Główna bohaterka książki dla małych kuchcików to 8-letnia dziewczynka, która narodziła się z magicznej mieszanki przypraw w... owsiance. Ma kasztanowe włosy i oczy jak zielony groszek, a na swojej drodze spotyka mieszkańców Krainy Smaku, którym przepisy i gotowanie obce nie są. Jest więc Płatek Wędrowiec i Madame Cieciorka. Są też liczni przybysze, którzy przez Trakt Bohaterów szukają swojej kulinarnej przygody. Każde z miejsce opisane w książce nawiązuje do dobrze znanych smakołyków kuchni domowej, jest więc Kisielowa Platforma Wydobywcza, a także Ocean Pięciu Zup. Na głodnych śmiałków czekają też ciemne strony i wyzwania, którym muszą stawić czoła. Wszystkie etapy podróży w pierwszej części zobrazowane zostały barwnymi obrazkami, na których widać Zuzę z jej przyjaciółmi i poszczególny zakątki Krainy Smaku. Autorką ilustracji jest Anna Stosik.

Smakowite i pouczające opowieści na dobranoc 

Chyba nie ma lepszego wyboru przed snem niż powieść przygodowa dla najmłodszych. Pobudzająca wyobraźnię wartka akcja, oryginalni bohaterowie, tajemnica Kraina Smaku, której każda kolejna część zaskakuje nazwą i charakterystyką. A w dodatku garść wiedzy o prawidłowym odżywianiu - Kraina Smaku to fantazje, ale z mnóstwem warzyw, owoców, domowych pyszności, do których nie dodaje się chemicznych barwników czy innych sztucznych dodatków. "Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku" to początek serii smakowitych przygód energicznej dziewczynki. Razem z Zuzą dzieci mogą poznać magiczną Krainę Smaku, w tym wyzwania relacji międzyludzkich, jak rozprawiać się z problemowymi sytuacjami i cieszyć nawet z małych sukcesów. Po lekturze przygód Zuzy, zasad bezpieczeństwa mistrzów kulin-fu, być może i w Waszym domu pojawi się mistrz fechtunku?

Przepisy Zuzanny Kociołek

To, co najsmaczniejsze, zostawione jest na koniec. Zbiór przepisów, które towarzyszą głównej bohaterce znajdziemy pod koniec książki - choć to nie jedyna niespodzianka! Jakie menu proponuje Kraina Smaku? Na początek bardzo kolorowe, poprawiające humor owocowe chmury, a do nich jogurtowa góra. Taka śniadaniowa propozycja spotka się z uznaniem małych smakoszy! Później do gry wchodzą dyniowe domy w ogrodzie olbrzymów - przekąska warzywna, która doda energii. A co na duży głód i wyczekany obiad? Odpowiedź może być tylko jedna: smocze burgery! Kończąc niespodziankami, już najedzenia i zadowoleni, możemy przeczytać fragment kolejnej części przygód dziewczynki, czyli "Zuzanna Kociołek i Warzywna Tratwa".