną wody.  

  • Krok 2:

    Sok: przecieramy owoce przez gęste sitko lub przeciskamy przez gazę. Staramy się zrobić to bardzo dokładnie, żeby zostało jak najmniej odpadu.  

  • Krok 3:

    Galaretka z czerwonej porzeczki: do otrzymanego soku dosypujemy cukier. Doprowadzamy go do wrzenia. Mieszamy, żeby rozpuścić wszystkie kryształki. Dolewamy sok z cytryny. Gotujemy przez około 20 minut. Sprawdzamy gęstość galaretki na zimnym talerzyku. Jeśli płyn się zetnie, to znaczy, że jest gotowa. Przelewamy ją do czystych, wyparzonych słoiczków. 

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 5 słoiczków po 220 ml. Pasteryzujemy je przez 15 minut, po czym układamy do góry dnem na blacie kuchennym wyłożonym ściereczką i studzimy. Przechowujemy w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat konserwacji przetworów, przeczytajcie nasz artykuł: 4 sposoby na pasteryzowanie słoików. Zachowaj smaki lata na długo. 
  • Po otwarciu słoika galaretka z porzeczek powinna być przechowywana w lodówce. Trzeba ją spożyć w ciągu 2 tygodni. 
  • Polecamy podgotowanie owoców w garnku, żeby puściły sok i z łatwością dały się przecisnąć przez gazę. Czynność tę jednak można sobie zdecydowanie ułatwić, używając odpowiedniego sprzętu. Galaretka z czerwonej porzeczki z sokownika parowego to błyskawiczny produkt – wystarczy odprowadzić sok z dolnej komory garnka za pomocą wężyka, a następnie zagotować go z cukrem.  
  • Pektyna, czyli substancja, której galaretka zawdzięcza swoją konsystencję, występuje naturalnie w skórce wykorzystywanych przez nas owoców. Nie ma potrzeby dodawania do soku dodatkowych substancji zagęszczających. Galaretka z czerwonej porzeczki z pektyną lub cukrem żelującym to rozwiązanie dla tych, którzy chcą przyspieszyć proces tworzenia przetworów, dodać mniej cukru lub pominąć pasteryzację. 
  • Za przygotowanie galaretki najlepiej zabrać się w lipcu, kiedy czerwone porzeczki są dojrzałe, świeże i łatwo dostępne. Można ją łączyć z innymi owocami sezonowymi. Świetną propozycją jest na przykład galaretka z czerwonej porzeczki i agrestu. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Czym się różni galaretka z czerwonej porzeczki od dżemu? 

W przeciwieństwie do dżemu, konfitury lub powideł galaretka z porzeczek na zimę powstaje wyłącznie z soku. Podgotowane owoce należy starannie przecisnąć przez gazę, żeby otrzymać jak najwięcej esencji. Pulpę odrzucamy lub odkładamy na później. Można ją wykorzystać do musów i sosów. Galaretka ma jednolitą konsystencję, podczas gdy dżemy lub konfitury zawierają kawałki owoców. Wszystkie przetwory z czerwonej porzeczki na zimę sprawdzą się jako smarowidło na kanapkę lub dodatek do naleśników, ale do dekoracji ciast polecamy raczej używać dżemu lub konfitury. Galaretka natomiast to idealny składnik napojów lub akompaniament budyniu waniliowego. 

Do czego pasuje galaretka z czerwonej porzeczki?  

Galaretka z porzeczki świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Takie owocowe śniadanie z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przetworami cieszyli się także dorośli. Nie jest to jednak jedyne kulinarne zastosowanie galaretki. Polecamy spróbować jej w połączeniu z: 

  • chrupiącym musli i jogurtem naturalnym – szczególnie jesienią i zimą, kiedy brakuje w sklepach świeżych, polskich owoców. 
  • pożywną owsianką – wystarczy użyć odrobiny przetworów, żeby zyskała owocowy charakter. Galaretka z czerwonej porzeczki może być składnikiem tradycyjnej zupy mlecznej, zapiekanych płatków (baked oatmeal) lub nocnej owsianki.  
  • goframi, naleśnikami i racuchami – galaretka z porzeczki pasuje do każdej wersji tych deserów. Można nią posmarować francuskie crêpes, amerykańskie pancakes lub słynne belgian waffles.  

Galaretką z czerwonej porzeczki można też nadziewać pączki. Miłośnikom regionalnych specjałów polecamy używać jej do sodziaków lub pampuchów. Przyda się do posmarowania biszkoptu na tort i wypełnienia kruchych lub francuskich rogalików.  

Inne pomysły na przetwory z czerwonej porzeczki 

Po przetwory najchętniej sięgamy zimą, kiedy świeże krajowe owoce są niemalże niedostępne. Są nie tylko smaczne, ale także dostarczają organizmowi wielu cennych substancji potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Żeby zachować ich smak i właściwości na dłużej, wystarczy odpowiednio je zakonserwować. Najpopularniejsze są dżem z czerwonej porzeczki lub słodka konfitura, ale można także przyrządzić takie przetwory jak:  

  • sok porzeczkowy – powstaje z połączenia różnych odmian tego owocu. Zimą warto dodać go do filiżanki herbaty i pić na wzmocnienie. Jeśli będziemy go długo gotować z dodatkiem cukru, otrzymamy gęsty syrop, który można rozcieńczyć na przykład w orzeźwiającej lemoniadzie. 
  • kompot z czerwonej porzeczki – pyszny napój o lekko kwaskowym smaku, który doskonale gasi pragnienie. Jest świetnym źródłem witaminy C. Można wzbogacić go aromatem mięty, wanilii lub cynamonu
  • nalewka z czerwonej porzeczki – ten niezwykle smaczny trunek zachowuje idealny balans pomiędzy słodyczą a kwasowością. Receptura na nalewkę krąży po polskich domach już od stuleci i jeszcze nikomu się nie znudziła. Zrobienie jej wymaga cierpliwości, ale efekt jest tego warty. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne