Cielęcina pieczona

Ocena:

4.25 (220)

  • 4 godz. 0 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Cielęcina pieczona to elegancka potrawa, która nadaje się na świąteczny lub niedzielny obiad. Delikatne i kruche mięso cielęce ma wyjątkowy smak. Jego przygotowanie wymaga nieco doświadczenia, a także trochę czasu. Warto się jednak wysilić, bo dobrze przyrządzona pieczeń dosłownie rozpływa się w ustach. 

Składniki:

  • cielęcina  1500 g

  • czosnek  25 g

  • rozmaryn  2 gałązki

  • sól  1 szczypta

  • pieprz  1 szczypta

  • masło  150 g

Cielęcina pieczona - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie mięsa: Mięso myjemy i osuszamy. Przekładamy je na rozgrzaną patelnię grillową i rumienimy z wszystkich stron, by pozamykać pory. Zarumienioną cielęcinę przekładamy do naczynia żaroodpornego. Dodajemy rozmaryn, nieobrany czosnek, odrobinę soli i pieprzu oraz 150 g masła. Naczynie przykrywamy pokrywką.

  • Krok 2:

    Wolno pieczona cielęcina: Piekarnik rozgrzewamy do 80C. Mięso pieczemy przez około 4 godziny. Po tym czasie mięso będzie miękkie i aromatyczne, a sos nabierze bursztynowej barwy.

Porady

  • Mięso cielęce dość łatwo się wysusza. By temu zapobiec można, przed włożeniem go do piekarnika, obłożyć je tłustą słoniną lub boczkiem. Należy również upewnić się, że pieczeń jest szczelnie przykryta podczas pieczenia.
  • Cielęciny pieczonej w całości nie należy rozkrawać zaraz po wyjęciu z piekarnika, gdyż spowoduje to wypłynięcie soków, przez co mięso stanie się suche. Najlepiej po wyjęciu z piekarnika, odłożyć ją na około 10 minut.
  • Pieczeń cielęcą można również podawać na zimno, pokrojoną w cieniutkie plasterki. Z dodatkiem ulubionego sosu będzie stanowiła smaczną i pożywną przekąskę.
  • Cielęcinę pieczoną w niskiej temperaturze polecamy serwować w towarzystwie lekkich, młodych win czerwonych lub musujących win różowych.
  • Cielęcinę z piekarnika można również upiec przy pomocy rękawa foliowego.
  • Jeżeli nie posiadacie patelni grillowej, możecie przyrumienić mięso na jej klasycznej wersji. Ważne jednak by była ona pokryta powłoką nieprzywierająca, gdyż do podpieczenia tak delikatnego mięsa najlepiej nie używać dodatkowego tłuszczu.
  • Dla uzyskania bogatszego smaku, mięso można zamarynować przed pieczeniem.
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak przyrządzić cielęcinę?

Żeby mięso było kruche, soczyste i miękkie, trzeba je jeszcze przed pieczeniem odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem będzie odpowiednia marynata. Najlepiej sprawdzi się olej lub oliwa z dodatkiem aromatycznych ziół. Do cielęciny pasują rozmaryn, szałwia, tymianek, oregano, czosnek. Mięso powinno marynować się 12 godzin lub nawet więcej. 
Zanim przystąpicie do pieczenia cielęciny, należy wyjąć ją z lodówki, żeby nabrała pokojowej temperatury. Przed upieczeniem dobrze jest też obsmażyć pieczeń ze wszystkich stron na rozgrzanej patelni, żeby zamknąć pory. 

Cielęcina pieczona - jak uzyskać idealne mięso?

Dobrej jakości mięso cielęce jest bladoróżowe i obrośnięte delikatnym, białym tłuszczem. Jak długo piec cielęcinę? Wiele zależy od tego, jak duży jest kawałek mięsa. Ogólnie można przyjąć, że potrzeba minimum 60 min na 1 kg mięsa. A w jakiej temperaturze piec cielęcinę, żeby była miękka? W przypadku tradycyjnej pieczeni idealną temperaturą jest 150–180 stopni. 
Jeżeli jednak przygotowujecie cielęcinę wolno pieczoną optymalna temperatura wynosi 80C, a czas pieczenia wydłuży się do 4 godzin. Niezależnie od sposobu przyrządzania pieczeń należy wkładać do nagrzanego wcześniej piekarnika. 

Z czym podawać pieczeń z cielęciny?

Cielęcina pieczona w piekarniku doskonale komponuje się z delikatnym, ziemniaczanym puree, a także z ugotowanymi ziemniakami z wody. Jako dodatek można podać do niej fasolkę szparagową, groszek, brokuły lub inne warzywa, np. przyrządzone na parze. Smak mięsa podkreśli odpowiedni sos.
Ciekawym sposobem na przyrządzenie cielęciny jest umieszczenie pieczeni w naczyniu żaroodpornym z obranymi, pokrojonymi na plasterki lub w grubą kostkę warzywami. Może to być np. marchewka, kalarepa, seler, por, brukselki. Towarzystwo jarzyn sprawi, że mięso nie będzie suche i nabierze dodatkowego aromatu. 

Jaki sos do pieczonej cielęciny?

Idealnym duetem do delikatnej cielęciny jest wykwintny sos veloute. Pochodzi on z kuchni francuskiej, a jego nazwa oznacza sos aksamitny. Jest bardzo podobny do beszamelu, jednak zasmażkę rozrabia się w nim bulionem, a nie mlekiem. Dobrze sprawdzi się też sos kurkowy
Mięso doskonale będzie smakować również z sosem tatarskim, majonezem lub z sosem tuńczykowym, który przygotowuje się na bazie majonezu zmiksowanego z tuńczykiem z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. 
 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne